wtorek, 17 listopada 2020

Senecio hallianus, Curio h. - Starzec hallianus

                                  Senecio hallianus, curio hallianus. - to jeden z gatunków rodzaju starzec. Aktualnie, to jedna z 'najmodniejszych' roślin pokojowych, więc zapewne w najbliższych miesiącach zacznie być znana w szerszych gronach 'sukulenciarzy'. Przy konsekwentnej polityce uprawy, plant ten nie wymaga od nas zbyt dużych nakładów pracy, nie jest bezobsługowy.

                                                                                 Curio hallianus.eng

www.vip=colors.com/
Senecio hallianus, Curio h. - Starzec hallianus

Curio hallianus, dość dobrze znosi czasowe susze, ale nigdy nie powinnyśmy przetrzymywać go zbyt długo bez życiodajnego płynu. Niekorzystne uwarunkowania bardzo szybko przełożą się na mało atrakcyjny pokrój, (łysiejące pędy, zasychające żółknące listki, słaby wzrost).  Ważna informacja,

wszystkie jego części są trujące, (dla ludzi i dla zwierzaków). Dlatego eksponując go w pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych, restauracyjnych, zadbajmy o to, aby spełniał wyłącznie funkcję zdobniczą, a nie był potencjalnym zagrożeniem. 

                                        Pochodzenie z południowej części kontynentu afrykańskiego, sporo 'mówi o potrzebach rośliny. Na macierzystych terenach, sukulent ten rośnie w średnich i w niskich piętrach roślinności. Inne traktuje do wspinaczki, do przewieszania się, albo pełzając i ukorzeniając się je porasta. Jako roślina udomowiona, ten gatunek sukulenta prowadzony jest dla zwieszających się 20, a nawet 50 centymetrowych pędów, które są pokryte charakterystycznie ukośnie ułożonymi niewielkimi mięsistymi listkami;są one zielone niebieskie, pokryte delikatnym kutnerem. Kwitnienie mało widowiskowe, najczęściej na przełomie lata i jesieni. Drobne białe kwiatuszki, przekwitające przypominają 'golidełka' ostrożnia polnego. Warto regularnie usuwać te zasychające części, jak i nieatrakcyjnie wyglądające, łysiejące części pędów - zaoszczędzone dzięki temu substancje odżywcze, roślina przeznaczy na poszerzenie swojego pokroju, na rozwój młodych mięsistych pędów.

                                      Curio hallianus, stanowi doskonały dodatek tam, gdzie przytulnie, ale też tam, gdzie prostsze surowe formy, (do wnętrz urządzonych w stylach: boho, industrialnym, glamour, retro, skandynawskim).  Efektownie prezentuje się w jasnych donicach, koszyczkach. Jak go wystylizować? Wpisując odpowiednie hasło, można podpatrzeć na grafikach w 'internetach'.

Senecio hallianus, Curio h. - Starzec hallianus

Ekspozycja, gdzie światło dzienne przefiltrowane, latem parapet na wystawie południowej to nie jest to, co będzie sprzyjało witalnemu rozwojowi rośliny. Gatunek ten, rozmnaża się dość dobrze poprzez sadzonki pędowe, (odcinki 12 - 15 centymetrowe), oraz poprzez podział, przy przesadzaniu. Fragmenty pędów należy przed sadzonkowaniem na jakiś czas przetrzymać w suchym miejscu (dwa, trzy dni), by linie cięcia przeschły, inaczej później będę problemy, aby te części się ukorzeniły. Sadzonkuje się je w specjalnym podłożu. Jeśli nie mamy możliwości na zakup mieszanki,w której uprawia się kaktusy i sukulenty, wówczas pierwsza warstwa w pojemniku (z odpływem),  to drenaż (3 do 5 centymetrów kamyczków, żwirku), następnie mieszanka piasku, żwirku i ziemi w proporcjach 1:1:1. Po posadzeniu, ustawiamy donicę w miejscu, gdzie jest jasno. Optymalna temperatura w pomieszczeniu, to 18 do 23°C. Mogą być też czasowe temperatury 12 do 30°C, ale nie trwające dłużej niż kilka dni - sukces uprawy, gdy nie fundujemy roślinie drastycznych zmian (temperatura, podlewanie, ekspozycja zbyt nasłoneczniona, czy zacieniona). 

Podlewamy roślinę, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest bardzo dobrze przesuszona. W żadnym wypadku, nie zostawiamy płynu w osłonce, czy na podstawku. Woda miękka, przegotowana, zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny.
Gdy  sukulent zimą w chłodniejszym pomieszczeniu, mniej wody, ale wciąż regularne dostawy.
Mięsiste wąskie listki, niczym gąbka, wchłoną dostarczoną wodę i będą czerpać z niej energię przez kolejne tygodnie. Układ korzeniowy rośliny, jest dość płytki, więc cały w tym ambaras, aby nie dopuścić do wielokrotnego zalewania w przeciągu krótkiego okresu, co doprowadzi do zgnilizny. 

Zdecydowanie zasobna mieszanka i od lutego do końca września dodatkowe zasilanie, (gdy chcemy roślinę z bogatym pokrojem). Używamy nawozu przeznaczonego dla sukulentów i kaktusów, dozujemy według zaleceń na etykiecie.

Senecio hallianus, Curio h. - Starzec hallianus
Senecio hallianus, Curio h. - Starzec hallianus
Senecio hallianus, Curio h. - Starzec hallianusPrzypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

https://en.wikipedia.org/wiki/Curio_hallianus

https://www.vip-colors.com/2020/03/cirsium-arvense-ostrozen-polny.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz