czwartek, 21 maja 2020

Rhapis excelsa - Rapis wyniosły - (Stokpalm)

                                                                                         Rapis wyniosły, to jedna z tych roślin, któr anie jest zbyt wymagająca w uprawie, a w 100% spełnia funkcję zdobniczą. Plant ozdobny z charakterystycznych dla rodzaju, podzielonych wachlarzowato ułożonych liści. Gatunek uprawiany
w  krajach o cieplejszym klimacie, jako ogrodowa roślina ozdobna. Natomiast, na naszej szerokości geograficznej, ze względu na zimowe niesprzyjające jej warunki, będzie tą zdobiącą domowe, biurowe, bądź restauracyjne przestrzenie. W danym lokum, będzie wyrazistym zielonym akcentem.                      

                                            Broadleaf lady palm.eng
Rhapis excelsa - Rapis wyniosły - (Stokpalm)

                                          Rapis wyniosły, nie charakteryzuje się szybkim wzrostem. Za to, gdy zadbany, jako dorosły wieloletni egzemplarz, potrafi osiągnąć nawet ponad dwa metry wysokości. Częściej spotykane okazy mają po 1.4 do 1.8 metra - jest więc czym cieszyć oczy. Ta 'mała'
palma, to ezgotyka na wyciągnięcie ręki przez 12 miesięcy w roku. W temacie uprawy, potrafi znieść wiele niesprzyjających warunków, (zacieniona miejscówka, skąpe dostawy wody, jałowe podłoże). Jednak czy chodzi o to, aby roślina wegetowała, czy też, aby witalnie się rozwijała? Odpowiedź jest oczywista.
                                         Ekspozycja w miejscu, gdzie jasne przefiltrowane światło dzienne. Zimą bliżej okna, w upalne letnie dni, przesuńmy donicę kilkanaście centymetrów w głąb pomieszczenia.
Pojemnik z odpływem o numer, czy dwa większy od bryły korzeniowej. Pierwsza warstwa drenaż 5 centymetrów z keramzytu, kamyków, żwirku, 'kulek'. Następnie przepuszczalne podłoże - jeśli nie uda nam się zakupić tego specjalistycznego do uprawy palm, stwórzmy mieszankę ziemi kompostowej, bądź liściowej z domieszką torfu i 'rozluźniacza', który może stanowić jeden z materiałów stanowiących drenaż.
Roślina dwupienna. Kwitnienie przy uprawie domowej, występuje bardzo, bardzo rzadko. Także, jeśli chodzi o temat zasilania - zajmijmy się rapisem,uwzględniając wyłącznie pierzaste liście. Najbardziej wskazany nawóz wieloskładnikowy dla palm, ostatecznie 'dokarmiacz' dla roślin  ozdobnych z liści pielęgnowanych w domu, (częstotliwość i ilość dostarczanej mieszanki - według wskazówek na etykiecie).  Od połowy listopada do końca stycznia, dajmy plantowi chwilę wytchnienia od nawożenia.
Przy regularnych dostawach 'jedzonka', rapis wyniosły może być przesadzany co dwa, a nawet co trzy sezony.Należy wybierać nieco większy, ale przede wszystkim  pojemnik dający roślinie stabilność.
Przesadzanie najlepiej przeprowadzać w przedwiośniu, gdy plant nie wszedł jeszcze na wysokie obroty, a dopiero marcowa dostawa nawozu doda mu 'powera'. 
                                       Bezdyskusyjnie, rodzaj rapis, to rośliny ciepłolubne. Nie tolerują żadnych minusowych temperatur. Ten gatunek, nada się na przeprowadzkę na letnisko, ale tylko wówczas, gdy panujące tam warunki, będą zbliżone do tych, jakie panują w mieszkaniu (ekspozycja, temperatura, ilość dostarczanej wody).
18 do 25°C, to pożądana temperatura otoczenia. (Raz jeszcze - temperatura może być wyższa, ale pamiętajmy, wówczas na 100% ustawienie pojemnika nie w miejscu bezpośredniego słońca. Słońce tak, ale od parapetu metr, czy to, które przedostaje się przez liście wyższych roślin).
Rapis podlewanie.W temacie podlewania, bądźmy ostrożni. Lepiej mniej, niż doprowadzić do zalania i pojawienia zgnilizny bryły korzeniowej. Nie ma mowy  o dużej ilości wody bezpośrednio do pojemnika.   Podlewamy metodą 'na palca', to znaczy, gdy wierzchnia warstwa będzie dobrze przesuszona. Nie pozostawiamy wody na spodku. Zimą tylko nieznacznie zmniejszamy ilość wody, ale nie częstotliwość podlewania (o około 1/3). Woda, jak w przypadku większości roślin doniczkowych uprawianych w domu, musi mieć temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu plantu.
                                         Gdy pierzaste wachlarze zakurzone, a egzemplarz niezbyt wysoki, że można bez trudu go przenosić, wówczas roślinie możemy zafundować delikatny prysznic. Owijamy donicę folią, zieloności opłukujemy natryskiem 'mgiełką', gdzie woda 'letnia'. Następnie ustawiamy plant w dość zacienionej miejscówce' po kilku godzinach liście powinny 'wyjść' z matowej tonacji i zacząć zachwycać zdrowym wyglądem, delikatnie połyskując. Wówczas, rapis wraca na swoją stała miejscówkę. 
                                           Przy nieodpowiednich warunkach uprawy, (przelaniu, niedoborze wody, zbyt 'zbitym' podłożu, przy zbyt niskich temperaturach), bardzo szybko po złej kondycji liści zobaczymy, że dzieje się niedobrze. Należy 'namierzyć' problem i go rozwiązać. Rapis posiada dość krzaczasty pokrój, także w razie konieczności, wycięcie ostrym zdezynfekowanym narzędziem kilku liści, nie powinno zaburzyć tej struktury. Rozsądniej usuwać chore części, niż postawiać je, aby zainfekowały cała roślinę.


https://en.wikipedia.org/wiki/Rhapis_excelsa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz