środa, 6 czerwca 2018

Pennisetum glaucum - Rosplenica perłowa, rozplenica p. - Parelgierst

                                     Rosplenica perłowa, to eleganckie, kolorystyczne urozmaicenie pośród soczystej ogrodowej zieleni. Roślina jednoroczna do pojemników, a dla ambitnych działkowiczów i ogrodników, przy sadzeniu do gruntu, trawa wieloletnia. Ciepłolubna, pochodząca z kontynentu afrykańskiego. Charakterystyczne, cylindryczne ciemno purpurowe kwiatostany, oraz przebarwiające się z zieleni w ciemną purpurę z wyraźnymi nerwami głównymi szerokie liście. W zależności od odmiany, piórkówka może osiągnąć wysokość pomiędzy 60, a 150 centymetrami.

                                                     Pearl millet.eng
Pennisetum glaucum - Rosplenica perłowa, rozplenica p. - Parelgierst
 'Purple Baron'

Przy czym, liście osiągają do 3/4 wysokości pędów, części uwieńczonych 'pałkowatymi' kwiatostanami.  Ozdobna z liści, kwiatostanów. Ładnie prezentuje się, gdy sadzona w grupach. Można także jako soliter. W pojemniku, bezpośrednio w gruncie. Jako jedno z pięter większej
bylinowej rabaty; później 'pałki' do wazonu, albo do bukietów zasuszanych.

                                Wysiew do inspektu od stycznia, bezpośrednio do gruntu pikowanie, czy wysiew dopiero w maju. Wczesny wysiew, wcześniejsze kwitnienie. Niektóre odmiany rozpoczynają ten proces już w czerwcu, inne dopiero z początkiem sierpnia. Kolorowe ozdoby utrzymują się dość długo, na ich miejsce po przekwitnieniu, zawiązują się nasiona. Jeśli nie planujemy zbierać nasion, wytnijmy nieatrakcyjne pędy, pozostawiając nadal zdobiące ciemne liście, (jeśli jednak planujemy zbiór, najlepiej zrobić to w sierpniu).
                                  W sezonie optymalna temperatura uprawy to 20 do 27 °C.  Ekspozycja słoneczna, ewentualnie niewielki półcień. Podłoże próchniczne, średnio żyzne, o odczynie pH wapiennym, bądź neutralnym ( jeśli dysponujemy takim  o niewielkim stopniu zakwaszenia, wówczas zetrzyjmy kawałek kredy).
Stała, umiarkowana wilgotność podłoża. Nie przelewamy, nie zasuszamy. Regularne dostawy, najlepiej deszczówki, jeśli nie to woda odstała. Staramy się nie podlewać po nadziemnych częściach rośliny. Pennisetum glaucum - Rosplenica perłowa, rozplenica p. - Parelgierst
 'Purple Baron'
                                 
                                     Gdy dobrze użyźnione podłoże, nie trzeba nawozić. Przy bardziej ubogich glebach, dostarczamy nawozu kompostowego od maja do końca lipca.
                                     Stosunkowo niewysoka mrozoodporność, stąd chcąc przechować tę w pojemnikach, przenosimy do chłodnego pomieszczenia z dostępem dziennego światła; podlewamy 'tyle o ile', aby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej.
Natomiast tę, sadzoną bezpośrednio w gruncie, przed zimą zabezpieczamy siatką drobno oczkowaną (zapewniona wentylacja, a jednocześnie ochrona przed lodową, śnieżną zmarzliną). Możemy także wykorzystać metodę kopcowania (obsypujemy około 15 centymetrowym kopczykiem ziemi), bądź wykorzystajmy gałązki świerkowe, suche liście.
Na wiosnę uprzątnijmy ochronne 'pierzynki', przytnijmy nieestetyczne wyglądające pozostałości z poprzedniego sezonu. Podobnie z uprawą pojemnikową. I rozpocznijmy kolejny sezon, gdzie rozplenica perłowa (r.amerykańska) , będzie widoczną, bardzo dekoracyjną ozdobą naszej ogrodowej przestrzeni.
Pennisetum alopecuroides - Rozplenica japońska -  Lampenpoetsersgras ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Pearl_millet
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rosplenica_per%C5%82owa
https://nl.wikipedia.org/wiki/Parelgierst

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz