poniedziałek, 3 października 2016

Alyssum saxatile - Smagliczka skalna - Schildzaad

                                 Smagliczka skalna, elegancki, słoneczny półkrzew. Dzięki temu, że dość wcześnie od wielu kwietnych ozdób odkrywa swe wdzięki - pierwsze kwitnienie już w połowie kwietnia, jest chętnie zapraszana nie tylko do ogrodów skalnych, ale także w niższe piętra bylinowych rabat, sadzona indywidualnie, tworząc słoneczne poduchy, czy w nasadzeniach pojemnikowych.

                                                          Aurinia saxatilis.eng
Aurinia saxatilis - Smagliczka skalna-  Schildzaad

Jeśli pod koniec pierwszego kwitnienia, które może trwać do początku czerwca, przytniemy przekwitające pędy, przez całe lato mogą rozwijać się kolejne. Kwitnienie będzie mniej widowiskowe, ale takie złote akcenty w ogrodzie cieszą nawet w mniejszej ilości.
                       Młode egzemplarze nabywa się poprzez wiosenny wysiew nasion, albo pobranie i
ukorzenienie pod koniec maja sadzonek zielnych.
                       Mamy do czynienia z półkrzewem odpornym na suszę, który przetrwa w ubogim podłożu. Jednak my, osoby chcące cieszyć się bogatym pokrojem tej rośliny, zadbamy o jej potrzeby jak należy.
                                 Ekspozycja słoneczna. W cieniu pędy zaczną się wydłużać, co sprawi, że pokrój smagliczki nie będzie zwarty, przez co mało estetycznie wyglądający.
                                Ziemia średnio żyzna, przepuszczalna o pH neutralnym, albo delikatnie zasadowym (można przemieszać podłoże pod sadzonkę z łyżeczką startej kredy). Wilgotność podłoża stała, umiarkowana. Zbyt dużo wody nie służy roślinie, zdecydowanie prędzej poradzi sobie w czasie suszy, ale też wówczas nie musimy jej zostawiać samej sobie, podlejmy - rano,albo pod wieczór.
Zimą, gdy jest bezśnieżna, a nie ma mrozu, także od czasu do czasu podlejmy (woda w temperaturze przybliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny).


Alyssum saxatile - Smagliczka skalna - Schildzaad


Zasilamy od kwietnia do czerwca nawozem w płynie, albo w granulacie do ogrodowych roślin kwitnących, według wskazówek na etykiecie.
Przy uprawie pojemnikowej, na zimę donicę przenosimy do pomieszczenia chłodnego z dostępem do dziennego światła (jeśli spodziewamy się mrozów większych niż - 10°C. Podlewamy tyle tylko, aby nie doprowadzić do przesuszenia bryły korzeniowej. Wierzchnia warstwa nie może nosić mokrych śladów poprzedniej tury dostarczania płynu. Tam ziemia musi być bardzo dobrze przesuszona.
                                   Rośliny sadzone w gruncie, na wiosnę czyścimy ze starych uschniętych części. Przycinamy całą podusię o 2, może 4 centymetry, aby pobudzić plant do wzrostu i powiększyć jego pokrój. W zależności od odmiany, smagliczka skalna dorasta na wysokość od 10 do 30 centymetrów.
 
Alyssum saxatile - Smagliczka skalna - Schildzaad

 
 
 Alyssum saxatile - Smagliczka skalna - Schildzaad
 
 
 
 

Alyssum saxatile - Smagliczka skalna - SchildzaadAlyssum saxatile - Smagliczka skalna - SchildzaadAlyssum saxatile - Smagliczka skalna - Schildzaad
    oraz  
Skimmia japonica  - Skimia japońska   ( foto )
Alyssum saxatile - Smagliczka skalna - Schildzaad


 
 
 
Przypisy:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Strona_g%C5%82%C3%B3wna
https://nl.wikipedia.org/wiki/Hoofdpagina
https://en.wikipedia.org/wiki/Aurinia_saxatilis
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz