wtorek, 7 marca 2023

Sedum makinoi - Rozchodnik makinoi - Japansk fetknopp

                              Rozchodnik makinoi, roślina wielofunkcyjna. Do mieszkania w stojącej/podwieszanej donicy, bądź w kilka sztuk do zagospodarowania na zewnątrz. Tam w grupach jedno/wielogatunkowych w pojemnikach z drożnym odpływem dostosowanych do pozostania na zewnątrz w czasie trudnych warunków zimowych - na parapecie, tarasie, słonecznym balkonie * Nasadzenia w przydomowym ogrodzie bezpośrednio w gruncie w ogrodzie skalnym, na słonecznej skarpie, w kompozycjach naturalistycznych z roślinami lubiącymi słoneczne kąpiele - kwitnącymi, czy tymi które są ozdobne z liści.

 Sedum - Rozchodnik - Vetkruid
Sedum makinoi - Rozchodnik makinoi - Japansk fetknopp
'Tornado'

Pokrój zwarty, czerwonawe pędy zwieszają się/płożą na długość 20 do 30 centymetrów. Także w ogrodzie na metr kwadratowy sadzimy pomiędzy pięć, a siedem sztuk. Rośliny te są częściowo zimozielone, co oznacza, że w uprawie na zewnątrz późną jesienią większość mięsistych listków z zieleni przebarwi się na ciemny róż i opadnie. Te, które pozostaną nie będą tworzyły tak bogatej formy jak w sezonie, jednak dzięki nim wczesną wiosną dokładnie będziemy wiedzieli gdzie przecinać pędy. Wszystkie skracamy

o 1/2 długości; zabieg ten przełoży się na to, że roślina zagęści się tworząc przez wiele miesięcy zieloną listną elegancję. Pielęgnując ten gatunek rozchodnika w mieszkaniu/przestrzeniach restauracyjnych/hotelowych, będziemy mogli podziwiać jego zwarty zdrowy pokrój przez cały rok. Jeśli przycinanie, to wówczas, gdy któryś z pędów zestarzeje się/wyłysieje, będzie przesuszony lub (według nas) 'zakłóci' w miarę symetryczną formę.

W sprzedaży jest kilka odmian, które różnią się pomiędzy sobą odcieniami zieleni listnej szaty. Każda z nich posadzona na zewnątrz, jesienią będzie się delikatnie przebarwiać w ciemniejsze odcienie, albo w róże. Kwitnienie ładnie kontrastuje z tą bazą. Pierwsze emanujące żółtym kolorem kwiaty rozkwitają na początku lipca, pojedyncze mogą 'pojawiać się' do końca września., (przy regularnym usuwaniu zasychających kwiatostanów). Optymalne warunki uprawy, wtedy słonecznych kwiatów jest wiele. Zasuszone kwiatostany wykorzystywane są we florystyce do suchych kompozycji kwiatowych.

Sedum makinoi - Rozchodnik makinoi - Japansk fetknopp
'Tornado'

W ogrodzie, przy nasadzeniach bezpośrednio do gruntu, przed trudami zimowych warunków, (spodziewając się białych poduch, jak i przy bezśnieżnej pogodzie), rozchodnika okrywamy gałązkami świerkowymi, bądź obsypujemy szyszkami. Kołderkę tę bez większych problemów można usunąć pod koniec kwietnia, gdy już wyraźnie zaznaczą swoją obecność młode witalne pędy. Kluczem do witalnej uprawy tej rośliny jest DRENAŻ. W zbitej miejscówce, tam gdzie zastaje woda, albo jest wysoki poziom wilgotności, roślina na pewno wypadnie. Zbyt zaciemnione ogrodowe kąty, również nie wskazane - mięsiste listki i owszem będą, ale kwitnienie marne, albo całkowicie zahamowane. Aby 'przyspieszyć' i poszerzyć słoneczne poletko tego rozchodnika, w kwietniu, albo pod koniec sierpnia dokonujemy podziału.

Czy to na zewnątrz, czy w mieszkaniu - przy prowadzeniu rozchodnika makinoi w donicy, przesadzamy go, co roku/co dwa sezony do niewiele większego pojemnika. Co jakiś czas  nakłuwamy patyczkiem ziemię, robimy to przy brzegach doniczki, tak, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej. To napowietrzenie, rozruszanie ziemi i  kolejne profilaktyczne zabezpieczenie przed zatrzymywaniem wody. Donica z odpływem, dostosowana do pozostania na zewnątrz zimą. Do pojemników specjalne 'drożne' podłoże przeznaczone do uprawy sukulentów, gdy takiego nie mamy możliwości zakupić, wówczas pierwsza warstwa w pojemniku to drenaż (3 do 5 centymetrów kamyczków, żwirku, keramzytu), następnie mieszanka 

Sedum makinoi - Rozchodnik makinoi - Japansk fetknopp
'Tornado'

piasku, żwirku i ziemi  ogrodowej. Wiosną w ogrodzie rośliny obkopujemy kompostem,  albo w sezonie podlewamy rozcieńczonymi z wodą naturalnymi gnojówkami (z czosnku, z pokrzyw, z żywokostu).  Nawożenie od końca  marca do końca sierpnia. W przypadku pielęgnacji tego gatunku rozchodnika pod dachem, przetrzyma on czasowe przesuszenia, nie poradzi sobie z zalewaniem.Woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny. Najkorzystniejsza woda miękka, odstała. Dostawa, co kilkanaście dni, gdy wierzchnia warstwa podłoża bardzo dobrze przesuszona. W czasie upałów, bądź, gdy na pełnych obrotach kaloryfery (suche powietrze w pomieszczeniu), posiłkujmy się zwilżaczami; można także doniczkę ustawić na kamykach 'podlanych' wodą. 

                         Ważne jest zapewnienie sukulentowi temperatur, które nie spadną poniżej 16°C. Optymalna temperatura w pomieszczeniu, bez dużych dziennych wahań, to 16 do 23°C. Oczywiście, latem wyższe temperatury 'doniczkowcowi'  nie zaszkodzą (dochodzące nawet do 35°C), ale bez bezpośredniego kontaktu z dziennym światłem. Nawozimy 'dokarmiaczem' dla kaktusów i sukulentów, według wskazówek na etykiecie. Gdy zakończy się kwitnienie/ gdy mamy plan za miesiąc przesadzać, zaprzestajemy na ten czas dostarczania substancji odżywczych. Późniejsze przesadzanie, zaczynamy ponownie zasilanie.

Sedum makinoi - Rozchodnik makinoi - Japansk fetknopp 
'Tornado'


 

Sedum - Rozchodnik (gatunki) - Vetkruid (variëteiten) ( foto )

 


Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozchodnik
https://nl.wikipedia.org/wiki/Vetkruid
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz