poniedziałek, 26 sierpnia 2019

Cereus peruvianus - Cereus peruwiański, (Pałczak p.) - Zuilcactus

                               Cereus peruwiański, należy do rodzaju pałczak, który obejmuje prawie 50 gatunków sukulentów. A wszystko to w wielkiej rodzince kaktusowatych. Gatunek, którym dziś się interesujemy, wyróżnia spośród pozostałych pałczaków tym, że ma bardziej krzewiasty pokrój, gdzie rozgałęzia się przy podłożu. Liczy się grupa 'kłujku', rzadko kiedy, udaje się wybić kolumnowemu 'soliście ' ponad innych.
                                                               Cereus.eng
Cereus - Pałczak - Cereus.nl
Cereus peruvianus  - Cereus peruwiański, Pałczak p. - Zuilcactus
'Paolina'

                             Macierzystymi terenami cereusa peruwiańskiego, co nietrudno wywnioskować z nazwy, jest Peru, (a także Brazylia). Pierwszy człon nazwy odnosi się do słowa świeca - dlaczego? Otóż, gdy sukulent ten zakwita, to tylko na jedną noc. Kwitnienie, to kubkowate białe ozdoby o średnicy nawet do 20 centymetrów (najczęściej połowa tych możliwości). W domowej uprawie,
rośliny rzadko zakwitają, dlatego jeśli zdarzy się taka kwietna okoliczność, warto jej nie przegapić.
                            Roślina,  w zależności od odmiany, może osiągnąć wysokość 10 - 30 centymetrów i podobne wymiary, jeśli chodzi o szerokość.
                           Młode egzemplarze pozyskujemy z wysiewu nasion, (w temperaturze powyżej 22°C), albo wegetatywnie, przez sadzonki (te po odłączeniu, powinny do dwóch dni przesychać).
                             Umieść tę roślinę w dobrze oświetlonym miejscu, ale unikaj bezpośredniego światła słonecznego.  Mamy tutaj do czynienia z sukulentem, a więc z niezbyt głębokim ukorzenieniem, z kumulowaniem wody na zapas w mięsistych częściach. Dlatego, przed cały okres uprawy, nie zalewamy,, nie pozostawiamy wody na podstawku, czy w osłonce. Niewielka dostawa co trzy tygodnie, w zupełności wystarczy. Woda, zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny. Przez okres jesienno-zimowy, nie zmieniamy częstotliwości dostarczania życiodajnego płynu, ale jej ilość zmniejszamy o 1/3.  Im chłodniejsze pomieszczenie, tym mniej wody. Cereus peruwiański, możemy go pielęgnować tam, gdzie w chłodne miesiące panuje temperatura od 12°Cwzwyż, choć miejmy na uwadze, że optymalna przez cały rok, to pomiędzy 18, a 25°C.
                                  Zadbajmy o właściwe podłoże dla sukulentów. Jeśli nie mamy możliwości na zakup takiej mieszanki,wówczas pierwsza warstwa w pojemniku to drenaż (3 do 5 centymetrów kamyczków, żwirku), następnie mieszanka piasku, żwirku i ziemi w proporcjach 3:3:3. Przesadzamy późną wiosną, wczesnym latem - co dwa sezony. Pojemnik (najlepiej, gdy z odpływem), nie powinien być wysoki, a raczej szerszy, tak, aby roślina miała gdzie wytwarzać młode kolumnowe pędy.
Nawozimy raz w miesiącu nawozem wieloskładnikowym z przeznaczeniem do kaktusów i do sukulentów (według wskazówek na etykiecie).


Cereus peruvianus  - Cereus peruwiański, Pałczak p. - Zuilcactus
'Paolina'Cereus - Pałczak, otąg (gatunki) - Zuilcactus (soorten) ( foto )


 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82czak
https://nl.wikipedia.org/wiki/Cereus_(plantengeslacht)
https://en.wikipedia.org/wiki/Cereus_(plant)
https://www.vip-colors.com/2023/06/cereus-jamacaru-paczak-jamacaru-cereus-j.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz