czwartek, 25 marca 2021

Cyperus alternifolius - Cibora zmienna - Kattengras

                                                        Cibora zmienna, cibora przemiennolistna, papirusik, rzprzestrzeniony został w uprawie i zdziczał niemal w całej strefie tropikalnej i subtropikalnej, Występuje na brzegach rzek i jezior. Nie jest to roślina tolerująca zimowe warunki, dlatego na naszej szerokości geograficznej jest pielęgnowana jako 'doniczkowiec'. Gdzie, w mieszkaniu, biurze, restauracji, bez dużych dziennych wahań temperatura pomiędzy 15, a 21°C. Mogą również

                                                          Umbrella papyrus.eng

Cyperus alternifolius - Cibora zmienna  - Kattengras
'Zumula'

zdarzyć się czasowe spadki do 12, czy latem powyżej 26°C, wówczas, gdy chłodniej mniej obfite dostawy wody, gdy gorąco, częstsze. Woda zawsze w temperaturze przybliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośli. Nie powinna zastawać w osłonce, czy na podstawku. Sucha wierzchnia warstwa podłoża, nowa dostawa płynu.
Zimą, gdy wysuszające powietrze kaloryfery, niezbędny zraszacz. W nim zdecydowanie bardzo

drobne oczka, tak, aby tworzyła się mgiełka, a nie  duże krople wody, które zasychając tworzyłyby nieestetyczne plamy. Gdy cały rok roślina jest ozdobą pokoju, nie zapominamy o zraszaniu także w upalne dni (rano, albo pod wieczór, nigdy w czasie najsilniejszych operacji słonecznych). Gdy zbyt mało wody, pierwszym sygnałem będą zasychające końcówki listków.

                              Cibora zmienna, podłoże.  Powinno być lekkie i żyzne, na przykład, ziemia ogrodnicza z dodatkiem torfu i ewentualnie piasku lub perlitu ('rozluźniacza'). Zasilamy nawozem wieloskładnikowym przeznaczonych dla roślin pokojowych ozdobnych z liści, (ilość, częstotliwość dostaw, według instrukcji na etykiecie), Dokarmiany przez prawie cały rok, stopujemy na miesiąc półtora przed planowanym podłożem do świeżej, niewyjałowionej mieszanki. Po tym zabiegu, dwa tygodnie później znów posiłkujemy się nawozem. A co jeśli kupiliśmy ten plant z myślą o tym, aby korzystał z niego nasz kot? To była zła decyzja, pomimo tego, ze niektóre odmiany, jak na przykład ta ze zdjęć, są reklamowane, że są 'jak najbardziej dla kotków'.  Źdźbła nie ranią, ale chodzi o to, że roślina ta dla naszych 'sierściuszków', tak samo jak dla nas jest trująca.Podrażniony żołądek, niewłaściwa praca układu pokarmowego, chorowity zwierzak. Jeśli kupujemy ciborę zmienna, to wyłącznie pod kątem 

Cyperus alternifolius - Cibora zmienna  - Kattengras
'Zumula'

jej walorów dekoracyjnych. 

                              W naturalnych warunkach, cibora przemiennolistna, to bylina kłączowa. Nad kępą soczyście zielonych równowąskich liści wznoszą się pędy 'udekorowane zielonymi parasolkami'. Od lipca do połowy września odbywa się kwitnienie.Drobne kwiatki, nie stanowią znikomą wartość zdobniczą, ale są znakiem, że za kilka tygodni czas na przesadzanie. Dorosły egzemplarz tego gatunku, w zależności od odmiany, dorasta od 0.5 do 1 metra. Aby zachować ładny pokrój i stabilność łodyg, wskazane jest przewiązanie wyższych okazów. Można też, w trakcie wzrostu delikatnie przeplatać pędy, ale wówczas musimy się liczyć z tym, że plant nieco wyhamuje ze wzrostem.
                                  Miejsce ekspozycji słoneczne. Jednak nie takie, które jest wystawione na ostro operujące promienie słoneczne. Cibora zmienna, rozmnażanie. Najlepiej, gdy na początku wiosny i to w temperaturze powyżej 18℃. Odcinamy pióropusz z kilkoma centymetrami łodygi, taką sadzonkę w 75% umieszczamy w szklance z wodą - odwrotnie, czyli pióropusz do wody. Po kilku dniach, pojawią się pierwsze korzonki. Następnie maleństwo sadzimy do odpowiedniego podłoża.

Cyperus alternifolius - Cibora zmienna  - Kattengras
'Zumula'


Cyperus alternifolius - Cibora zmienna  - Kattengras


 

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 

https://en.wikipedia.org/wiki/Cyperus_alternifolius

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cibora_zmienna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz