środa, 31 maja 2017

Lophospermum erubescens - Lofos - Klimgloxinia

                               Lofos, to roślina o charakterze pnącym, albo delikatnie płożącym się. W Polsce jeszcze niezbyt popularna, ale z roku na rok zdobywa coraz większe rzesze sympatyków. Nieco entuzjazm studzi fakt, o jej średnim dostosowaniu do warunków zimowych, niemniej i temu zaradzić można, bez zbyt wielkich nakładów pracy.
                            
                                                   Mexican twist.eng
lofos sadzonki, lofos kwiaty, rośliny na balkon,
Lophospermum erubescens - Lofos -Klimgloxinia
'Compact White'
                          
                        Ostatecznie, można ją w naszej strefie klimatycznej pielęgnować jako roślinę jednoroczną. Choć wielka szkoda, ponieważ mamy tutaj do czynienia z byliną, która przez wiele, wiele lat może pięknie zdobić nasze zielone otoczenie ( do prowadzenia w domowych warunkach  nie nadaje się. Jest tak, ponieważ wydziela zapach, który na otwartej przestrzeni należy do delikatnych i przyjemnych, jednak przy zamkniętych drzwiach, w ogrzewanych pomieszczeniach, nie należałby do najprzyjemniejszych.
                       Lofosa możemy
nabyć na kilka sposobów, poprzez wysiew nasion, wiosenny zakup gotowego egzemplarza lub poprzez pobranie i ukorzenienie sadzonek wierzchołkowych z początkiem czerwca.
                  Soczyście zielone liście, o kształcie trójkątnych lub przypominające serca; delikatnie ząbkowane, od spodu wyraźnie parzyście żyłkowane. U niektórych odmian, gdy odwrócimy listek, może on  wypełniać się delikatnie fioletowym kolorem.
                  Pośród liści, pod koniec maja zaczynają się pojawiać pierwsze kwiaty. Oryginalnie, w stanie dzikim wyróżniamy dwa kolory: biel oraz róż. W takich kolorach porastają wyżynne i górzyste meksykańskie tereny. Tam rośliny prowadzą 'wspinaczkowy' tryb życia, poprzez delikatne, ale stanowcze skręcanie łodyg, 'czepianie się' także liśćmi napotykanych powierzchni.
             Współcześnie, ugrzeczniona ludzką ręką, roślina ta, przy korzystnych warunkach atmosferycznych i pielęgnacyjnych, może zwisać, albo piąć się nawet na dwa metry. Przy założeniu, że będzie bogato okwiecona, staje się prawdziwym dziełem sztuki, które codzienne możemy podziwiać na własnym tarasie, balkonie.

Lophospermum erubescens - Lofos -Klimgloxinia
'Compact White'

                             Wracając do tematu kwiatów, współcześnie wprowadzane na rynek odmiany, kultywary, niosą ze sobą bogactwo nowych kolorów ( poza białym i różowym, na przykład, czerwień, niebieski i oczywiście mnóstwo odcieni tych podstawowych barw).
Kwiaty swoim kształtem przypominają trąbki, są bardzo dekoracyjne. Kwitnienie trwa do końca lata, a jeśli naprawdę dobrze dogodzimy temu pnączu w temacie nawilżenia i dostarczania substancji odżywczych dla kwiatów ogrodowych - to nawet pojedyncze kwiaty zdobić będą roślinę i jesienią.
                         Po kolei. Zacznijmy od tego, czy będzie to ozdoba doniczkowa zwisająca, doniczkowa pnąca, czy sadzona bezpośrednio w gruncie, jako pnącze. W każdej z tych trzech opcji, dbamy,o słoneczne miejsce ( ale nie takie, w którym letnie słońce pali na wiór) oraz  o przepuszczalną, średnio żyzną lub żyzną ziemię o odczynie neutralnym lub lekko kwaśnym. Gleba powinna posiadać średnią wilgotność, stale utrzymywaną. Aby nie przelać, nie doprowadzić do zaczątków gnicia bryły korzeniowej, warto donicę z odpływem wysypać dodatkowo cienką warstwą keramzytu lub drobnych kamieni.
                            Podlewanie regularnie, dwa razy w tygodniu, gdy wierzchnia warstwa będzie sucha. W czasie suszy, codziennie, wcześnie rano lub w godzinach wieczornych, ale nigdy, gdy już jest ciemno (sprzyjałoby to wytwarzaniu chorób grzybicznych). Starajmy się nie podlewać bezpośrednio po liściach oraz nie po kwiatach. W czasie suszy, lofos może 'zatrzymać' rozwój nowych kwiatów, ale po jakimś czasie, gdy będzie optymalna temperatura, ruszy z kopyta, nawet ze zdwojoną siłą.


lofos sadzonki, lofos kwiaty, rośliny na balkon,
Lophospermum erubescens - Lofos -Klimgloxinia
'Compact White'

                            
                                Chcemy mieć bogate kwitnienie, nie zapominajmy o nawożeniu. Robimy je od końca maja, do połowy września. Co dwa, trzy tygodnie używamy do tego celu uniwersalnego nawozu do roślin kwitnących (pamiętajmy, że nawozy w płynie, szybciej docierają  do sedna sprawy, więc jeśli chcemy 'rozłożyć' kwitnięcie na w miarę regularnie na kilka miesięcy, stosujmy granulaty lub naturalne zasilanie (rozcieńczona we właściwych proporcjach z wodą gnojówka z pokrzywy lub ze skrzypu polnego).
Na pewno, bardzo pomocne dla rośliny będzie to, gdy znajdziemy chwilę na oberwanie przekwitniętych kwiatów. Zamiast na nie, plant przeznaczy swoją energię na młode pąki kwiatów i wzrost łodyg.

Klimgloxinia care, Lofos care, lofos sadzonki, lofos kwiaty, kwiaty na balkon,
Lophospermum erubescens - Lofos -Klimgloxinia
'Compact Pink'

                               Lofos podwieszony w wyeksponowanym miejscu, może być jedyną rośliną, która utrzyma wysoki standard, jeśli chodzi o dekoracyjność przestrzeni. Jeśli uznamy, że zwisające łodygi są zbyt długie, możemy je przyciąć, według uznania. Nic jednak nie dorówna naturalnemu wdziękowi lofosa.
 Co do cięcia, to  będzie, jeśli zdecydujemy się go przezimować.
Jeśli mamy roślinę sadzoną bezpośrednio w gruncie, prowadzoną jako pnącze ( częsta praktyka w krajach Europy zachodniej), przez pierwszymi przymrozkami przycinamy ją krótko ( 20 - 25 centymetrów od ziemi ) i obsypujemy na wysokość 8 - 10 centymetrów kopczykiem ziemi. Dodatkowej ochrony systemu korzeniowego, nigdy dość. Wiedząc o zbliżających się silnych mrozach, gdy brak pierzynki ze śniegu, warto posiłkować się włókniną ( którą należy zdejmować w dni, w które nie ma minusowej temperatury).

Lophospermum erubescens - Lofos -Klimgloxinia
'Compact White'

                                      Gdy lofos, posadzony w donicy ( zwisając lub pnąc się ), będzie cieszył nasze oczy na letnisku, przed pierwszymi przymrozkami, najwyższy czas przenieść go do chłodnego, ale jasno oświetlonego pomieszczenia. Przycinamy o 1/3 pędy, czym ułatwiamy sobie całą zimową pielęgnację. Im więcej światła w pomieszczeniu, tym więcej dobrej energii dla regeneracji i przygotowań do następnego sezonu. Temperatura 6 do 1C. Donicy nie ustawiajmy na zimnej posadzce. Podwieszamy, albo taboret, stolik, to na pewno pomoże w tym, że roślina będzie miała 'ciepłe nogi', a więc zachowa zdrowie. Podlewamy o wiele mniej obficie niż w sezonie wegetacyjnym. Raz na półtora tygodnia, niewielka ilość wody, tak ,aby nie doprowadzić do przesuszenia bryły korzeniowej. Część liści będzie opadać, ale to nie jest sygnał, że dzieje się coś niedobrego, a naturalna kolej rzeczy dotyczących starzenia się.

lofos sadzonki, lofos care, rośliny na balkon, kwiaty na balkon, lofos pielęgnacja, lofos zdjęcia,
Lophospermum erubescens - Lofos -Klimgloxinia
  ( od 20.VI do 30.VIII)

Mając pewność, że minęło zagrożenie wiosennych przymrozków, wynosimy lofosa na zewnątrz, hartujemy tam po kilka godzin dziennie, przez pierwsze trzy ,cztery dni. To także najlepszy czas, aby kolejny raz przyciąć (odrośnięte) pędy o 1/3 . W miejscu cięcia pęd podwaja się, więc takie zabiegi pomagają w bogatszym krzewieniu, a to się równa bogatszemu kwitnieniu.  Łączymy to cięcie pielęgnacyjne z sanitarnym, to znaczy, usuwamy zeschnięte, nieestetycznie wyglądające części rośliny. Oczyszczamy pędy i powierzchnię w donicy pomiędzy nimi. Roślina zostaje pobudzona i na dobre rozpoczyna się okres wegetacyjny.
                                    Z tą wiedzą, uprawa lofosa nie stanowi problemu. To bardzo elegancka i długo kwitnąca roślina (po przeniesieniu pod dach jesienią, może otwierać nowe pąki do końca października). Każde miejsce z jej obecnością zyskuje, więc wygospodarujmy w ogrodach, na działkach, na balkonach i tarasach dla niej miejsce.Rzadko spotykana w Polsce, więc nowe egzemplarze, powstałe z przyciętych pędów naszej rośliny macierzystej, będą radosnym, wyczekiwanym  prezentem dla bliskich nam osób.

Lophospermum erubescens - Lofos -Klimgloxinia

Lophospermum erubescens - Lofos -Klimgloxinia
'Compact Pink'
Lophospermum erubescens - Lofos -Klimgloxinia
'Compact Pink'Lophospermum erubescens - Lofos -Klimgloxinia
'Compact Pink'
Lophospermum erubescens - Lofos -Klimgloxinia
'Compact Pink'
Lophospermum erubescens - Lofos -Klimgloxinia
'Compact Pink'
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Lophospermum_erubescens
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

2 komentarze:

  1. Dobrze opisane. Tego właśnie szukalam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za miłe słowa. Piękna roślina, właściwie wyeksponowana w podwieszonym pojemniku, to żywe dzieło sztuki. Życzę, aby rozwijała się witalnie i cieszyła obfitym kwitnieniem cały sezon. Zapraszam do częstszych odwiedzin. Serdecznie pozdrawiam.

      Usuń