czwartek, 6 grudnia 2018

Delosperma echinatum - Delosperma jeżowata, przypołudnik j. - Augurkenplantje

                                             Delosperma echinatum, (przypołudnik jeżowaty, delosperma jeżowata), to roślina z rodzaju tych, przy których nie przychodzi się obojętnie. Mięsiste ciemnozielone listki pokryte są  śnieżnobiałymi króciutkimi włoskami. I to jest ten efekt 'wow'. W stanie dzikim, gatunek ten rośnie

                                                                  Pickle plant.eng
Delosperma echinatum - Delosperma jeżowata - Augurkenplantje
 
na terenach RPA, u nas, ze względu warunków klimatycznych, może być prowadzony wyłącznie w uprawie pojemnikowej. Dorosły, kilkuletni egzemplarz, może osiągnąć wysokość do 45 centymetrów i szerokość około 30.    Dla jednych, całoroczna ozdoba (listki), wygląda jakby była oszroniona, innym kojarzy się z małymi korniszonami, a części z jeżykami. Przymiotnik 'echinatum', oznacza jeżowata .. więc coś na rzeczy z tymi skojarzeniami jest. Mamy tutaj do czynienia z sukulentem, który lubi ciepło. Czyli, brak tolerancji dla temperatur minusowych i dla zbyt dużej ilości wody. Za to temperatury powyżej 17°C i kąpiele słoneczne, jak najbardziej oczekiwane.
                                    Przez lato i część jesieni, trwa kwitnienie. Kwiaty, charakterystyczne dla całego rodzaju delosperma, złocisto białe, promieniste o średnicy do 2 centymetrów, z licznymi płatkami korony. Umiejscowione są na końcach soczyście zielonych pędów. Ozdoby te utrzymują się w witalnej formie  przez kilkanaście dni, otwierają się wyłącznie w czasie dnia, (nocami, czy przy bardzo pochmurnym niebie tylko 'pączki'). 
Niestety, z czasem, roślina starzeje się, a co za tym idzie, może tracić dolne liście. Proces ten, nasila się zimą. Dlatego, aby w swoim otoczeniu cieszyć oczy atrakcyjnie wyglądającą żywą egzotyczną ozdobą, należy w odpowiednim czasie pobierać części pędów, albo dokonać podziału bryły korzeniowej, aby w nowym pojemniku ukorzenić  młode egzemplarze (te zabiegi możemy wykonywać przez całe lato).
                                  Delosperma jeżykowata, szturmem zdobywa, nie tylko serca kolekcjonerów sukulentów. Doskonale wpisuje się tam, gdzie styl vintage, tradycyjny, nowoczesny. Mieszkanie, biuro, a w czasie letniska - tarasowy stół - wszystkie te miejsca, dzięki niej zyskają na dekoracyjności.
                               Ekspozycja słoneczna, wystawa południowa jak najbardziej wskazana. Jednak, gdy latem promienie słoneczne są zbyt silne, warto odstawić doniczkę o kilkadziesiąt centymetrów w głąb mieszkania, czy w 'jasny cień' na tarasie. To wytrzymały plant, jednak my go nie wypróbowujemy, a pielęgnujemy po to, aby pięknie rósł i zdobił.

Delosperma echinatum - Delosperma jeżowata - Augurkenplantje

                                     Choć mamy tutaj do czynienia z rodziną sukulentów, nie jest to równoznaczne, że od czasu do czasu podlejemy i po kłopocie. Jest kilka podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych i jeśli faktycznie, od samego początku naszej przygody z tymi uroczymi maleństwami, będziemy we właściwy sposób je wykonywali, faktycznie pracy będzie niewiele, a korzyści dekoracyjnych bardzo dużo.
Temperatura otoczenia nie powinna być niższa od 10°C, optymalna to pomiędzy 17, a 23°C.
Po przyniesieniu rośliny do domu, należy zając się jej przesadzeniem do o numer większej doniczki, z drenażem i z odpowiednim podłożem.
Delosperma jeżowata, bardzo źle znosi nadwyżki wody, więc pierwsza warstwa w pojemniku (który może być bez odpływu, ale wówczas szczególniej pilnujemy, aby nie zalać),  to trzy do pięciu centymetrów kamyków (żwirku, keramzytu), a następnie specjalne podłoże dla kaktusów i sukulentów. Jeśli jednak nie mamy do takiego dostępu,  zróbmy mieszankę piasku, żwirku, perlitu i ziemi w proporcjach 3:3:2:2. W ten sposób, zminimalizujemy zagrożenie zalewania, a jednocześnie, zapewnimy przepuszczalność podłoża. 
                                   Cała rzecz w tym, aby nie fundować sukulentowi,  radykalnych zmian temperatury. Przenosząc na letnisko (dla ozdoby tarasu), zróbmy to gdy na dworze powyżej 18°C, ustawmy w miejscu osłoniętym od deszczów. 
Na zimę, gdy sukulent wchodzi w stan spoczynku, możemy, ale nie musimy, przenieść go do chłodniejszego pomieszczenia. Wówczas to jest 13 do 17°C. Takie zmiana, dodatkowo może roślinę zmotywować do tego, aby w przyszłym sezonie wegetacyjnym szybciej zakwitła.

Delosperma echinatum - Delosperma jeżowata - Augurkenplantje


Od kwietnia do końca września podlewamy roślinę co 12 do 15 dni. Sukulent "opije się", wchłonie dostarczony płyn i będzie z niego czerpał do kolejnej dostawy. Układ korzeniowy rośliny jest dość płytki, więc cały w tym ambaras, aby nie dopuścić do wielokrotnego
zalewania w przeciągu krótkiego okresu, co doprowadziłoby do zgnilizny. Od października do połowy marca, zachowujemy częstotliwość dostaw wody, ale ograniczamy je o połowę. Zawsze używamy wodę o temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu plantu. Nie lejemy po pędach, nie zostawiamy wody na podstawku (czy w osłonce). Zważmy na to, że przetrzymując plant w chłodniejszym pomieszczeniu, dostarczanej wody powinno być mniej, niż tam, gdzie dzień w dzień pracuje ogrzewanie. 
Jeśli, niestety, dojdzie do sytuacji, gdy nasza roślina  zachoruje z przelania i 'gołym okiem' będziemy widzieć wiotkość i brązowe obszary pędów, wówczas jedynym ratunkiem jest ukorzenienie zdrowych odrostów (wówczas pielęgnowanych w ciepłym pomieszczeniu), albo ostre cięcie. Przy przeprowadzaniu tego sanitarnego zabiegu, pozbywamy się wszystkich chorych części, tnąc niżej niż tylko zainfekowane segmenty. Zagrożenia trzeba pozbyć się na dobre, więc także nie połaszczmy się na te pędy, które 'tylko trochę' wyglądają na niezdrowe,  powinniśmy mieć pewność, że nowe sadzonki z rośliny macierzystej są bez choroby grzybicznej.
                                    Obsuszamy pędy i po około trzech dniach sadzimy je w suchym, właściwym dla sukulentów podłożu. Pierwsze podlewanie tych 'młodzików' dopiero po około półtora tygodnia, oszczędne. Następne, będzie rozpoczynało regularne dostawy wody.
  Nawozimy od początku kwietnia do końca sierpnia, nawozem z przeznaczeniem dla kaktusów i sukulentów; według wskazówek na etykiecie.
                           Co jakiś czas, na przykład, raz na miesiąc, można patyczkiem nakłuwać ziemię przy brzegach doniczki, tak, aby nie uszkodzić delospermy, jej między więźli, niewielkich korzonków. Napowietrzenie, rozruszanie ziemi, to zawsze zaprocentuje zdrowym, niezakłócanym wzrostem i bogatszym kwitnieniem.


Delosperma echinatum - Delosperma jeżowata - Augurkenplantje

Delosperma echinatum - Delosperma jeżowata - Augurkenplantje

 
 
 
 
 
Delosperma echinatum - Delosperma jeżowata - Augurkenplantje
 
 
 

Delosperma cooperi - Przypołudnik Coopera - Ijsbloem ( foto )

 
 
 Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Delosperma_echinatum

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz