piątek, 24 listopada 2017

Aloe vera - Aloes zwyczajny, a. barbadoski - Aloë vera

                                        Aloes zwyczajny, w ciepłych afrykańskich i azjatyckich strefach klimatycznych, jest uprawiany jako ozdobna i lecznicza bylina. Na naszych szerokościach geograficznych, ze względu na brak odporności na mróz, ten gatunek uprawiamy jako roślinę doniczkową. Latem może zdobić naszą ogrodową, tarasową, balkonową przestrzeń, ale na zimę, bezdyskusyjnie pod dach.


                                                             Agloe vera.en
Aloe vera - Aloes zwyczajny - Aloë vera                                   Aloes barbadoski, posiada podłużne, 'szablowate' mięsiste listki. Liść na brzegach ma niewielkie kolce. Kolor liści, w głębszym, albo w jaśniejszym kolorze zieleni, czy  szarozielone. Przy optymalnych warunkach uprawy, dość szybko doczekamy wielu odrostów, które wzbogacą pokrój. Liście stanowią główną ozdobę. Wydłużone, słoneczne kwiatostany na szczytach
pędów, mogą, ale nie muszą się pojawić. Na pewno sprzyjać rozwojowi kwiatów, będzie przeniesienie doniczki w październiku w chłodniejsze miejsce. Temperatura nie może być tam niższa niż 10°C. i jest niezbędny dostęp do dziennego światła. To miejsce odpoczynku i wzmacniania się rośliny.
                                 W czasie ciepłych miesięcy temperatura od 18 do 27°C. Dbajmy, zmiana temperatury przy przenoszeniu z miejsc ana miejsce (na przykład, na letnisko), nie była zbyt drastyczna.

                                 Ten sukulent, nie jest samoobsługowy, ale też grzechem byłoby powiedzieć, że wymaga dużej uwagi w pielęgnacji. Pojemnik powinien być tylko o numer, albo dwa większy od bryły korzeniowej. Rozsądnie jest użyć niskich doniczek. Podłoże do kaktusów i sukulentów, jeśli nie mamy możliwości takiego zakupić, wymieszajmy ziemię z piaskiem i ze żwirkiem (keramzytem, kamykami) 40:40:20.    Podlewamy w sezonie raz na 14 dni, a od października do końca marca, co trzy tygodnie.Aloe vera - Aloes zwyczajny - Aloë vera                                         Jeśli używamy części aloesu do medycznych zastosowań;miąższ i aloina na  okłady poparzonych miejsc, okłady na rany cięte, odmrożenia, wówczas w sezonie wegetacyjnym nawozimy roślinę wyłącznie naturalnym zasilaniem. Mogą to być takie same nawozy, jakich użylibyśmy do warzyw.
Przy corocznym przesadzaniu, nie musimy nawozić. Jeśli nie przesadzamy, wiosną wymieniamy wierzchnią warstwę ziemi na niewyjałowioną i od maja do września nawozimy płynami do kwiatów doniczkowych (według wskazań an etykiecie), albo wspomnianymi już nawozami do warzyw.
                                        Od dawien dawna aloes jest znany jako roślina uzdrawiająca. Po dzień dzisiejszy jest wykorzystywany w kosmetologii, medycynie, ziołolecznictwie. Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, bakteriobójczo. Jego stosowanie nie jest jednak wskazane dla każdego, więc jeśli jesteśmy zainteresowani, powinniśmy poczytać na temat jego oddziaływania więcej wiadomości. Ma  działanie przeczyszczające i w zbyt dużych ilościach, może doprowadzić do choroby nerek.
                                  Z dobra tego gatunku aloesu korzysta również przemysł kosmetologiczny. Kremy, balsamy, szampony, olejki - wszystko to swoim działaniem ma działać na naszą skórę, czy włos,  odżywczo i regenerująco.
Aloe vera - Aloes zwyczajny - Aloë vera                                    Gdy roślinie będzie z nami dobrze, poza bogatym krzewieniem się odrostów, 'pójdzie' w górę, dorastając nawet do 70 centymetrów wysokości. Aloes zwyczajny, możemy rozmnażać na kilka sposobów. Poprzez wysiew nasion; pobranie odnóżek, które wyrastają na roślinie macierzystej, przy przesadzaniu przez podział bryły korzeniowej. Możemy także ukorzeniać pojedyncze liście rośliny macierzystej.
                                    Czy jesteśmy już posiadaczami tej rośliny, czy dopiero przygotowujemy się do jej zakupu, na pewno nie możemy jej odmówić tego, że w wielu domach stanowi od dawna nie tylko żywą ozdobę, ale aktywnie jest włączana do zaleczenia drobnych skaleczeń, czy poparzeń. I kto z nas nie pił smacznej wody aloesowej, w której pływają 'farfocle".
Aloe vera - Aloes zwyczajny - Aloë vera
Aloe vera - Aloes zwyczajny - Aloë vera


Aloe aristata - Aloes ościsty - Lace aloë  ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
http://vip-colors.blogspot.nl/2017/10/aloe-aristata-aloes-oscisty-lace-aloe.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Aloe_vera
https://pl.wikipedia.org/wiki/Aloes_zwyczajny
https://nl.wikipedia.org/wiki/Alo%C3%AB_vera


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz