piątek, 29 grudnia 2023

Cytisus praecox - Szczodrzeniec wczesny, żarnowiec w. - Brem (soort)

                                             Szczodrzeniec wczesny, żarnowiec wczesny -  to efektownie prezentujący się krzew liściasty o gęstym zwartym pokroju z lekko przewieszającymi się pędami. Wiosennie okwiecone wyglądają niczym słoneczne fajerwerki. Poza walorami dekoracyjnymi, warto zwrócić uwagę na tę roślinę, ponieważ jest ona niewymagająca w temacie uprawy. Oczywiście nie należy pozostawić jej samej sobie, po prostu daje radę tam, gdzie innym trudniej, to jest w nasłonecznionych miejscówkach,

Cytisus praecox - Szczodrzeniec wczesny, żarnowiec w. - Brem (soort)
  'Allgold'

przy niskim stopniu wilgotności mało żyznego podłoża. Najpiękniejsze odsłony krzew te posiada od kwietnia do pierwszych tygodni czerwca. Ów mieszaniec międzygatunkowy, przy optymalnych warunkach uprawy, osiąga dość imponujące 'gabaryty', od 1.1 do 1.8 metra wysokości/szerokości. Dodatkowo

w sprzedaży są możliwe do zakupu odmiany, które nadadzą się do uprawy w średnich i w małych ogrodach, tutaj bierzmy pod uwagę wysokość/szerokość pomiędzy 0.6, a 1.1 metra. Ten miotlasty krzew, charakteryzuje się obfitą ilością pędów, gdzie większość dość sztywna, a te na obrzeżach delikatnie się przewieszają. Szczodrzeniec ma elegancki, pełen naturalności pokrój, dzięki temu doskonale nadaje się do ogrodów przydomowych, naturalistycznych, do nasadzeń w kompleksach zieleni miejskiej, do tworzenia nieformalnych granic w kilka sztuk, czy jeden egzemplarz z innymi wieloletnimi roślinami, którym odpowiadają podobne warunki uprawy. Każdy z krzewów powinien mieć zapewnioną właściwą przestrzeń do witalnego rozwoju.

                                       U szczodrzeńca wczesnego, liście sezonowe jasnozielone, wąskie; pierwsze pojawiają się śliczne, ale niebyt przyjemnie pachnące żółte kwiaty, charakterystyczne budową dla rodziny bobowatych, (w zależności od odmiany w różnych słonecznych odcieniach). W kolejnych tygodniach z pąków rozwijają się i kwiatki, i listki. Kwiaty rozkwitają na zeszłorocznych pędach. Rozkwitają po jednym lub po dwa w kątach liści wzdłuż prawie całych lekko usztywnionych gałązek. 

Cytisus praecox - Szczodrzeniec wczesny, żarnowiec w. - Brem

Mieszaniec ten dobrze znosi miejskie zanieczyszczenia, a dorosłe dobrze ukorzenione egzemplarze czasowe letnie susze oraz zimową porą niskie temperatury, (młodziki przed zimą należy podsypywać dodatkowym kilku centymetrowym kopczykiem ziemi, który pod koniec marca nie trudno będzie rozsunąć). Także wystarczy wygospodarować odpowiedni kawałek zielonej przestrzeni, aby przez wiele lat cieszyć oczy obfitym wiosennym kwitnieniem tej rośliny. Mamy do czynienia z rośliną miododajną, która w czasie kwitnienia chętnie jest oblatywana przez pszczółki i innych ogrodowych skrzydlatych przyjaciół. Na miejsce przekwitniętych ozdób zawiązują się około pięciocentymetrowe strąki, początkowo zielone, jedwabisto owłosione, później brunatnoczarne, pękające. Nasiona zebrane w słoneczny dzień, powinny być wysiane bezpośrednio do gruntu do końca jesieni; można je zebrać do końca lipca. (Niezbędny proces stratyfikacji). Inne sposoby pozyskiwania młodzików, to przez sadzonki półzdrowniałe, albo najprostszą drogą, czyli przez odkłady - najniższe z pędów wiosną dociskamy do podłoża do połowy obsypujemy ziemią, następnej wiosny oddzielamy ukorzenione od rośliny macierzystej i lokujemy w nowej miejscówce.                                         Kupując sadzonki, warto to robić od kwietnia do końca września. Wówczas nie narazimy roślin na przemarznięcie i damy im wystarczająco dużo czasu, aby zdążyły się zadomowić na stałym miejscu przed nadejściem trudnych zimowych uwarunkowań.

Cytisus praecox - Szczodrzeniec wczesny, żarnowiec w. - Brem

Miejsce nasadzeń w ekspozycji jasnej, która zimą jest osłonięta od mroźnych wiatrów. Gleby 'ciepłe', piaszczyste, optymalna do obfitego pokroju ziemia ogrodowa o pH lekko zakwaszonym, gdzie stały umiarkowany stopień wilgotności. Brak zastającej wody, brak przemarznięć brył korzeniowych zimą. Panuje brak hydrologicznej równowagi, więc nie pozostawiajmy żarnowca wczesnego samemu sobie - latem w czasie upałów i w bezśnieżne zimy, nie obędzie się bez dodatkowych wędrówek z konewką. Zimą, wodę w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu roślin dostarczamy w bezmroźny dzień w południe; latem rano, albo pod wieczór. Zalecane ściółkowanie - ta warstwa zimą to kołderka chroniąca części podziemne przed przemarzaniem,  natomiast latem zmniejszy się dzięki niej  wyparowywanie wody, no i odpada nam odchwaszczanie.

                                Gleby uboższe w substancje odżywcze, 'dokarmiamy'. Warto, wówczas będzie bardziej bogaty i pokrój rośliny i jej kwitnienie. Korzystajmy z nawozów wieloskładnikowych przeznaczonych dla krzewów kwitnących, (dawkowanie, ilość według wskazówek na etykiecie). Jeśli prowadzimy ekologiczną zieloną przestrzeń, wtedy warto wykorzystać którąś z naturalnych metod nawożenia. Na przykład, wczesną wiosną obkopujemy pobliże krzewu kilkoma, kilkunastoma niezbyt głębokimi dołkami, które  wypełniamy przemieszanymi ze świeżą ziemią kompostem. Zaś w sezonie podlewając inne rośliny i jego podlewamy rozcieńczonymi z wodą gnojówkami z czosnku/żywokostu/pokrzyw.

 

 Cytisus - Szczodrzeniec, żarnowiec (gatunki) - Brem (soorten) ( foto )

 

 
Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczodrzeniec_wczesny
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz