poniedziałek, 4 listopada 2019

Arum maculatum - Obrazki plamiste - Gevlekte aronskelk

                                   Obrazki plamiste, to bardzo ozdobny gatunek z rodziny obrazowate. Jak przystało na tę grupę roślin, liście strzałkowate, a kwiat jest maczugowatą kolbą otuloną białozielonkawą pochwą kwiatostanową, poniżej środka przewężoną i zwiniętą.
Plant lubi miejsca zaciszne, zacienione, gdzie gleby zasobne. Dzięki wszystkim ozdobnym częściom 

                                                        Snakeshead.eng
Arum maculatum - Obrazki plamiste - Gevlekte aronskelk

nadziemnym, zachwyca różnorodnymi odsłonami przez ponad połowę roku. Pokaz wiosną rozpoczynają  odziomkowe listki - często z plamkami ciemnozielonymi, ciemnopurpurowymi lub białymi. Następnie, wiosenne kwitnienie (od połowy kwietnia do końca maja), gdzie ładne kwietne
'żagielki' w jasno zielonych odcieniach. Na miejsce przekwitających ozdób, zawiązują się niewielkie jagody, które dojrzałe jesienią mienią się czerwonopomarańczowymi kolorami (są niejadalne !).
Roślina rozrasta się przez podziemne kłącza - nowe egzemplarze można więc nabyć poprzez ich podział latem, po zakończeniu kwitnienia, albo można wykorzystać nasiona z dojrzałych jagód. Wówczas wysiew wrzesień - październik bezpośredni do gruntu, albo w przedwiośniu do rozsadnika w domu, a po minięciu zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków do miejsca docelowego.
                                      Docelowa wysokość to pomiędzy 35,a 45 centymetrów. Obrazki plamiste, nie są zaliczane do grupy roślin ekspansywnych. Przy optymalnych warunkach pogodowych i uprawy, z roku na rok będziemy mieli coraz większe 'obrazkowe' poletko. Liście zamierają jako pierwsze, także w ostatnich tygodniach sezonu, cieniste zakątki będą rozjaśniały pomarańczowo czerwone żarówki owocostanów.


Arum maculatum - Obrazki plamiste - Gevlekte aronskelk


                            Naturalne siedliska, to lasy liściaste i zarośla, niektóre grądy oraz lasy łęgowe. Rośnie w miejscach wilgotnych, cienistych, w zagłębieniach terenu, dolinach cieków wodnych i źródliskach. Preferuje gleby próchniczne, bogate w składniki odżywcze. Także, doskonale już wiemy, w którym miejscu w naszym ogrodzie mogłyby się poczuć najlepiej. Pod koronami drzew, na brzegu strumyku, czy w bliskości zacienionej strony oczka wodnego, stawu.
                             Światło dzienne przefiltrowane. Gleby o stałym średnim stopniu wilgotności. Nie zaszkodzą kłączom chwilowe nadwyżki wody, tak jak miałoby to miejsce z czasową suszą. Dlaczego w czasie lata, przy wysokich temperaturach, nie zapomnijmy powędrować z konewką wypełnioną wodą w ich stronę.
Podłoże  zasobne, o pH delikatnie zakwaszonym. Przepuszczalność gleby, to bardzo duże ułatwienie dla przezimowania. Tam, gdzie nie będzie zastojów zamarzającej wody, po prostu bylina nie przemarznie.
Jesienią możemy obkopać pobliże kłączy kilkunastoma dołkami, które można wypełnić przekompostowanym krowiakiem, kompostem, bądź humusem. Przez część sezonu wegetacyjnego, to jest od kwietnia do połowy czerwca, możemy dodatkowo zasilać roślinę używając rozcieńczonych z wodą naturalnych 'dokarmiaczy' (gnojówka z żywokostu, z pokrzyw, ze skrzypu polnego).
                              Obrazki plamiste, są warte tego, aby je zaprosić do swojej zielonej przestrzeni. Nie tak często spotykane,  z wieloma atrakcyjnymi odsłonami w tym z energetyczną na przełomie lata i jesieni. Niejedno zacienione miejsce zyska, gdy rozbłysną w nim jasne żagielki, czy potem roziskrzą się jaskrawe 'ogniki'.


Arum maculatum - Obrazki plamiste - Gevlekte aronskelkArum maculatum - Obrazki plamiste - Gevlekte aronskelkArum italicum - Obrazki włoskie - Italiaanse aronskelk ( foto )

 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Obrazki_plamiste
https://nl.wikipedia.org/wiki/Gevlekte_aronskelk
https://en.wikipedia.org/wiki/Arum_maculatum