wtorek, 10 stycznia 2023

Yucca gigantea - Jukka gwatemalska - Yucca elephantipes

                               Jukka gwatemalska, jukka słoniastostopa, jukka słoniastostopowa, jej macierzyste tereny to Ameryka Środkowa i Meksyk. W strefach tropików i subtropików jako roślina dekoracyjna uprawiana w przydomowych ogrodach i w kompleksach zieleni miejskiej. U nas to udomowiony doniczkowiec, który lubi jasną stałą ekspozycję, odpowiedniej wielkości mieszkanko (donicę), regularne dostawy wody oraz wystarczającą przestrzeń do witalnego rozwoju. O ile jako dzikus osiąga jako wielopienne drzewo

                                                                             Spineless yucca.eng

Yucca gigantea - Jukka gwatemalska - Yucca elephantipes

do 15 metrów wysokości, to w sprzedaży jako ozdobna roślina doniczkowa dorośnie pomiędzy 1.5, a 1.8 metra wysokości. Dysponując więc odpowiednią przestrzenią, warto przystroić tym gatunkiem yukki mieszkanie, miejsce pracy, pomieszczenia restauracyjne, hotelowe. Całoroczną ozdobą są ciemnozielone, mieczowate i ostro zakończone liście o długości pomiędzy 0.4, a 1 metra.Kiedy żółkną, brązowieją

- to dla nas informacja, że roślina jest przesuszona/przelana/w zbyt jałowym podłożu. Od czasu do czasu będą opadać któreś z najniższych liści; gdy będą bez witalnego połysku, lekko poszarzałe. To naturalny proces zestarzenia się tych części. Regularnie je usuwamy, sprzątamy. 

W domowych warunkach/w szklarni, przy optymalnych warunkach uprawy, może mieć miejsce kwitnienie. Na szczycie pędu tworzy duży kwiatostan wysokości do 0.9 metra ze zwisającymi białymi, dzwonkowatymi kwiatami.Po przekwitnięciu kwiatostan należy usunąć, gdyż nie wytworzy owocków. Jako dzikus tak, ponieważ zapylają ją odpowiednie gatunków owadów. Przycinając przy pędzie zaoszczędzimy roślinie energię i substancje odżywcze, które może przeznaczyć na wytwarzania młodych liści. 

                                            Młodziki pozyskujemy z odrostów, które roślina wytwarza na pędach.Kolejna możliwość, to pozyskanie materiału przez podział. Mniejsze yukki przesadzamy rok rocznie do większego

Yucca gigantea - Jukka gwatemalska - Yucca elephantipes

o numer/dwa pojemnika z drożnym odpływem. Pierwsza warstwa podłoża drenaż, niech będzie to keramzyt, albo żwirek, czy kamyki. Następnie mieszanka ziemi do roślin doniczkowych z garścią owego 'rozluźniacza' i z kolejną humusu (kompostu). Do zdrowego rozwoju rośliny te potrzebują dobrze 'podjeść i podpić'. Dlatego nawet z rok rocznie wymienianym podłożem, nie obędzie się bez dodatkowego nawożenia. Zaczynamy dostarczać nawóz do miesiąca od przesadzania; dostarczamy go według wskazówek na etykiecie (ilość, częstotliwość dostaw). Najodpowiedniejszym będzie nawóz wieloskładnikowy przeznaczony dla roślin uprawianych w mieszkaniach ozdobnych z liści. Duże, ciężkie rośliny przesadzamy rzadziej, raz na dwa/trzy lata. Jednak co roku wybieramy wierzchnią warstwę podłoża i wymieniamy je na świeże niewyjałowione. 

                              Ekspozycja jasna, najlepiej gdyby to było jedno miejsce, bez wędrówek od pokoju do pokoju. Latem, gdy upały warto jukkę odsunąć bardziej w głąb pokoju. Ostro operujące promienie słoneczne, czy zaciemnione kąty, to nie jest to, co będzie służyło rozwojowi rośliny. Podlewamy, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest sucha. nawet dwa razy w tygodniu - nie przelewamy, nie zasuszamy. - podlewamy rozsądnie. Woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu plantów;

Yucca gigantea - Jukka gwatemalska - Yucca elephantipes

odstała, albo deszczówka. Nie powinna zastawać w osłonce, czy na podstawku, (chyba,, że ułożymy na nich kamyki i je zalejemy wodą). 

Optymalna temperatura otoczenia przez cały rok,  to pomiędzy 16, a 24°C, bez dużych dziennych różnic.  Aby zwiększyć wilgotność powietrza, można zimą, gdy są włączone grzejniki, albo w czasie upalnych dni - ustawić w pobliżu kilka zwilżaczy wypełnionych wodą. Nie będzie zasychających końcówek liści. Taki zabieg przysłuży się nie tylko roślinom, ale również polepszeniu naszego samopoczucia.

                         Do pewnego stopnia mamy wpływ na 'gabaryty' rośliny. Nie powinniśmy jej przycinać, gdy pomieszczenie jest odpowiedniej wielkości. Gdy juka jest tuż tuż przy suficie, możemy ją skrócić. Na jeden raz/ raz w roku skracamy tylko jeden pień. Przycinamy o 1/3 wysokości, ranę smarujemy maścią ogrodniczą, albo posypujemy popiołem. Jeśli na odciętej części będą przyrosty, możemy je wykorzystać do powołania kolejnych egzemplarzy.

Gdy roślina zakurzona, ale dość podręcznych rozmiarów, nieczystości  z listków można usunąć pod 'delikatnym' natryskiem z letnią wodą, (wcześniej, szczelnie folią zakrywamy donicę). Po tym zabiegu  jukka  musi pozostać przez kilka godzin w zaciemnionej miejscówce; liście wyschną, nabiorą połysku i powrót na stała ekspozycję.  Większe egzemplarze ulokowane w ciężkich donicach, tutaj odsuwamy ją do intensywnego dziennego światła i czyszczenie 'ręczne'. Każdy listek przecieramy od strony wewnętrznej na zewnątrz; ściereczka powinna być za każdym razem przepłukana w czystej letniej wodzie. Czasami do utrzymania czystości liści wystarczy ich zraszanie (latem w czasie upałów/zimą przy działającym ogrzewaniu). Podniesiemy wilgotność powietrza w otoczeniu,a jednocześnie z listków zniknie kurz. Rozpylacz o bardzo drobnych oczkach, inaczej na liściach zaschną duże nieestetyczne plamy.

Yucca gigantea - Jukka gwatemalska - Yucca elephantipes
Yucca gigantea - Jukka gwatemalska - Yucca elephantipes
Zaniedbany egzemplarz, który trafił do roślinnego pogotowiaYucca gigantea - Jukka gwatemalska - Yucca elephantipes
'Jawel'

 
 
 
 
 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Yucca_gigantea
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jukka_gwatemalska
https://nl.wikipedia.org/wiki/Yucca_gigantea

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz