piątek, 12 sierpnia 2022

Calycanthus floridus - Kielichowiec wonny, (Krzew truskawkowy) - Specerijstruik

                                            Kielichowiec wonny, (krzew truskawkowy),  to krzew ozdobny nieczęsto spotykany na naszej szerokości geograficznej. Poza kilkunastoma ogrodami botanicznymi, niewielu miłośników roślinnych pięknotek posiada go w swoich kolekcjach. Z mojej strony taka uwaga, roślina ta nie jest wymagająca w temacie uprawy, przy założeniu, że od samego początku zajmiemy się nią 'jak należy'. Piękny kolor kwiatów, ich owocowy przyjemny zapach (także potartych liści i kory), obfite kwitnienie, słoneczne jesienne przebarwienia listnej szaty, roślina miododajna - to mocne argumenty za tym,

                                                                  Eastern sweetshrub.eng

Calycanthus floridus - Kielichowiec wonny, (Krzew truskawkowy) - Specerijstruik

aby ten gatunek kielichowca wypromować jako soliter we własnej ogrodowej przestrzeni.

                      Zdrowa, witalnie rozrastająca się roślina, to spełnione wymagania w temacie potrze glebowych, świetlnych, wodnych, przestrzennych i odnośnie temperatury otoczenia (ściółkowany, albo podsypany ziemią egzemplarz, toleruje spadki do -25°C). Dość szybki wzrost, docelowa wysokość

pomiędzy 1.5, a 2.5 metra. Także, przy nasadzeniach należy uwzględnić te 'gabaryty', aby zapewnić krzewowi odpowiednią przestrzeń do życia. W cieplejszych częściach Europy, krzew truskawkowy zachowuje przez cały rok swoją zimozieloną szatę, u nas jesienią o epileptycznym kształcie zielone liście przebarwiają się na żółto i złoto , większość z nich opada. Należy je zgrabić, nadają się do kompostownika. 

                      Pod koniec kwietnia z pąków rozwijają się młode soczyście zielone liście; przybywa ich dość szybko. Gorące wiosenne dni, z roku na rok 'nadchodzą' coraz wcześniej, dlatego kwitnienie może rozpocząć się na początku czerwca. Pojedyncze ozdoby mogą zdobić krzew nawet do połowy września. U kielichowca wonnego kwiaty są gwieździste u gatunku ciemno czerwone, u odmian: różowe, purpurowe, fioletowe, brunatnoczerwone, jasno brązowe. Krzew 'pachnie' dzięki aromatycznym olejkom, najintensywniej wieczorem po upalnym dniu. Na miejscu przekwitających ozdób, zawiązują się nieowłosione niełupki o podłużnie eliptycznym kształcie. Gdy są zdrewniałe, nadają się do zbioru, w środku podłużne nasiona. Zbiór we wrześniowe słoneczne południowe godziny. Nasiona wysiewamy

Calycanthus floridus - Kielichowiec wonny, (Krzew truskawkowy) - Specerijstruik

bezpośrednio do gruntu, albo wiosną do rozsadnika (do tego czasu powinny leżakować w suchym zacienionym miejscu, gdzie temperatura nie spada poniżej 4°C). Na gwiaździste kwiaty z wysiewu, trzeba będzie poczekać kilka sezonów, dlatego polecam prostszą metodę pozyskiwania kolejnych kielichowców - przez okłady. Wiosną przyciągamy do ziemi jeden z najniższych pędów, obsypujemy do połowy ziemią, następnej wiosny oddzielamy sadzonkę od rośliny macierzystej i lokujemy w odpowiedniej miejscówce. 

                        Ekspozycja jasna, ale wystawa południowa nie kwalifikuje się. Zbyt mało/zbyt dużo promieni słonecznych, to zahamowanie kwitnienia oraz karłowy pokrój. Podobnie niedobrze, gdy zbyt sucho, mokro, za mało przestrzeni, czy zbyt ubogie podłoże.

                        Krzew truskawkowy, co dwa sezony należy przycinać.  Roślinę odmłodzimy, a druga korzyść taka, że w następnym roku będzie obfitsze kwitnienie. 'Strzyżenie fryzurki' robimy po zakończeniu kwitnienia;  powinniśmy wszystkie pędy  skrócić o 1/3 długości. Rozdrobnione kawałki, podobnie jak liście, nadają się do kompostownika.

                       Ten krzew ozdobny,  jest odporny na miejskie zanieczyszczenia oraz całkiem nieźle znosi zimowe temperatury. Młodziki warto podsypywać dodatkowymi kopczykami ziemi, albo do obłożenia

Calycanthus floridus - Kielichowiec wonny, (Krzew truskawkowy) - Specerijstruik

wykorzystać stoisz, bądź sosnowe szyszki. Kopczyki (kołderkę), z początkiem kwietnia bez trudu będzie można rozsunąć. Wczesną wiosną ściółkowanie, (odpada odchwaszczanie, zmniejsza się wyparowywanie wody). Ściółka miks, która zapewni 'spowolnioną' dostawę substancji odżywczych i wspomaganie zakwaszania gleby - czyli: wysuszona kora sosnowa, wyschnięte igliwie, zebrane wiosną liście bukowe, przekompostowane trociny, fusy z kawy. Gleby średnio żyzne i słabsze wymagają większych nakładów pracy pod kątem wzbogacania w substancje odżywcze, (kompost, nawozy wieloskładnikowe).  Przez wiosnę i lato nawozi się wieloskładnikowymi nawozami, ale niewielką dawką. Latem, nie zaszkodzi, jak przy podlewaniu innych roślin i ten krzew dostanie co nieco z rozcieńczonych z wodą gnojówek (żywokost, pokrzywy, czosnek). Jesienią, warto krzew obkopać  kompostem, albo przekompostowanym obornikiem. Więcej informacji na temat naturalnych metod nawożenia - tutaj. Jeśli zdecydujemy się na 'dokarmiacz' ze sklepu, używamy go zgodnie z informacjami z etykiety (ilość, częstotliwość). Jesienna dawka nawozu bez azotu, rośliny mają przygotowywać się na nadejście trudnych zimowych uwarunkowań, 'a nie wchodzić na wysokie obroty'. 

Każda z części tej rośliny dla człowieka jest trująca. Także żadnych eksperymentów w kuchennych rewolucjach. Latem, w czasie upałów i w bezśnieżne zimy częstsze wędrówki z konewką. W 'gorące' miesiące, podlewamy z rana, albo pod wieczór, zimą w godzinach południowych w bezmroźny dzień. Woda zawsze powinna być w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin.  Gleby lekko kwaśne, umiarkowanie wilgotne i próchnicznych, zasobne w substancje odżywcze). Klucz do sukcesu w uprawie: DRENAŻ!

Calycanthus floridus - Kielichowiec wonny, (Krzew truskawkowy) - Specerijstruik
Calycanthus floridus - Kielichowiec wonny, (Krzew truskawkowy) - Specerijstruik


 


Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kielichowiec_wonny
https://en.wikipedia.org/wiki/Calycanthus_floridus
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz