wtorek, 26 lipca 2022

Leea guineensis - Nałużyn gwinejski, Leea g.

                                                    Nałużyn gwinejski, leea gwinejska -  na macierzystych terenach, to  jest w zachodniej części kontynentu afrykańskiego, to zimozielony krzew; na naszej szerokości geograficznej, ze względu na niedostosowanie do trudnych warunków zimowych, roślina ta o mniejszych 'gabarytach' i w kilku atrakcyjnych odmianach, uprawiana jest jako 'doniczkowiec'. 

                                                                             Leea.eng

Leea - Nałużyn
Leea guineensis - Nałużyn gwinejski, Leea g.
'Burgundy'

Odpowiednio wyeksponowana, (kultywary o ciemnych liściach na jasnym te), będzie idealną żywą ozdobą w przestrzeniach mieszkalnych, biurowych, restauracyjnych,bądź w hotelowych. U gatunku liście owalnie lancetowate ciemno zielone, u odmian mogą być brązowe lub bordowe. To całoroczna gówna ozdoba,

która na ciemnych/bordowych pędach tworzy pokrój o wysokości pomiędzy 0.4 do 0.8 metra (szerokość i wysokość). Przy optymalnych warunkach uprawy może (ale nie musi) mieć miejsce kwitnienie. Kwiaty u nałużynu są zebrane we wzniesione kwiatostany; pojedynczy kwiat drobny dzwonkowaty jasno, bądź ciemnoczerwone. Gdy kwiatostan traci swe wartości zdobnicze, pęd należy przyciąć jak najniżej; dzięki temu 'doniczkowiec' zaoszczędzoną energię i substancje odżywcze nie przeznaczy na zawiązywanie nasion, a na tworzenie nowych młodych witalnych części. 'Szybszą' metodą pozyskiwania młodzików, jest pobranie z rośliny macierzystej sadzonek pędowych, (przez cały rok).

                                         Bez przeciągów, zalewania, zasuszania, żadnych mrocznych kątów, ani ekspozycji na południową wystawę. Nie zdziwmy się jednak, gdy wczesną wiosną nałużyn gwinejski zgubi kilka liści, taka natura każdego organizmu żywego, że dotyczą go procesy starzenia się. 

Leea guineensis - Nałużyn gwinejski, Leea g.
'Burgundy'

Ustawienie pojemnika nie w miejscu bezpośredniego słońca. Słońce tak, ale zza firanki, czy przedostające się przez liście wyższych roślin. Postarajmy się, aby leea guineensis nie głodowała. Przesadzamy rok rocznie do świeżej niewyjałowionej mieszkanki, gdzie donica o numer większa, stabilna i z drożnym odpływem. Jeśli zabieg nie zostaje przeprowadzony, należy przynajmniej wybrać wierzchnią warstwę podłoża i zastąpić je świeżym. Pierwsza warstwa w pojemniku, to drenaż (żwirek, kulki styropianowe, czy keramzyt), następnie  ziemia dla roślin doniczkowych przemieszana z owym 'rozluźniaczem' lub z perlitem. Około miesiąc po przesadzeniu.  rozpoczynamy nawożenie granulatem dostosowanym dla roślin doniczkowych ozdobnych z liści, (ilość, częstotliwość dostaw, według zaleceń na etykiecie). 

                                  Nałużyn gwinejski, podlewanie. Dostarczamy wodę według zasady 'na palca'. To znaczy, gdy wierzchnia warstwa ziemi będzie sucha, rozsądne podlewanie.Woda w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin; jeśli kranówka - odstała. Nie pozostawiamy wody na spodku, czy w osłonce. Rośliny te lubią wysoką wilgotność powietrza, dlatego można na podstawku ustawić kamienie i je zalać wodą. Inny sposób zwiększenia wilgotności powietrza w pomieszczeniu, to  przy działającym ogrzewaniu, albo w czas upalnych letnich dni - ustawienie zwilżaczy wypełnionych wodą. Taki zabieg przysłuży się i nam, i roślinom.

Leea guineensis - Nałużyn gwinejski, Leea g.
'Burgundy'
Leea guineensis - Nałużyn gwinejski, Leea g.
'Burgundy'
Leea guineensis - Nałużyn gwinejski, Leea g.
'Burgundy'
Leea guineensis - Nałużyn gwinejski, Leea g.
'Burgundy'


 


Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Na%C5%82u%C5%BCyn
https://en.wikipedia.org/wiki/Leea

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz