poniedziałek, 9 marca 2020

Coelogyne dayana, c.pulverula (storczykowate)

                                             Coelogyne dayana, c.pulverula, naturalnie rośnie na terenach Borneo, Sumatry, Malezji i Tajlandii. Częściej tego storczykowatego można spotkać jako epifit, który spomiędzy wyższych roślin czerpie rozproszone światło dzienne. Zwieszające się, bogato okwiecone pędy, to atrakcyjna ozdoba, dzięki której roślina ta aktualnie uzupełnia nie tylko

                                                                 Orchidaceae.eng
Orchidaceae - Storczykowate - Orchideeënfamilie
Coelogyne dayana, c.pulverula (storczykowate)


kolekcje ogrodów botanicznych, ale również coraz częściej zbiory prywatnych osób. Jak można nie zachwycać się taką niezwykłą różnorodnością kształtów i kolorów w rodzinie storczykowatych?
                       Pseudobulwy mają od 8 do10 centymetrów długości. Są o kształcie wrzecionowatym,
wyrastają stosunkowo blisko siebie na grubym kłączu. Na wierzchołku każdej pseudobulwy wyrastają po dwa liście. Mają nie więcej niż po 25 centymetrów długości. Przewieszający się kwiatostan wyrasta z wierzchołka niedojrzałej, bezlistnej pseudobulwy. Na każdym z nich może być od 15 nawet do 30 kwiatów - co czyni tego 'doniczkowca' bardzo pożądanym. W odpowiednio wyeksponowanym pojemniku, ten gatunek coelogyne, będzie się prezentował niczym żywe dzieło sztuki.
Pojedynczy kwiat jest niewielki, posiada około sześć centymetrów średnicy, a płatki obu okółków są od blado żółtawo-brązowych do matowo jasnozielonych. Regularnie usuwane pędy z przekwitającymi ozdobami, to dla rośliny oszczędność substancji odżywczych i energii, które może przeznaczyć na rozwój kolejnych kwiatów.
Słowem, kwitnienie jest niepowtarzalnym spektaklem, który przyjemnie jest podziwiać w domowym zaciszu. Ma ono miejsce w drugiej połowie lata, choć może zdarzyć się i wcześniej, i nieco później. Wszystko zależy od tego, jakie warunki zapewniamy roślinie przez cały rok.
                                    W naturalnym  otoczeniu panuje wysoka wilgotność powietrza, a temperatury roczne wahają się od 16 do 26°C. Także, nasz 'doniczkowiec' powinien mieć zbliżone warunki uprawy właśnie do tych z tropikalnych i z subtropikalnych szerokości. Miejscówka tam, gdzie panuje, tak zwany 'jasny cień'. Nie cień, nie zbyt ostro operujące promienie słoneczne. Temperatury wyższe niż 26°C, nie zaszkodzą właśnie pod warunkiem, że nie narazimy 

                          
Coelogyne dayana, c.pulverula (storczykowate)

tego gatunku na moc kąpieli słonecznych. Pilnujmy także, aby zimową porą, gdy jest różnica temperatur w pomieszczeniu (dzień i noc), nie panowały w nim niższe niż 16°C. Wówczas również (od listopada do lutego), roślina jest w stanie spoczynku, dlatego  podlewanie ograniczamy o 1/3. 
Od marca zintensyfikowane procesy życiowe, więc dostawy wody adekwatne do tempa tych procesów. Jak wiadomo, storczyk nie może mieć 'mokrych nóg ' . Korzenie zaraz 'się zbuntują ' i mamy po roślinie. Nie lejmy wodą po częściach nadziemnych. Używamy odstałej (24 godziny), bądź przegotowanej, których temperatura jest zawsze przybliżona do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny. Lekko skurczone bulwy, informacja zbyt niewielkie dostawy wody.
                               Na pewno, zabiegiem, który bardzo storczykowi przypadnie do gustu, będzie zraszanie. I to nie tylko w upalne dni, czy zimową porą przy pracujących kaloryferach. Rozpylacz o drobnych oczkach, nie pozostawi na liściach nieatrakcyjnych plam, 'odkurzy je'. Bardzo ważne jest to, aby woda z rozpylacza nie była pozostawiana w nasadach liści (nie chcemy przecież, aby nasze rośliny zajęły choroby grzybiczne. To też powód, dla którego nie podlewamy lejąc wodą po delikatnych kwiatuszkach, czy po liściach).
Plus, dwa trzy zwilżacze wypełnione wodą i ustawione w pobliżu doniczki. Wyższy poziom wilgotności powietrza, przysłuży się nie tylko roślinom, ale i nam samym.
                            Pod koniec lutego rozpoczynamy nawożenie. Wieloskładnikowy nawóz z przeznaczeniem dla rodziny storczykowatych, dostarczamy raz w miesiącu, według wskazówek na etykiecie. Robimy to do momentu, gdy z pąków rozwiną się ostatnie kwiaty.
                           Podłoże, najkorzystniej, gdy zakupione to specjalistyczne dla storczykowatych. Jeśli nie, stwórzmy przepuszczalną  mieszankę (ziemi, kory, perlitu, humusu). Przesadzamy po okresie spoczynku, co sezon, dwa. Wówczas, delikatnie patyczkiem otrząsamy spomiędzy korzeni starą mieszankę. Możemy ponownie wykorzystać ten sam pojemnik, ale wcześniej należy go umyć w ciepłej wodzie i dokładnie osuszyć. Przy wiosennym przesadzaniu, doskonała okazja do pobrania i usamodzielnienia młodych przyrostów.
Przez cały rok regularnie usuwamy nieatrakcyjne, starzejące się części.  

Coelogyne dayana, c.pulverula (storczykowate)

Coelogyne dayana, c.pulverula (storczykowate)Orchidaceae - Storczykowate (gatunki) - Orchideeënfamilie ( soorten)  ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Orchidaceae
https://pl.wikipedia.org/wiki/Storczykowate
https://nl.wikipedia.org/wiki/Orchidee%C3%ABnfamilie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz