poniedziałek, 5 grudnia 2016

Rubus - Jeżyna (gatunki) - Braam (soorten)

                                      Jeżyna,


                                                             Rubus.eng                                                                          
Rubus - Jeżyna - Braam


                                                   Jeżyna jest jedną z bardziej ekspansywnych roślin. Na przestrzeni ewolucji, nie pozostała w tyle. Znakomicie opanowała techniki
przemierzania dużych odległości, oraz 'kuszenia' swoimi aromatycznymi  owocami. Wszystko to,  aby następnym swoim pokoleniom, młodym roślinom, zapewnić jak najbardziej dogodne warunki rozwoju i przy okazji, "podbić" nowe tereny.
                                                 Gdybyśmy naszym ogrodowym jeżynom pozwolili rosnąć 'samopas', nie przycinali ich, szybko przekonalibyśmy się, jak wielkie mają ambicje, aby zacząć królować w ogrodzie i poza jego granicami.
                                                Rubus caesius - Jeżyna popielica, popielica, j. sinojagodowa  - Dauwbraam

                                                                 Dzikie jeżyny, mając dogodne warunki klimatyczne i te związane z podłożem; kołysząc swoimi pędami przemierzają kolejne odcinki swojej drogi. Dzięki skierowanymi wstecznie kolcami na pędach, pokonują bezproblemowo, wspinając się lub wczepiając, wiele powierzchni. Ta roślina może się posunąc aż o 10 cenymetrów dziennie.
                                                                   

Rubus caesius - Jeżyna popielica, popielica, j. sinojagodowa  - Dauwbraam


                                                       Po wybraniu odpowiedniego miejcsa, pędy zaczynają wytwarzać korzenie przybyszowe. Roślina zajmuje nowe miejsce na swój rozwój i wzrost. Oczywiście, tam również zaczyna wytwarzać kolejne, młode pędy, które 'wyruszają' w wędrówkę, aby zasiedlić nowe miejsca, aby dostosowywać się do nowych sytuacji i warunków; aby umożliwić  większą szansę przetrwania gatunkowi.Rubus parviflorus - Jeżyna nuktajska - Thimbleberry  ( foto )
 Rubus idaeus - Malina właściwa - Framboos  ( foto )

Rubus spectabilis - Jeżyna okazała, Ożyna o. - Prachtframboos (foto )

Rubus caesius - Jeżyna popielica, popielica, j. sinojagodowa  - DauwbraamRubus idaeus - Malina właściwa - Framboos  ( foto )

                                             Co interesujące, podobnie zresztą jak wiele innych 'sprytnych' roślin, jeżyna bardzo mądrze gospodaruje swoimi zasobami i to na innych polach, nie tylko dotyczących rozprzestrzeniania. Chętnie daje coś od siebie, ale nic za darmo.
Jej owoce nie dojrzewają jednocześnie i nie wiąże się to tylko z rozłożeniem sił w temacie wzrostu i rozwoju. Chodzi również o to, że tym sposobem jeżyna 'kupuje' sobie więcej czasu, aby przyciagnąć ku sobie więcej różnorodnych zwierząt ( ptaki, owady, niektóre ssaki ), które pożywiając się jej owocami lub zapylają kwiaty. Bardzo aktywnie (choć tego nieświadome ) przyczyniają się do przenoszenia owocków. Trawią, wydalają, albo przenoszą je na piórkach, czy skorupkach.

Rubus idaeus - Malina właściwa - Framboos  ( foto )                                                    Ta roślina jest na tyle interesującą dla świata badaczy,  że powstała nauka  zajmująca się jej głębszym poznawaniem -  batologia . Nadal poszukujemy wielu odpowiedzi dotyczących zróżnicowania tej rośliny na poziomiec genetycznym , morfologicznym. Nadal także  są odkrywane ponadprzeciętne jej cechy, które w tak znakomity sposób pozwalają jej nie tylko przetrwać, ale znakomicie wciąż rozwijać się, szybko jak na roślinny świat przyswajając  nowo nabytą naukę.Rubus caesius - Jeżyna popielica, popielica, j. sinojagodowa  - Dauwbraam

Rubus caesius - Jeżyna popielica, popielica, j. sinojagodowa  - Dauwbraam


Rubus - Jeżyna - Braam 
 
 
Rubus - Jeżyna - Braam
 
 
 
 
 
Rubus - Jeżyna - Braam
 
 
 
 
 
 
 
Rubus - Jeżyna - Braam
 
 
 
 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Rubus
https://pl.wikipedia.org/wiki/Je%C5%BCyna
https://nl.wikipedia.org/wiki/Braam_%28geslacht%29
The privatelife plants. Travelling. 1995.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Je%C5%BCyna_popielica
https://nl.wikipedia.org/wiki/Dauwbraam
https://pl.wikipedia.org/wiki/Batologia
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz