środa, 21 listopada 2018

Salvia farinacea x longispicata - Szałwia (hybryda) - Salie (soort)

                                          Szałwia farinacea x longispicata, jest mieszańcem powstałym w wyniku skrzyżowania dwóch gatunków, szałwii omączonej z szałwią  longispicata. W wyniku tego połączenia, do ogrodowych przestrzeni trafił półkrzew, który, w sprzyjających warunkach uprawy, może osiągnąć  metr wysokości i około 80 centymetrów szerokości.

                                                           Salvia.eng
Salvia - Szałwia - Salie    
Salvia farinacea x longispicata - Szałwia (hybryda) - Salie (soort)
'Mystic Spires Blue'

                                          Od innych gatunków szałwii, tę hybrydę nietrudno odróżnić, po dużych epileptycznych ząbkowanych liściach. Są w kolorze ciemnej zieli i to one,  po zimie, będę stanowić pierwszą sezonową dekorację.              
Kwitnienie, może się rozpocząć już w połowie maja i z różną intensywnością, nieprzerwanie trwać do pierwszych jesiennych przymrozków. Jeśli jednak, nie będziemy regularnie usuwali pędów z
przekwitniętymi  ozdobami, które są w kolorze indygo, wówczas pod koniec lipca, skracamy o 1/3 fryzurkę półkrzewu, a roślina po kilkunastu dniach, na nowo zacznie obsypywać się kwiatami. Przy tym drugim podejściu, kwiecia będzie mniej, niemniej, pod koniec lata i przez jesień, to 'niebo' będzie wnosiło do otoczenia sporo przystrojenia.
Pojedynczy kwiat, dwuwargowy, barwy indygo (odcień pomiędzy niebieskim, a fioletowym). Kilka,  tworzy w szczytowej części pędów nibyokółki. Rozkwitnięcie następuje od piętra najniżej ułożonego, do najwyższego.
                                   Przeciętnie, plant osiąga pomiędzy 50,a 70 centymetrami, choć może zdarzyć się, że faktycznie i metr. Wówczas w jego uprawie niezbędne okazują się podpory bylinowe. Sadzenie w części ogrodu, która jest osłonięta przed porywistymi wiatrami, to także dobra taktyka.
Półkrzew, posiada kompaktowy pokrój, problemem może się okazać ciężar kwitnących pędów; stąd nie chcąc mieć ich połamanych, warto wcześniej zabezpieczyć podporami.
                                 Hybryda ta,  najbardziej widowiskowo prezentuje się, gdy jest sadzona w grupie, po dwie, trzy. Poza sadzeniem w gruncie, można ją prowadzić w uprawie pojemnikowej.


Salvia farinacea x longispicata - Szałwia (hybryda) - Salie (soort)
'Mystic Spires Blue'

Będzie zdobiła swymi charakterystycznymi niebiesko fioletowymi okółkami długie tygodnie. Doskonale wkomponowuje się w zestawienia naturalistyczne, przyjazna w ziołowym
zakątku; może wytyczać granicę, wypełniać jedno z niższych pięter w bylinowej rabacie.
                               Roślina charakteryzująca się wysoką odpornością na miejskie zanieczyszczenia, zniesie kilkudniowe susze i obsypana kopczykiem ziemi, bądź liśćmi, przetrzyma minusowe temperatury (USDA 7a). Pojemniki niedostosowane do warunków zimowych, pod koniec października  przenosimy do chłodnego pomieszczenia z dostępem do dziennego światła,  Przed przeniesieniem, przeprowadzamy cięcie - skracamy plant o 1/3 wysokości. 
Nie zapominamy o podlewaniu (robimy to, gdy wierzchnia warstwa jest dobrze przesuszona). Wiosną, znowu tniemy, tym razem, aby wspomóc krzewienie, mniej więcej o 2/3 długości. Ziemię w donicy, przy wspomaganiu nawozami, możemy wymieniać co dwa lata.
                              W swoim ogrodzie chcemy bogato kwitnącą roślinę, więc już od samego początku, nie traktujmy jej jako samoobsługowej.
Wysiew wiosenny, wschody następują już przy temperaturze 15°C, oczywiście szybciej, gdyby było powyżej 19°C. Bezpośrednio do grunt pikujemy siewki, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków.
                            Szałwia farinacea x longispicata, poradzi sobie bez nawożenia, ale w okresie wegetacyjnym, szczególnie od maja do końca lipca, wskazane jest dostarczanie substancji odżywczych. Podlewamy ją rozcieńczonym nawozem do ogrodowych roślin kwitnących , raz na dwa tygodnie. W czasie suszy nie zapominajmy o podlewaniu. Jeśli nie podlejemy, roślina zwolni z kwitnieniem, a nawet całkowicie zahamuje. Bezśnieżna zima i roślina w gruncie? Także przespacerujmy się do niej z konewką. Podlejmy w bezmroźny dzień, w godzinach południowych. Woda powinna posiadać zbliżoną temperaturę do tej, jaka panuje w otoczeniu półkrzewu.
                                  

Salvia farinacea x longispicata - Szałwia (hybryda) - Salie (soort)
'Mystic Spires Blue'

Choroby się jej nie imają, jeśli zadbamy, aby  była posadzona w miejscach, gdzie jest przepuszczalne podłoże i  gdzie po deszczu nie zbiera się woda. Prędzej szałwia poradzi sobie z kilkudniową suszą, niż przy zalaniu. 
                                Jako wysoka reprezentantka rodzaju, hybryda ta nadaje się na kwiat cięty.
Ziemia powinna być o stałym  umiarkowanym stopniu  wilgotności, w żadnym wypadku, jak już wiemy,  zbyt dużo nawodnienia (szybko wypadnie). Ekspozycja słoneczna, przy zbyt dużym zaciemnieniu, słabe kwitnienie. Czy wystawa południowa ... niekoniecznie. Po prostu tam, gdzie w godzinach południowych nie ma najostrzej operujących promieni słonecznych. 
                              Przed zimą, bez względu na to, czy to młode, czy starsze egzemplarze, należy je dodatkowo zabezpieczyć. Pędy skracamy pod koniec października (mniej więcej o połowę), a zdrewniały dół, podsypujemy kopczykiem ziemi, który rozsuwamy wiosną.  W połowie kwietnia, także lekko przycinamy, aby powiększyć pokrój rośliny. W sezonie wegetacyjnym, wskazane ściółkowanie. Dzięki temu, odpada nam odchwaszczanie, a druga korzyść taka, że zostaje ograniczone wyparowywanie wody.

Salvia farinacea x longispicata - Szałwia (hybryda) - Salie (soort)
'Mystic Spires Blue'Salvia - Szałwia ( gatunki ) - Salie ( soorten  )     ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sza%C5%82wia
https://nl.wikipedia.org/wiki/Salie_(geslacht)
https://en.wikipedia.org/wiki/Salvia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz