czwartek, 8 października 2020

Sedum hakonense - Rozchodnik hakonense

                                                         Rozchodnik hakonense, jest hybrydą. (W niektórych źródłach, można spotkać się z informacją, że roślina ta to rozchodnik ościsty, jednak tak nie jest). Sukulent ogrodowy, który doskonale odnajdzie się w każdym słonecznym zakątku, gdzie podłoże suche, albo o niewielkim stopniu wilgotności. Gleby zbite i te, gdzie choćby czasowo zastaje 

Sedum hakonense - Rozchodnik hakonense  
''Chocolate Ball'

woda, odpadają. Kultywar, który bez trudu można odróżnić od innych dziesiątek rozchodników. Dlaczego? Dzięki jego wyjątkowemu kolorowi mięsistych listków. Sukulent ten posiada brązowe, czekoladowe ulistnienie. Doskonale można je wyeksponować sadząc na tle zielonych roślin. Od czerwca do września trwa kwitnienie - słoneczny 'kontrastowy' kolor kwiatów, dodatkowo fantastycznie podkreśla walory plantu. Pomimo niezbyt okazałych rozmiarów, (wysokość 10 - 20 cm)

wartości jeśli chodzi o szerokość pojedynczego egzemplarza, podobne), to przy nasadzeniach grupowych - nie mniej niż 4 sztuki - ten kultywar może dodać wyznaczonej miejscówce egzotyki i nietuzinkowości. Na pewno nie jest to roślina spotykana każdego dnia. Czy w monotematycznym nasadzeniu, czy z innymi roślinami o podobnych 'potrzebach' glebowych - wszędzie tam, ta całoroczna ozdoba będzie 'widoczna'. Z roku na rok zauważamy coraz większy brak równowagi hydrologicznej, sukulenty mogą być odpowiedzią na zagospodarowanie najbardziej słonecznych miejscówek z suchą ziemią, gdzie większość roślin nie utrzymałaby się bez naszego wsparcia, (to jest, bez częstych wędrówek z konewką).

                           Rozchodnik hakonense  - jego uroda również może być wyeksponowana jako solitera, czy w miksie z innymi 'doniczkowcami' - wtedy przy uprawie pojemnikowej. Donica w czasie ciepłych miesięcy na letnisku, a przed zimą przeniesiona do chłodnego jasnego pomieszczenia, ( parapet na wystawie południowej). Pojemnik z odpływem, wypełniony odpowiednio przepuszczalnym podłożem, aby nie był zatrzymywał nadmiaru wody.
Ogrody przydomowe, ogrody skalne, jedno z najniższych pięter kompozycji naturalistycznej, albo bardziej egzotycznej - stworzonej z samych sukulentów. Wszędzie tam roślina ta znajdzie zastosowanie.

Sedum hakonense - Rozchodnik hakonense  
''Chocolate Ball'

Przy ogrodowych nasadzeniach, a czas zimy, na terenach, gdzie można spodziewać się spadków temperatury poniżej -15°C, zaleca się pod koniec października podsypanie sukulenta dodatkową warstwą ziemi. Sukcesem w jego uprawie przez cały rok w gruncie jest drenaż (!) W zbitej miejscówce, tam gdzie zastaje woda, albo jest wysoki poziom wilgotności, roślina na pewno wypadnie. Zbyt zaciemnione ogrodowe kąty, również nie wskazane - soczyste pędy mogą zacząć wiotczeć i nie wystąpi kwitnienie. A kwiaty spełniają nie tylko walor zdobniczy, to także darmowa stołówka dla skrzydlatych ogrodowych przyjaciół, którzy zwabieni kwietnymi słoneczkami rozchodnika zapewne podfruną i do innych naszych kwitnących ozdób.

                          Pokrój tego rozchodnika jest zwarty i pełen witalności. Dość łatwo możemy poszerzyć jego słoneczne 'poletko', rozdzielając i ukorzeniając soczyste pędy, (od końca maja do połowy sierpni).
Sadzimy bezpośrednio do gruntu, albo do pojemników, (gdzie odpowiednie przepuszczalne podłoże, takie jakiego używamy w uprawie innych sukulentów i kaktusów).
Gdy takiego nie mamy możliwości zakupić, wówczas pierwsza warstwa w pojemniku to drenaż (3 do 5 centymetrów kamyczków, żwirku), następnie mieszanka piasku, żwirku i ziemi  ogrodowej
w proporcjach 1:1:1. Przy prowadzeniu rozchodnika w  pojemniku, przesadzamy, co sezon, dwa  do niewiele szerszego pojemnika. Co jakiś czas, raz na miesiąc, dwa - nakłuwamy patyczkiem ziemię, robimy to przy brzegach doniczki, tak, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej. To napowietrzenie, rozruszanie ziemi i  kolejne profilaktyczne zabezpieczenie przed zatrzymywaniem wody. Wierzchnia warstwa gleby, bardzo dobrze przesuszona, wówczas nowa dostawa. Od października do lutego, zmniejszamy ilość wody o około 1/3, nie zmieniamy częstotliwości dostaw.

Zasilamy nawozem wieloskładnikowym z przeznaczeniem dla kaktusów i sukulentów, albo wiosną obkopujemy wokół kompostem,  albo  w sezonie podlewamy rozcieńczonymi z wodą naturalnymi gnojówkami (z czosnku, z pokrzyw, z żywokostu).  
W obu przypadkach nawożenie od marca do momentu, gdy rozkwitną ostatnie ze słonecznych kwiatostanów.

Sedum hakonense - Rozchodnik hakonense  
''Chocolate Ball'Sedum hakonense - Rozchodnik hakonense  
''Chocolate Ball'
Sedum  takesimense - Rozchodnik takesimense ( foto )
 

 

 


Sedum hakonense - Rozchodnik hakonense  
''Chocolate Ball'


Sedum - Rozchodnik (gatunki) - Vetkruid (variëteiten) ( foto )


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz