czwartek, 4 marca 2021

Coleus canina - Koleus psi - Kattenschrik

                               Koleus psi, to roślina, która nieźle 'daje po nosie', ale nie gatunkowi ludzkiemu, a kotom, psom, kunom, lisom. Pożytek z tego taki, że to co dla nas niesie wartość dekoracyjną i posiada ziołową woń, dla tych wymienionych czworonogów, będzie cuchnącą barierą nie do pokonania. Koleusowy rządek, a nawet po trzy rośliny pomiędzy innymi balkonowymi, tarasowymi, czy w niższych piętrach ogrodowych rabatek - a żaden kwiat, (czy kura) w całym obejściu nie będą tknięte łapą,                                                                    Scaredy cat plant.eng

Coleus canina - Koleus psi - Kattenschrik

nie na nich  będą ćwiczyły się pazurki, czy kły.  W dawniejszych czasach, ten gatunek koleusa, był popularną rośliną w uprawie doniczkowej w domu. Jako 'doniczkowiec', cieszył oczy swoją zimozieloną szatą, choć nie zawsze pod dachem rozkwitał. W wydaniu 'na świeżym powietrzu', przy akompaniamencie zapylających skrzydlatych przyjaciół, kwitnienia ma miejsce 

w lipcu i w sierpniu, choć pojedyncze ozdoby mogą utrzymywać się i do początków jesieni. Pąki fioletowe, kwiatostany grzbieciste, niebiesko fioletowe, wzniesione. U gatunku, mięsiste liście zielone, u odmian mogą być seledynowe, jaskrawo zielone, dwubarwne, a nawet trójbarwne, (zielone z białymi i z  żółtymi nierównymi marginesami). Takie odsłony, bardzo ułatwiają  komponowanie tych roślin z innymi ogrodowymi, (kwitnącymi, albo ozdobnymi z liści), albo po prostu stworzenie wymarzonej tonacji wyłącznie z 'koleusowych' odmian, czy gatunków. To barwne urozmaicenie sprawia, że po latach, roślina znowu 'powraca' do wielu ogrodów (jako jednoroczna) i do obsadzeń w pojemnikach, które można przezimować pod dachem w jasnym pomieszczeniu, (roślina wieloletnia). Tak właśnie, mamy do czynienia z rośliną ciepłolubną, (dotyczy wszystkich gatunków rodzaju coleus). 

                                       Wysiew nasion do inspektu od połowy marca. Następnie pikowanie do większych pojemników, a gdy plan przesadzenia bezpośrednio do gruntu, abo wyniesienie na zewnątrz(taras/balkon/podwórze, to dopiero po Zimnych Ogrodnikach, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków. W gruncie sadzimy co 20 centymetrów. Dorosłe egzemplarze osiągają

Coleus canina - Koleus psi - Kattenschrik

wysokość do 35 centymetrów i do 25 szerokości - wówczas w kilka sztuk stworzą zwartą 'plamę'.. Ekspozycja słoneczna, nagrzane dziennym słońcem listki, wieczorem uwalniają 'zapachowe' aromaty, na które są tak czułe zwierzaki. 

                                                        Roślinę możemy prowadzić na kilka sposobów (jako wieloletnią w przestrzeni domowej). W związku z tym, że po jakimś czasie kwadratowe, soczyste kruche łodygi drewnieją, powiedzmy to szczerze, przez to, dorosłe egzemplarze tracą na atrakcyjności. Wówczas, z sadzonek pędowych, które mogą być pobierane przez cały rok, tworzymy nowe pokolenie koleusów. Roślina bardzo łatwo się ukorzenia nawet z krótkich kawałków pędów, czy liści (!)

Aby uprawa w pojemnikach, przebiegała bezproblemowo, należy właściwie zadbać o potrzeby koleusa. Każdej wiosny, rok roczne przesadzanie do większej o numer, góra dwa, donicy z odpływem. Podłoże przepuszczalne, średnio żyzne. Spodnia warstwa, kamyki (żwirek, keramzyt), następnie mieszanka ziemi ogrodowej z garścią humusu (kompostu). Dla rozluźnienia dorzućmy garść perlitu (kamyków, żwirku, keramzytu). Wschody nasion przy temperaturach powyżej 19°C nie trwają dość długo, koleus 'się rozkręci', tempo wzrostu będzie bardzo satysfakcjonujące. Podobnie sprawa się ma z sadzonkami zielnymi. Trzymając je w wodzie, do momentu wypuszczenia korzonków, w pierwszych tygodniach, po posadzeniu do ziemi, dostarczajmy im więcej wody (są nawykłe do tego, aby być 'opitymi'). Stopniowo doprowadźmy do tego, że dostawy wody będą regularne i dostarczane dopiero wówczas, gdy wierzchnia warstwa podłoża dobrze przesuszona. Nie zostawiamy wody na podstawku, czy w osłonce. Używamy

Coleus canina - Koleus psi - Kattenschrik

tylko takiej, która swoją temperaturą jest zbliżona do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny i nie lejmy nią po nadziemnych częściach. Roślina nieźle znosi czasowe przesuszenia, za to przelania 'odbijają się czkawką' i mogą doprowadzić do zgnilizny bryły korzeniowej. (Dlatego tak ważny odpływ od nadmiaru deszczówki).
W czasie suszy, być może będziemy zobligowani dostarczać życiodajny płyn nawet co drugi dzień (rano, bądź pod wieczór). Plant powinien zimować w pomieszczeniu, gdzie jest nie mniej niż 12°C.  Nawozimy nawozem wieloskładnikowym od początku kwietnia do końca września, (ilość i częstotliwość dostaw, według wskazówek na etykiecie).

 Podłoże przepuszczalne, średnio żyzne  o stałym umiarkowanym stopniu wilgotności. Aby wzbogacić pokrój, starajmy się uszczykiwać młode pędy pod drugą parą młodych listków. Regularnie usuwamy nieestetyczne, przesuszone części. W środku sezonu można przyciąć pędy o 1/3, (wersja ogrodowa), koleus szybko 'odbije' i się zagęści. W przypadku starzejących się egzemplarzy pielęgnowanych w donicy, lepiej prostą drogą ukorzenić młodziki. Regularnie pozbywamy się również przekwitniętych kwiatostanów. Jeśli chcemy zebrać nasiona, zostawiamy co najwyżej dwa, wtedy moce 'przerobowe' rośliny nie skoncentrują się wyłącznie na zawiązywaniu nasion. Te zbieramy w ciepły słoneczny wrześniowy dzień i do momentu wysiewu przechowujemy w ciemnym suchym miejscu (w kopercie).

Coleus canina - Koleus psi - Kattenschrik
Coleus canina - Koleus psi - Kattenschrik
Coleus canina - Koleus psi - Kattenschrik  Plectranthus scutellarioides - Koleus Blumego - Siernetel ( foto )


Przypisy:

Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

https://en.wikipedia.org/wiki/Coleus_caninus

1 komentarz: