piątek, 9 grudnia 2016

Dionaea - Muchołówka - Venusvliegenvanger

                                                Te rośliny mięsożerne chwytają i zabijają zwierzęta. Muchołówka amerykańska robi to dzięki  'pułapkom'. Zamykają się i  uwięzione w nich  zwierzęta  zaczynają być powoli trawione. Liść zamyka się dopiero wówczas, gdy owad dotknie oddalonych od siebie dwóch krótkich włosków (czujek), w ten sposób roślina nie ma 'pustych przelotów', nie traci niepotrzebnie energii zamykając puste pułapki.
                                                          Venus flytrap.eng
Dionaea - Muchołówka - Venusvliegenvanger
            Dionaea muscipula - Muchołówka amerykańska

Inny przykład z jak inteligentnym gatunkiem mamy do czynienia - muchołówka wytwarza kwiaty na bardzo długiej łodydze, po to aby owady zapylające były oddalone od pułapek i 'zrobiły swoje'.
                                      Egzemplarz tej rośliny,  badał już szwedzki botanik Karol Linneusz. Był nią zafascynowany, jednak nie dał wiary, że jest mięsożerna. Nie było to zgodne z tym racjami, według których postrzegał on porządek świata. Dopiero jegoimiennik, Karol Darwin, ponad sto  trzydzieści  lat później, nadał właściwy kierunek badaniom. Świat nauki , dzięki jego odkryciom, mógł się dowiedzieć jak fascynująca jest muchołówka i przede
wszystkim, że świat roślin mięsożernych to nie fikcja.
                                               W stanie naturalnym,  muchołówka istnieje na  niewielkiej przestrzeni w wilgotnych  lasach sosnowych  w Północnej Karolinie ( USA ). Dziś jest już także wiele jej hodowlanych odmian.  Sympatycy nietuzinkowych  roślin, mogą się więc pokusić o jej zakup.
                               Liście muchołówki amerykańskiej są przystosowane do


Dionaea - Muchołówka - Venusvliegenvanger
            Dionaea muscipula - Muchołówka amerykańska

                                       chwytania ofiar . Możemy być  świadkami błyskawicznej reakcji rośliny, gdy pojawi się owad lub jakiś smakowity bezkręgowiec.
                                      Poza wyrostkami na brzegu listka, na  każdej jego połowie  znajdują się trzy cienkie włoski. Funkcjonują one jako czujniki. Gdy dotykany jest tylko jeden Włosek, nic się nie dzieje, ale gdy dwa - pułapka automatycznie się zamyka. To pokazuje nam jak zmyślna jest ta roślina. Nic tutaj nie dzieje się bez powodu. Zamykanie i otwieranie pułapek, to koszt energii. Rozsądnym więc jest dobrze gospodarować swoimi dobrami. Na przykład, w czasie deszczu, gdy w pułapkę wpada pojedyncza kropla deszczu, to nie spowoduje jej zamknięcia.
                                     Muchołówka 'wykalkulowała' że mało prawdopodobne jest to, aby dotknięcie dwóch włosków było przypadkiem. Prawie w 100% to poruszenie ich, stanowi


Dionaea muscipula - Muchołówka amerykańska

obietnicę udanego polowania. Nie ma co być wyrywnym, więc roślina stworzyła kolejne dla siebie zabezpieczenie przed zbędną utratą energii - by uruchomić pułapkę, należy dotknąć dwóch włosków, ale musi się to stać  przed upływem dwudziestu sekund. I tak wędrujący po pułapce, a następnie w pułapce robaczek nie jest świadomy, że z każdym ruchem zbliża się do nieuchronnego. Pułapka zamyka się w jedną trzecią sekundy. Z obserwacji wynika, że najszybciej zamykają się te najbardziej rozwarte. Wyrostki po brzegach listków tworzą stabilną, niemożliwą do sforsowania granicę - niczym kraty więzienne. Nie zamykają się jednak do końca. Dzieje się to nie bez powodu.  I tutaj, kolejny raz, roślina zaskakuje nas swoją 'przenikliwością'. Muchołówka traciłaby zbyt wiele energii i witalności odżywiając zbyt małymi zdobyczami. Dlatego 'kraty więzienne' są   furtką ucieczki dla niewielkich owadów i bezkręgowców. Nie jest w interesie rośliny, aby zostały w pułapce. Inaczej sprawa się ma z większymi, uwięzionymi zdobyczami. Przez kilka dni zamknięte listki się resetują, a w środku
Dionaea muscipula - Muchołówka amerykańska

pożywienie. Od upolowania zaczynają mijać godziny, pułapka zamyka się coraz ciaśniej.  Tam, w środku , roślina zaczyna uwalniać enzymy, które najpierw  zabijają zdobycz, a potem  zaczynają ją trawić.
                                   Sieć pułapek muchołówki jest w ciągłym życiodajnym ruchu. Choć czasami może się wydawać, że te listki z 'wdzięcznymi rzęsami' są tylko do podziwiania. Mając tę wiedzę na temat muchołówki, trudno nie zgodzić się z tezą, że rośliny to organizmy bardzo inteligentne.


Dionaea muscipula - Muchołówka amerykańska

Roślina ta pochodzi z terenów, gdzie ma spore nawodnienie. Więc i w domowych warunkach jej pod tym kątem nie oszczędzajmy. Deszczówka, woda przegotowana - one najbardziej wskazane.Dionaea muscipula - Muchołówka amerykańska

Dionaea muscipula - Muchołówka amerykańska
Dionaea muscipula - Muchołówka amerykańska

Dionaea muscipula - Muchołówka amerykańskaDionaea muscipula - Muchołówka amerykańska


Dionaea muscipula - Muchołówka amerykańska


Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Venus_flytrap
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mucho%C5%82%C3%B3wka
https://nl.wikipedia.org/wiki/Venusvliegenvanger
Plants Behaving badly. Mulder & mayhem. 2013.
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz