środa, 16 maja 2018

Dypsis lutescens - Dypsis - Areca palm, Goudpalm

                                            Dypsis,egzotyczna piękność, którą możemy pielęgnować w naszej przestrzeniach mieszkalnych, biurowych, a latem przyozdobić nią miejsce wypoczynku na świeżym powietrzu.W związku ze zwracaniem uwagi, przede wszystkim na jakość, proponuję zakup nawet niewielkiej palmy, niż ryzykowne wysiewanie nasion zakupionych z internetu. To zielona inwestycja na wiele, wiele lat.

                                            Golden cane palm.eng
Dypsis lutescens - Dypsis - Areca palm, Goudpalm


                       Główną ozdobą tej rośliny są jej rozpostarte, zielone liście. Przy zapewnieniu optymalnej opieki, z roku na rok będziemy coraz bardziej zaczarowani lekkością, kolorem, elegancją
i powiewem egzotyki, jakie w nasze otoczenie wprowadzi ta roślina.
                     Po zakupie, na 100% trzeba obejrzeć w jakiej kondycji jest bryła korzeniowa. Gdy
zdrowa, od razu zabierzmy się do przesadzania palmy do większego o dwa, trzy rozmiary pojemnika z odpływem. Na dnie wskazane wysypanie pięciocentymetrowego drenażu (żwir, kamyki, keramzyt). Następnie do donicy wędruje mieszanka ziemi kompostowej z dwiema, trzema garściami torfu i podobną ilością 'rozluźniacza' (czyli żwir, kamyki, keramzyt). Jeśli mamy możliwość zakupu podłoża specjalnie stworzonego z myślą o palmach, zróbmy to.
                    Ekspozycja słoneczna, optymalny jasny cień. Wówczas, nie będziemy mieli do czynienia z popalonymi, nieestetycznie wyglądającymi końcówkami. Gdy dypsis przenoszony  na letnisko, nie fundujmy mu od razu moc słońca, przyzwyczajmy z tydzień, dwa, a dopiero po tym czasie ośmielmy do pełni słonecznych kąpieli.
                     Nawozimy od wiosny do połowy sierpnia, nawozem do roślin egzotycznych, (bądź wspomaganiem dostosowanym do palm, czy zwyczajnym nawozem do roślin zielonych domowych). Robimy to według wskazówek na etykiecie.


Dypsis lutescens - Dypsis - Areca palm, Goudpalm

                                      Sprawą równie ważną jest podlewanie: ilość i częstotliwość. Otóż, palma ta lubi wilgotność powietrza i średnią umiarkowaną wilgotność podłoża. Abyśmy nie wpadli w pułapkę przelania i doprowadzenia do zgnilizny bryły korzeniowej (pierwszy symptom, to brązowiejące końcówki liści), właśnie w donicy potrzebny jest odpływ, a pierwsza warstwa to drenaż.
                                    Dostarczamy wodę, gdy jest widocznie przeschnięta wierzchnia warstwa. Metoda 'na palca' doskonale się w tym przypadku sprawdza. Lepiej podlewać częściej, niż rzadziej i za dużo. Woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny. Nie pozostawiamy wody na podstawku, w osłonce. Latem i zimą (gdy pracują kaloryfery), dobrze jest w pobliżu zawiesić, postawić, zwilżacze. Jeśli zraszamy, to rozpylaczem o bardzo drobnych oczkach, tak ,aby powstawała mgiełka, a nie wielkie krople, które zasychając pozostawią na pierzastych listkach nieestetyczne plamy.
                                   Dypsis, to roślina ciepłolubna. Żadnych minusowych temperatur. Latem optymalnie pomiędzy 18, a 27℃; zimą, gdy plant wchodzi w stan spoczynku, najniższa, która nie przełoży się negatywnie na stan zdrowia, to 15℃.  Decydując się przenieść w chłodniejsze pomieszczenie, poniżej 20℃, pamiętajmy o zahartowaniu i zmniejszeniu podlewania. Ważne, aby zimą pomieszczenie było dobrze oświetlone światłem dziennym. Wiosną, wracamy do bardziej obfitego dostarczania wody. Przesadzamy. Zaczynamy nawożenie. I nie narażamy naszej zielonej ozdoby na poparzenia (żółknące liście, to nie to co byśmy chcieli).
                                   Bez sentymentu rozstajemy się 'ostrym cięciem' z przesuszonymi, chorymi częściami rośliny. Do wykonania tego sanitarnego zabiegu,  każda pora roku jest tą właściwą.
                                 Jeśli będziemy odpowiednio dbali o zapewnienie potrzeb palmie, odwdzięczy się ona rosnąc zdrowo i bogatym pokrojem liści. Dorosły egzemplarz może osiągnąć wysokość pomiędzy 2, a 3 mety.


Dypsis lutescens - Dypsis - Areca palm, GoudpalmDypsis lutescens - Dypsis - Areca palm, Goudpalm


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Dypsis_lutescens
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dypsis_lutescens

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz