środa, 16 czerwca 2021

Cupressus sempervirens - Cyprys wiecznie zielony - Italiaanse cipres

                              Cyprys wiecznie zielony,  doskonale wpisuje się nie tylko w śródziemnomorskie krajobrazy, ale to dzięki tym włoskim obrazkom jest bardziej rozpoznawalnym drzewem iglastym. Tam najbardziej sprzyjające warunki. Roślina silnie ukorzeniona, o twardym drewnie, w ekosystemie o wiele dłużej

                                                  Mediterranean cypress.eng

Cupressus sempervirens - Cyprys wiecznie zielony - Italiaanse cipres
  ''Pyramidalis'

od gatunku ludzkiego. Drzewa z historią, czy to w formie stożkowatej (pełniejsza korona), czy tej najbardziej pożądanej kolumnowej, (jak inni mawiają, złożonego parasola). Potocznie gatunek jest

nazywany cyprysem włoskim, wiadomo dlaczego. A co podbojów terytorialnych przydomowych ogrodów, parków, ogrodów botanicznych, europejskie, azjatyckie, afrykańskie i zakątki Ameryki Południowej - wszędzie tam, gdzie słonecznie, wysoka wilgotność powietrza, ciepło z temperaturami nie niższymi niż -15°C. Macierzyste tereny, poza słoneczną częścią Italii, to: Libia, Cypr, Iran, Izrael,  Liban, Syria, Turcja. 

                                     Ze względu na zimozielony atrakcyjny pokój, rośliny te są również zapraszane na polskie szerokości. W zależności od odmiany, wysokość docelowa pomiędzy 15. a 25 metrów. 'Złożone parasolki', to drzewa, które nie wymagają dużych przestrzeni, dlatego można zagospodarować je tak, aby nawet w wąskich zakątkach wyznaczały/oznaczały gdzie jest brama, czy wejście do ogrodu. Formy 'pełniejsze' mogą stanowić najwyższe piętro w 'zestawie' z innymi roślinami, albo tworzyć nieformalny żywopłot/ogrodzenie. (Wówczas należy dokładnie znać nazwę odmiany, aby wiedzieć w jakiej odległości rośliny od siebie sadzić, aby jednocześnie tworzyły zwarty pokrój i miały odpowiednio dużo przestrzeni). 

W miejscach, gdzie w trudnych zimowych warunkach temperatury spadają poniżej -20°C, do uprawy tego gatunku, należy się bardziej przyłożyć.  Decydujący, już na samym początku, jest wybór miejscówki. Najlepiej ekspozycja południowa, zapewnienie odpowiedniej przestrzeni do rozwoju, przygotowanie podłoża przepuszczalnego i żyznego. O ile dorosłe egzemplarze tego gatunku cyprysa, świetnie

Cupressus sempervirens - Cyprys wiecznie zielony - Italiaanse cipres
  ''Pyramidalis'

poradzą sobie z czasowymi przesuszeniami, to ich kondycja zostanie nadwyrężona, gdy posadzone na glebach zbitych, czy tych, gdzie panuje zbyt wysoki stopień wilgotności gleby. Zastająca zimą pomiędzy korzeniami woda, to najkrótsza droga do tego, aby drzewko nam wypadło. 

To roślina, która docelowo będzie wysoka, przesadzanie jej nie jest mile widziane, także od razu zaplanujmy miejscówkę do nasadzenia. Będzie mogła bez przeszkód się zadomowić, (głęboko ukorzenić). Gleby zasobne, próchniczne, przepuszczalne, gdzie ich pH może być neutralne. Gleby słabsze wymagają większych nakładów pracy pod kątem wzbogacania w substancje odżywcze, (kompost, nawozy wieloskładnikowe). W marcu możemy obkopać kilkunastoma dołkami okrąg wokół drzewka/drzewa i wypełnić je mieszanką kompostu i świeżej niewyjałowionej ziemi. Wiosenna dostawa nawozów przeznaczonych dla roślin iglastych, oraz jesienna, ale tym razem w składzie nie powinno być azotu; w obu przypadkach, dozowanie według informacji na etykiecie. Latem, nie zaszkodzi, jak przy okazji podlewania innych roślin i to młode drzewko dostanie co nieco wody, a także rozcieńczone z wodą gnojówki (żywokost, pokrzywy, czosnek). 

                                Przed zimą, młode drzewka podsypmy dodatkowym kopczykiem ziemi. W czasie bezśnieżnej zimy, nie zapominamy o dodatkowych dostawach wody, podobnie latem w czasie suszy. Panuje brak równowagi  hydrologicznej. Zimą, wodę w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu magnolii, dostarczamy w bezmroźny dzień w godzinach południowych; latem rano, albo pod wieczór, (wówczas nie będzie miksu słońce woda i ściśle przylegające, zaokrąglone, łuskowate  igły, nie zostaną zniszczone). Wiosną zgarniamy starą ściółkę i zastępujemy ją nową. Ściółkowanie ma kilka plusów - zimą to kołderka, latem zmniejszone wyparowywanie wody i odpada odchwaszczanie. Od marca do listopada, jeśli jest taka potrzeba usuwamy pędy/gałązki zniszczone, przesuszone, przemarznięte. 

Cupressus sempervirens - Cyprys wiecznie zielony - Italiaanse cipres
  ''Pyramidalis'


 

 

Cupressus sempervirens - Cyprys wiecznie zielony - Italiaanse cipres
  ''Pyramidalis'Przypisy:

Licencja: (CC-BY-SA 3.0 Deed)

https://en.wikipedia.org/wiki/Cupressus_sempervirens

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cyprys_wiecznie_zielony

https://nl.wikipedia.org/wiki/Italiaanse_cipres

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz