poniedziałek, 11 lutego 2019

Kalanchoe beharensis - (Pluszowe uszy słonia ) - (Olifant's Oor)

                                            Kalanchoe beharensis,w naturalnych warunkach jest zimozielonym krzewem, bądź niewielkim drzewkiem, które może osiągnąć wysokość około 2 metrów, przy tym równie bogato się rozrastając (!) Imponujące. Takie cuda na Madagaskarze (macierzystych terenach) i na wyspach zachodniej części Oceanu Indyjskiego. Ponieważ trudno byłoby stworzyć na naszej szerokości warunki podobne do tych, jakie panują w egzotycznych tropikach, możemy prowadzić tę roślinę w uprawie pojemnikowej.
                                                Elephant's ear kalanchoe.eng 
Kalanchoe - Kalanchoe, żyworódka, płodnolist  - Kalanchoë 
Kalanchoe beharensis - (Pluszowe uszy słonia ) -
(Olifant's Oor)

Jako 'doniczkowiec' nie osiąga tak imponujących rozmiarów (dorosły egzemplarz 35 centymetrów wysokości, 20 szerokości), jednak atrakcyjne 'aksamitne' listki, 'robią swoje' i chętnych na pielęgnowanie tak elegancko prezentującego się gatunku kalanchoe, nie brakuje.
                            U gatunku liście są w kolorze oliwkowym, w kształcie grotu oszczepu ('trójkątne');
u odmian w pełnej gamie odcieni zielonego. Znakiem starszych liści jest ich charakterystyczna wypukłość w górnej części, tuż przy ogonkach. Odnośnie kształtu liści, potoczenie nazywa się roślinę 'Pluszowe uszy słonia' - lekko klapowate, 'aksamitne', miłe w dotyku.
                            Przygotowując się do kwitnienia, z górnej części plantu wyrasta pęd. Bogate baldachogrono składa się z wielu drobny kwiatów; mogą być one w kolorze białym różowym, bordowym, żółtym.Kwiatostany utrzymują się przez kilka tygodni.
Kwitnienie, może, ale nie musi występować (trzeba zapewnić dobre warunki uprawy). W tym temacie, sukulent jest trochę grymaśny. Jeśli wszystko mu odpowiada, to pod koniec wiosny, latem, albo jesienią, może rozpocząć się świąteczna odsłona w kolorze.
                             Jak i w przypadku wielu innych gatunków rodzaju żyworódki i w tym przypadku, nowe egzemplarze, możemy pozostać z rośliny macierzystej -  sadzonki wytwarzane są na krawędziach liści.
                        Przy przeprowadzaniu prac pielęgnacyjnych przy tym sukulencie, powinniśmy pamiętać, części nadziemne i podziemne, zawierają  toksyczne substancje. Więc, wszelkie zabiegi, powinniśmy wykonywać w rękawiczkach ochronnych, a donicę ustawić tak, aby nie miały do niej dostępu dzieci, ani domowe zwierzaki (choć te ostatnie, instynktownie powinny omijać
'doniczkowca'). Niewielka ilość soku, nie doprowadzi do tragedii, jednak może wywołać podrażnienia skóry i uczulenie.


Kalanchoe beharensis - (Pluszowe uszy słonia ) -
(Olifant's Oor)

                                 Pielęgnacja tej żyworódki, prowadzi się w  ten sam sposób, co powszechniej znane gatunki i ich odmiany. Poza podstawowymi zabiegami, nie ma co ukrywać, że interesuje nas, aby mieć  ozdobne kwietne baldachogrona  co roku. Aby tak się stało, od końca listopada do połowy lutego, egzemplarz, powinien być ustawiony w pomieszczeniu, w którym światła dziennego nie będzie więcej niż 8 godzin co dnia. Można też wspomagać się światłem sztucznym w pomieszczeniu bez dostępu światła dziennego. Temperatura wówczas pomiędzy 12, a 16℃, (kalanchoe 'przetrzyma i niższe temperatury, ale my naszych roślin nie wystawiamy na próby, a o nie dbamy).
Gdy kwitnienie rozpocznie się w zimowym okresie, oczywiście przenosimy roślinę w bardziej wyeksponowane miejsce, a to znaczy także, że do cieplejszego pokoju. Trzeba pamiętać, aby nie było zbyt gorąco, a powietrze zbyt suche. Pąki  i dopiero co rozwijające się z nich barwne kwietne słodkości, zaczną opadać.
                                  Podstawowe zasady pielęgnacji odnoszą się do mieszanki podłoża, ilości oraz częstotliwości dostarczania wody, czy też dostępu do światła dziennego.
Pojemnik tylko o numer, góra dwa większy od bryły korzeniowej, z odpływem, wysypany pierwszą warstwą pięciocentymetrową kamykami, (żwirkiem, keramzytem).  Jeśli nie jesteśmy w stanie zakupić specjalnej ziemi dla sukulentów, czy kaktusów; wymieszajmy tę do kwiatów doniczkowych  z piaskiem i na przykład, drobnymi kamykami , bądź z perlitem (5:3:2).
                                    Kalanchoe beharensisy,  nie przepada za zbyt dużą ilością wody, podlewajmy więc wówczas, gdy mamy pewność, że wierzchnia warstwa powierzchni jest dobrze przesuszana. Nie pozostawiajmy wody na podstawce, czy w osłonce. Część pobranej wody jest kumulowana w soczystych listkach. Polityka sukulentów.
                              


Kalanchoe beharensis - (Pluszowe uszy słonia ) -
(Olifant's Oor)


Gdy kwiatostany zaczną usychać, należy je odciąć  wraz z pędami, na których kwitły, a w temacie podlewania zacznijmy przez miesiąc, dwa, dawać mniej wody (nie zmieniamy częstotliwości, a ilość -1/3). Roślina potrzebuje odpoczynku., Potem na nowo wracamy do bardziej obfitego podlewania (co 12, do 15 dni).
Gdy plant ponownie  wchodzi  na 'wysokie obroty', zasilamy go nawozem przeznaczonym dla kaktusów i sukulentów. Dostarczamy substancje odżywcze, według wskazówek na etykiecie, do momentu, aż  rozkwitną pierwsze kwiaty, (a gdy brak kwitnienia, od marca do końca września).
                                              Gatunek ten, jest wdzięczny w pielęgnacji. Tolerancyjny na czasowe przesuszenia, na miejskie zanieczyszczenia. Jeśli wystawiany na letnisko, to wówczas, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków, gdy ekspozycja, w tam zwanym, 'jasnym cieniu' i, gdy temperatura na zewnątrz jest zbliżona do tej, która panuje w domu. Na tarasie, balkonie, w ogrodzie 'miejscówka' powinna być także osłonięta przed silnymi wiatrami i nie ma co ryzykować, aby sukulenta 'dopadły' nadwyżki wody prosto z nieba. 

Kalanchoe beharensis - (Pluszowe uszy słonia ) -
(Olifant's Oor)Kalanchoe beharensis - (Pluszowe uszy słonia ) -
(Olifant's Oor)

Kalanchoe beharensis - (Pluszowe uszy słonia ) -
(Olifant's Oor)

Kalanchoe beharensis - (Pluszowe uszy słonia ) -
(Olifant's Oor)

Kalanchoe beharensis - (Pluszowe uszy słonia ) -
(Olifant's Oor)

Kalanchoe beharensis - (Pluszowe uszy słonia ) -
(Olifant's Oor)


Kalanchoe beharensis - (Pluszowe uszy słonia ) -
(Olifant's Oor)
 
Kalanchoe beharensis - (Pluszowe uszy słonia ) -
(Olifant's Oor)

 
 

Kalanchoe beharensis - (Pluszowe uszy słonia ) -
(Olifant's Oor)

 
 

Kalanchoe beharensis - (Pluszowe uszy słonia ) -
(Olifant's Oor)

 
 

Kalanchoë (soorten) - Kalanchoe (gatunki)   ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kalanchoe
https://nl.wikipedia.org/wiki/Kalancho%C3%AB
https://en.wikipedia.org/wiki/Kalanchoe_beharensis

2 komentarze:

  1. Teraz moje kalancho Beharentis Oufants OOR stoją na działce w domku. W dzień wystawiam na zewnątrz, a w nocy stoiją w domku. Noce jeszcze zimno. Nie wiem czy one kwitną jeszcze nie widziałam by kwitły . Ten gatunek kalanchoe chyba nie kwitnie tylko jego zaletą są liście miękie w dotyku.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powyżej w opisie rośliny, jest informacja o kwitnieniu, kwiatach. Aby mieć pogląd, jak kwitnie ten sukulent, można wpisać w wyszukiwarkę google frazę 'kalanchoe beharensis flowers' i przejrzeć grafiki. Kilkudniowe temperatury poniżej 15°C nie zaszkodzą, większe zagrożenie stanowią nadwyżki wody - więc jeśli już letnisko, to donica, gdzie możliwość swobodnego odpływu. Na pewno witalnie i zdrowo, i z perspektywą na kwitnienie, roślina rozwijałaby się w zacisznej jasnej miejscówce w domu. Pozdrawiam, zapraszam do częstszych odwiedzin.

      Usuń