wtorek, 7 maja 2024

Alluaudia procera - (Alluaudia wysoka)

                                      Alluaudia procera, ( alluaudia wysoka) jest gatunkiem endemicznym (charakterystycznym) dla flory Madagaskaru. Strefa klimatu równikowego, czyli wiele słonecznych dni, temperatury 'na plusie' oraz bardzo wysoka wilgotność powietrza. Miejmy na uwadze te pogodowe uwarunkowania, jeśli w nasze ręce 'wpadnie' ten gatunek. Obecnie najczęściej jest pielęgnowany w ogrodach botanicznych i w prywatnych kolekcjach. Na pewno czynnikiem, który jest tutaj decydującym,

                                                                                      Madagascar ocotillo.eng

Alluaudia procera - Alluaudia procera.nl

są dość okazałe 'gabaryty' tego sukulenta. Dorosłe egzemplarze na naturalnych siedliskach osiągają najczęściej do 10 metrów wysokości, jednak zdarzają się i takie, gdzie jest nawet 15. W uprawie pod szkłem/pod dachem na europejskich szerokościach, trzeba liczyć się u wieloletniej rośliny z wysokością pomiędzy 4, a 7 metrów. W hotelach, w restauracjach i w innych miejscach, gdzie otwarte przestrzenie, wyeksponowanie tej rośliny dodałoby im niepowtarzalności i ultranowoczesności.

Sukulent spośród innych wyróżnia się nie tylko okazałym rozmiarem, również bardzo charakterystycznym ułożeniem liści wzdłuż pędów. Liście mięsiste, drobne, kształtu owalnego tworzą długie uporządkowane rzędy dookoła pędów. Wzdłuż pojawiają się również ostre, stożkowate, regularnie rozmieszczone kolce ukryte pomiędzy rzędami liści. W wyniku ewolucji roślina wykształciła je, aby chroniły przed żerowaniem zwierząt. Przy optymalnej uprawie, alluaudia zakwitnie. Podczas kwitnienia na czubku pędów tworzą się wówczas  drobne żółto-białe wiechy, które osiągają długość do 0.3 metra. Po przekwitnięciu na nasiona warto pozostawić jedną, pozostałe usuwamy tnąc przy pędzie. W ten sposób zaoszczędzoną energię i substancje odżywcze sukulent przeznaczy na wytwarzanie młodych części.  

Wysiew nasion w temperaturach powyżej 16C°; podobnie mniejsze i większe egzemplarze tego gatunku, powinny przebywać w pomieszczeniu, gdzie bez większych dziennych spadków temperatura pomiędzy

Alluaudia procera
16, a 26. Przy wyższej, rośliny powinny być przesunięte bardziej w głąb mieszkania, kąpiele słoneczne są mile widziane, jednak bez przesady. Ekspozycja jasna.

                                     Połączenie oryginalnego wyglądu z niezbyt wymagającą opieką - to mocne atuty przemawiające za tym, aby zaprosić ten gatunek alluaudii do swego otoczenia. Brązowożółte śliskie plamy na sukulencie, znaczy egzemplarz przelany - w tej sytuacji, bez względu na porę roku, wyciągamy roślinę z donicy sprawdzamy kondycję części podziemnych. Gdy plant do uratowania (brak choroby grzybicznej), wówczas przesadzamy go do nowego podłoża, zaczynamy w odpowiedzialny sposób dostarczać wodę. Co do poziom wilgotności podłoża - alluadia przetrzyma czasowe przesuszenia, nie poradzi sobie z zalewaniem. Woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w jej otoczeniu. Najkorzystniejsza woda miękka, odstała. Dostawa co kilkanaście dni, gdy wierzchnia warstwa podłoża bardzo dobrze przesuszona. W czasie upałów, bądź, gdy 'na pełnych obrotach' kaloryfery (suche powietrze w pomieszczeniu), podlewamy co kilka dni i posiłkujmy się zwilżaczami; można także donicę ustawić na kamykach 'podlanych' wodą.

                                        Nawozimy 'dokarmiaczem' dedykowanym kaktusom i sukulentom; ilość i częstotliwość, według wskazówek na etykiecie. Po przesadzaniu, zaprzestajemy dostarczania substancji odżywczych na kilka tygodni (4 do 6). Donica z drożnym odpływem, zapewniająca sukulentowi stabilność. Mniejsze egzemplarze przesadzamy raz w roku. Większe co dwa/trzy lata, z tym, że co jakiś czas wybieramy wierzchnią warstwę ziemi, zastępując świeżą. Stosujemy specjalną mieszankę dedykowaną sukulentom i kaktusowatym.   

Alluaudia procera
 

 


Alluaudia procera
 

 

 


Alluaudia procera
 

 

 

Alluaudia procera


 

 

Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Alluaudia_procera
https://nl.wikipedia.org/wiki/Alluaudia_procera

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz