wtorek, 25 kwietnia 2023

Dasylirion acrotrichum - Wachlica (gatunek) - Mexicaanse grasboom

                                                  Dasylirion acrotrichum jest jednym z gatunków rodzaju wachlica, który z czasem poniżej  zaczyna wytwarzać kaudeks. On  wraz ze wzrostem rośliny zwiększa swoją długość i szerokość częściowo pozostając w ziemi. 'Czuprynka' trawiasta, zimozielona; blaszki liściowe równowąskie są bardzo włókniste i odporne na suszę. Roślina egzotyczna, więc jeśli eksponowana na słonecznym tarasie/balkonie/podwórzu, pod najpóźniej w połowie października powinna trafić pod dach. Nie przetrwałaby temperatury 'na minusie', a ta pomiędzy 0, a 8°C, to godzenie się na nieatrakcyjny pokrój liści, także nie warto.        

                                                                       Great desert spoon.eng                            

Dasylirion acrotrichum - Wachlica (gatunek) - Mexicaanse grasboom

Najbezpieczniejsza jasna miejscówka pod dachem, to tam, gdzie brak dużych dziennych wahań i 'ramki' od 12 do 21°C. Dasylirion acrotrichum, również doskonale sprawdzi się w obszernych słonecznych pomieszczeniach - mieszkalnych/hotelowych/restauracyjnych/biurowych, tam  może być eksponowana przez cztery pory roku bez wynoszenia na zewnątrz. Nie mamy do czynienia z sukulentem, jednak

przy wiedzy, że rośliny z tego rodzaju częściowo kumulują w liściach nadwyżki wody, mamy jasną sytuację kolejna niezbyt obfita dostawa wody, gdy wierzchnia warstwa podłoża całkowicie sucha. Lepiej w czasie upalnego lata podlać dwa razy w tygodniu niewielką ilością płynu, niż raz, a przelewać. System korzeniowy rośliny jest gęsty i rozległy, wrzecionowate części są wyraźnie kurczliwe. Także przy utrzymaniu ich w witalnej kondycji pomoże zasobne przepuszczalne podłoże. Pierwsza warstwa podłoża drenaż, niech będzie to keramzyt, żwirek, czy kamyki. Następnie mieszanka ziemi do roślin doniczkowych z garścią owego 'rozluźniacza' i z kolejną humusu (kompostu). Do zdrowego rozwoju wachlice potrzebują dobrze 'podjeść i podpić'. Dlatego nawet z rok rocznie wymienianym podłożem, nie obędzie się bez dodatkowego nawożenia. Zaczynamy dostarczać nawóz do miesiąca od przesadzania; dostarczamy

Dasylirion acrotrichum - Wachlica (gatunek) - Mexicaanse grasboom

go według wskazówek na etykiecie (ilość, częstotliwość dostaw). Najodpowiedniejszym będzie nawóz wieloskładnikowy przeznaczony dla roślin uprawianych w mieszkaniach ozdobnych z liści. Duże, ciężkie rośliny przesadzamy rzadziej, raz na dwa lata. Jednak co roku wybieramy wierzchnią warstwę podłoża i wymieniamy je na świeże niewyjałowione. Donica z odpływem, aby nie zastawały nadwyżki wody; o numer 'góra' dwa większa od bryły korzeniowej, zapewniająca stabilność. 

                         Od czasu do czasu będą żółknąć te w kępie (niewielka ilość), a także opadać któreś z najniższych liści, gdzie buduje się kaudeks. Takie liście rozpoznamy po tym, że będą bez witalnego połysku, lekko poszarzałe. Regularnie je usuwamy przycinając jak najniżej. Gdy zbyt dużo liści do usunięcia w kępie, wtedy pielęgnacja rośliny nie jest prawidłowo prowadzona. Wówczas należy sprawdzić kondycję bryły korzeniowej, jeśli brak śliskich śmierdzących korzonków, wachlicę oczyszczamy ze szpecących części i uziemiamy w świeżym podłożu. Innymi powodami, gdy liście 'nie trzymają formy' może być przesuszenie, podlewanie po liściach w czasie słonecznego dnia, albo zbyt długa ekspozycja na promienie słoneczne, gdy temperatura powyżej 30°C - ta roślina lubi jasną ekspozycję, jednak chrońmy ją przed poparzeniem. 

Dasylirion acrotrichum - Wachlica (gatunek) - Mexicaanse grasboom
Dasylirion acrotrichum - Wachlica (gatunek) - Mexicaanse grasboom


 


Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Dasylirion_acrotrichum
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kaudeks

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz