czwartek, 3 stycznia 2019

Echinocactus grusonii - (Złota beczka, Poduszka teściowej) - Schoonmoedersstoel

                                         Echinocactus grusonii, zwany potocznie 'poduszką teściowej', czy 'złotą beczką', pośród pasjonatów sukulentów, jest znany od dawna. Od dawna także, doceniany za swój oryginalny wygląd, a co za tym idzie, za widowiskową, elegancką prezentację i fakt, że w domowej, czy w biurowej przestrzeni, może pozostać z nami przez długie lata.
                                         Dorosły egzemplarz, w naturalnych warunkach, to jest w Meksyku, osiąga do metra wysokości i około 80 centymetrów szerokości. Przy uprawie pojemnikowej, nieco mniej spektakularne, ale i tak bardzo satysfakcjonujące wymiary,


                                        Mother-in-law's cushion.eng
Echinocactus grusonii - (Złota beczka) - Schoonmoedersstoel


60 centymetrów wysokości i prawie pół metra szerokości.
'Złota beczka', pośród innych sukulentów, jest rozpoznawalna przede wszystkim, po charakterystycznym, kulistym kształcie i 'najeżonych' kolcach. Jasnozielona roślina, jest żebrowana.
Z każdego żebra, wyrastają w kontrastowym kolorze kilkucentymetrowe ciernie. Całość więc tworzy, wyrazisty efekt.
Istnieje także bezkolcowa forma rośliny 'Brevispinus', ale jest bardzo rzadko spotykana w sprzedaży. U starszych egzemplarzy, gdy warunki uprawy  i klimatyczne są bardzo sprzyjające, w czasie letnich miesięcy, może mieć miejsce kwitnienie. Wówczas, w szczytowej części, z jaskrawo żółtych kwiatuszków, tworzy się ozdobny wianek. I choć wówczas, sukulent wygląda bardziej słonecznie, przyjaźnie, niech nas to nie zmyli - nadal ciernie pozostają bardzo nieprzyjazne i wszelkie zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzajmy w ochronnych rękawiczkach.
                                 Oczywiście, 'maluchy' można pozyskać z wysiewu nasion, jednak wskazany jest zakup niewielkiej sadzonki. Ominie nas dłużący się czas oczekiwania na wschody i często zdarzające się w początkowej fazie, inwazyjne patogeny (pojawiają się przy zbyt wilgotnym podłożu).
                                  Echinocactus grusonii, będzie pięknie zdobił pomieszczenia, gdzie styl tradycyjny, nowoczesny, vintage, rustykalny. Samodzielnie, w 'kilka beczek', czy w połączeniu z innymi sukulentami. Mieszkanie, biuro, a w czasie letniska - tarasowy stół - wszystkie te miejsca, dzięki nim zyskają.


Echinocactus grusonii - (Złota beczka) - Schoonmoedersstoel

                                    Ekspozycja słoneczna, wystawa południowa jak najbardziej wskazana.  To bardzo  wytrzymały plant. Nie wypróbowujmy go, ustawiając w zbyt dużym zacienieniu - straci swoją 'beczułkowatą' formę, zacznie nieco wydłużać, pojawią się jasne plamiste przebarwienia i po prostu, roślina nie będzie wyglądała estetycznie. Oczywiście, wówczas, można zapomnieć, że będzie miało miejsce kwitnienie.

                                     Choć mamy tutaj do czynienia z rodziną sukulentów, nie jest to równoznaczne, że od czasu do czasu podlejemy i po kłopocie. Jest kilka podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych i jeśli faktycznie, od samego początku naszej przygody z tymi uroczymi maleństwami, będziemy we właściwy sposób je wykonywali, faktycznie pracy będzie niewiele, a korzyści dekoracyjnych bardzo dużo.
Temperatura otoczenia nie powinna być niższa od 10°C, optymalna to pomiędzy 17, a 23°C.
Po przyniesieniu rośliny do domu, należy zając się jej przesadzeniem do o numer większej doniczki, z drenażem i z odpowiednim podłożem.
                                   'Złota beczka',  bardzo źle znosi nadwyżki wody (dośc płytki system korzeniowy), więc pierwsza warstwa w pojemniku (który może być bez odpływu, ale wówczas szczególniej pilnujemy, aby nie zalać),  to trzy do pięciu centymetrów kamyków (żwirku, keramzytu), a następnie specjalne podłoże dla kaktusów i sukulentów. Jeśli jednak nie mamy do takiego dostępu,  zróbmy mieszankę piasku, żwirku, perlitu i ziemi w proporcjach 3:3:2:2. W ten sposób, zminimalizujemy zagrożenie zalewania, a jednocześnie, zapewnimy przepuszczalność podłoża. 
                                   Cała rzecz w tym, aby nie fundować sukulentowi,  radykalnych zmian temperatury. Przenosząc na letnisko (dla ozdoby tarasu), zróbmy to gdy na dworze powyżej 18°C, ustawmy w miejscu osłoniętym od deszczów. 
Na zimę, gdy sukulent wchodzi w stan spoczynku, możemy, ale nie musimy, przenieść go do chłodniejszego pomieszczenia. Wówczas to jest 13 do 17°C. Takie zmiana, dodatkowo może roślinę zmotywować do tego, aby w przyszłym sezonie wegetacyjnym szybciej zakwitła.


Echinocactus grusonii - (Złota beczka) - Schoonmoedersstoel

                                 Od kwietnia do końca września podlewamy roślinę co 15 do 20 dni (w zależności od wielkości egzemplarza, używajmy 150 do 250 mililitrów wody) Sukulent "opije się", wchłonie dostarczony płyn i będzie z niego czerpał do kolejnej dostawy. Jak już wiemy, układ korzeniowy rośliny jest dość płytki, więc cały w tym ambaras, aby nie dopuścić do wielokrotnego
zalewania w przeciągu krótkiego okresu, co doprowadziłoby do zgnilizny. 
Od października do połowy marca, zachowujemy częstotliwość dostaw wody, ale ograniczamy je o połowę. Zawsze używamy wodę o temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu plantu. Nie lejemy po plancie, nie zostawiamy wody na podstawku (czy w osłonce). Zważmy na to, że przetrzymując roślinę w chłodniejszym pomieszczeniu, dostarczanej wody powinno być mniej, niż tam, gdzie dzień w dzień pracuje ogrzewanie. 
                              Co jakiś czas, na przykład, raz na miesiąc, można patyczkiem nakłuwać ziemię przy brzegach doniczki, tak, aby nie uszkodzić 'kłujka', jego niewielkich korzonków. Napowietrzenie, rozruszanie ziemi, to zawsze zaprocentuje zdrowym, niezakłócanym wzrostem.
Przy częstym przesadzaniu (co sezon), nie musimy nawozić, a przy rzadszym, od kwietnia do połowy września, używamy nawozu wieloskładnikowego z przeznaczeniem dla sukulentów i kaktusów.
Przesadzamy, co dwa trzy sezony do niewiele większego pojemnika - oczywiście używamy za każdym razem odpowiedniego podłoża.


Echinocactus grusonii - (Złota beczka) - SchoonmoedersstoelEchinocactus grusonii - (Złota beczka, Poduszka teściowej) - Schoonmoedersstoel

 
 
 

Echinocactus grusonii - (Złota beczka, Poduszka teściowej) - Schoonmoedersstoel

 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Echinocactus_grusonii
https://pl.wikipedia.org/wiki/Echinocactus_grusonii
https://nl.wikipedia.org/wiki/Echinocactus_grusonii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz