Wilczomlecz sosnka, w ogrodach naturalistycznych, w ogrodach skalnych, na obrzeżach ogrodów leśnych, a także w przydomowych jako wyrazisty wiosenny słoneczny kwietny akcent. Jako dzikus, kiedyś spotkany w cieplejszych zakątkach Europy, współcześnie również rozgościł się w środkowej części kontynentu. Przy stosowaniu odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, możemy z tej zielnej rośliny stworzyć atrakcyjną wieloletnią sezonową ozdobę.
![]() |
Euphorbia cyparissias - Wilczomlecz sosnka - Cipreswolfsmelk |
Warto wyznaczyć odpowiednią przestrzeń, aby wilczomlecz sosnka miał wystarczającą ilość substancji odżywczych i, aby nie zagłuszał innych roślin ozdobnych. Wzniesione łodygi, gdzie w górnych częściach kwiatostany, osiągają od 03, do 0.5 metra wysokości. Atrakcyjnie wyglądają nasadzenia w kilkanaście sztuk, przynajmniej. Wtedy kwitnąca wiosną roślina (koniec kwietnia do początków lata), tworzy piękne
słoneczne poduchy przez które 'przebijają się' gdzieniegdzie równowąskie soczyście zielone listki. Kwiaty '(...) żółtozielone, zebrane w kwiatostan – 9-15 ramienną wierzchotkę, podwójnie złożoną, o średnicy 5–8 cm. Te z drugiego rzędu złożone są z kwiatu słupkowego i otaczających go 10-12 kwiatów pręcikowych. Na brzegu są woskowożółte miodniki (...)'1. Kwiatostany przyciągają do siebie ogrodowych małych oblatywaczy. Jeśli w ogrodzie mamy tylko kilkanaście sztuk, warto regularnie przycinać nisko pędy tym, które już zakończyły kwitnienie; to innym w pobliżu da dostęp do większej ilości substancji odżywczych. W każdym razie, po kwitnieniu, zaleca się przycięcie wszystkich pędów. Tniemy mniej więcej 0.1 do 0.15 metra od ziemi. Najprostszym sposobem rozmnażania, jest podział kępy; tego dokonujemy, albo bardzo wczesną wiosną, albo właśnie po kwitnieniu, kiedy przycinamy pędy. Jeśli pozwolimy roślinie na samosiew, to tylko musimy umieć wczesną wiosną odróżnić siewki chwastów od wilczomlecza, albo
do czasu, gdy na pewno będziemy wiedzieli co jest co - w tym miejscu
nie pielić. Jak wiadomo, gatunki wilczomleczowatych zawierają we
wszystkich częściach sok mleczny, dlatego prace pielęgnacyjne przy tych roślinach wykonujemy w rękawiczkach.
![]() |
Euphorbia cyparissias - Wilczomlecz sosnka - Cipreswolfsmelk |
Wilczomlecza sosnki zawiera około 2,5% kauczuku, saponiny, kwas galusowy, jabłkowy, olejek eteryczny i olej. To nie jest roślina lecznicza. Przekwitnięte kwiaty, czy części pędów nie do kompostownika, a do kontenera na zielone odpady.
Ekspozycja jasna, ale nie dla wystawy południowej. Latem, roślina nie jest 'na najwyższych obrotach;, a jedynie kumuluje dobra, aby zdrowo przezimować i pięknie zaprezentować się w kolejnym sezonie. Podłoże próchniczne o pH w kierunku delikatnie zakwaszonego. DRENAŻ, słowo klucz jeśli chodzi o witalny rozwój wilczomleczu sosnka. Niezastająca, czyli również niezamarzająca w bryle korzeniowej woda, to brak zagrożeń przemarzania. Panuje brak równowagi hydrologicznej, dlatego gdy przez wiele dni latem susza, a zimą bezśnieżne dni, warto w kierunku byliny przespacerować się z konewką. Latem podlewamy rano, albo pod wieczór, a zimą w bezmroźny dzień w godzinach południowych. Aby uniknąć szybszego wyparowywania wody, a również pozbyć się problemu odchwaszczania, warto zastosować ściółkę. Jak już wiemy, gatunek toleruje podłoże o pH neutralnym w kierunku delikatnie zakwaszonego, więc na ściółkę zdaje egzamin przekompostowana kora drzew iglastych, (optymalna, to chipsy sosnowe). Szyszki, tak jak inne części drzew iglastych zakwaszają glebę, a wiec doskonale nadają się do tworzenia ochronnej warstwy; (rozkładają się dłużej niż kora, czyli mniejszy nakład pracy).
Gleby słabsze należy dodatkowo nawozić, ta roślina 'lubi sobie podjeść'. Doskonale sprawdzą się naturalne metody nawożenia roślin ogrodowych, (za wyjątkiem obornika, który nawet przekompostowany dla tej rośliny będzie zbyt silny).
Można również stosować nawozy wieloskładnikowe dedykowane bylinom
kwitnącym, (częstotliwość, ilość - według wskazówek na etykiecie).
![]() |
Euphorbia cyparissias - Wilczomlecz sosnka - Cipreswolfsmelk |
![]() |
Euphorbia cyparissias - Wilczomlecz sosnka - Cipreswolfsmelk |
![]() |
Euphorbia cyparissias - Wilczomlecz sosnka - Cipreswolfsmelk |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz