wtorek, 27 czerwca 2023

Cereus jamacaru - Pałczak jamacaru, Cereus j.

                                   Pałczak jamacaru, cereus jamacaru, jest bezkolcowym kaktusem. Naturalne siedliska tej rośliny znajdują się w Brazylii, gdzie najstarsze, najbardziej okazałe egzemplarze osiągają do 6 metrów wysokości. W uprawie, odmiany karłowe, także liczmy się z wysokościami maksymalnie do 2 metrów. Przy optymalnych warunkach uprawy, kwitnienie wiosną, albo wczesnym latem. Kwiaty białe, charakterystyczne dla rodzaju careus. Jednodniowe ozdoby mogą pojawić się na całej wysokości kaktusa, (efekt 'wow').

                                                                                Mandacaru.eng

Cereus jamacaru - Pałczak jamacaru, Cereus jamacaru

Na miejsce przekwitających ozdób, zawiązują się owocki. Tutaj festiwal koloru z zieleni przez czerwień do przyjemnych odcieni fioletu. Wysiew nasion w temperaturach powyżej 16C°; podobnie mniejsze i większe egzemplarze tego gatunku, powinny przebywać w pomieszczeniu, gdzie bez większych dziennych spadków temperatura pomiędzy 16, a 26. Przy wyższej, rośliny powinny być przesunięte bardziej w głąb mieszkania, kąpiele słoneczne są mile widziane, jednak bez przesady. Ekspozycja jasna.

Połączenie oryginalnego wyglądu z niezbyt wymagającą opieką - to mocne atuty przemawiające za tym, aby zaprosić ten gatunek cereusa do swego otoczenia. Brązowożółte śliskie plamy na kaktusie, znaczy egzemplarz przelany - w tej sytuacji, bez względu na porę roku, wyciągamy roślinę z donicy sprawdzamy kondycję części podziemnych. Gdy pałczak do uratowania (brak choroby grzybicznej), wówczas przesadzamy go do nowego podłoża, zaczynamy w odpowiedzialny sposób dostarczać wodę.  Co do poziom wilgotności podłoża - roślina przetrzyma czasowe przesuszenia, nie poradzi sobie z zalewaniem. Woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w jej otoczeniu.

Cereus jamacaru - Pałczak jamacaru, Cereus jamacaru

Najkorzystniejsza woda miękka, odstała. Dostawa co kilkanaście dni, gdy wierzchnia warstwa podłoża bardzo dobrze przesuszona. W czasie upałów, bądź, gdy 'na pełnych obrotach' kaloryfery (suche powietrze w pomieszczeniu), podlewamy co kilka dni i posiłkujmy się zwilżaczami; można także doniczkę ustawić na kamykach 'podlanych' wodą.

                                     Nawozimy 'dokarmiaczem' dla kaktusów i sukulentów, według wskazówek na etykiecie. Gdy zakończy się kwitnienie, zaprzestajemy dostarczania substancji odżywczych na kilka tygodni (4 do 6). Późniejsze przesadzanie, zaczynamy ponownie zasilanie. Na europejskich szerokościach, przy uprawie pojemnikowej, warto dać roślinie tych kilka tygodni wytchnienia, to znaczy nie nawozić przez ten czas. Bez kwitnienia, również przesadzamy do świeżego specjalistycznego podłoża raz w roku.  

Cereus jamacaru - Pałczak jamacaru, Cereus jamacaru


Cereus - Pałczak, otąg (gatunki) - Zuilcactus (soorten) ( foto )

 


Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Cereus_jamacaru
https://www.vip-colors.com/2019/08/cereus-peruvianus-cereus-peruwianski.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz