środa, 16 maja 2018

Dypsis lutescens - Dypsis - Areca palm, Goudpalm

                                            Dypsis, egzotyczna piękność, którą możemy pielęgnować w naszej przestrzeniach mieszkalnych, biurowych, a latem przyozdobić nią miejsce wypoczynku na świeżym powietrzu.W związku ze zwracaniem uwagi, przede wszystkim na jakość, proponuję zakup nawet niewielkiej palmy, niż ryzykowne wysiewanie nasion zakupionych z internetu. To zielona inwestycja na wiele, wiele lat.
                                                                            Golden cane palm.eng
Dypsis lutescens - Dypsis - Areca palm, Goudpalm
oraz Codiaeum - Trójskrzyn, ( Kroton ) - Wonderstruik ( foto )

                       Główną ozdobą tej rośliny są jej rozpostarte, zielone liście. Przy zapewnieniu optymalnej opieki, z roku na rok będziemy coraz bardziej zaczarowani lekkością, kolorem, elegancją
i powiewem egzotyki, jakie w nasze otoczenie wprowadzi ta roślina.
                     Po zakupie, na 100% trzeba obejrzeć w jakiej kondycji jest bryła korzeniowa. Gdy
zdrowa, od razu zabierzmy się do przesadzania palmy do większego o dwa, trzy rozmiary pojemnika z odpływem. Na dnie wskazane wysypanie pięciocentymetrowego drenażu (żwir, kamyki, keramzyt). Następnie do donicy wędruje mieszanka ziemi kompostowej z dwiema, trzema garściami torfu i podobną ilością 'rozluźniacza' (czyli żwir, kamyki, keramzyt). Jeśli mamy możliwość zakupu podłoża specjalnie stworzonego z myślą o palmach, zróbmy to.
                    Ekspozycja słoneczna, optymalny jasny cień. Wówczas, nie będziemy mieli do czynienia z popalonymi, nieestetycznie wyglądającymi końcówkami. Gdy dypsis przenoszony  na letnisko, nie fundujmy mu od razu moc słońca, przyzwyczajmy z tydzień, dwa, a dopiero po tym czasie ośmielmy do pełni słonecznych kąpieli.
                     Nawozimy prawie przez cały rok, (zaprzestajemy na miesiąc po przesadzeniu do świeżego specjalistycznego podłoża przeznaczonego dla palm). Stosujemy nawóz przeznaczony dla użyźniania palm. Ilość, częstotliwość dostaw -  według wskazówek na etykiecie.


Dypsis lutescens - Dypsis - Areca palm, Goudpalm

                                      Sprawą równie ważną jest podlewanie: ilość i częstotliwość. Otóż, palma ta lubi wysoką wilgotność powietrza i średnią umiarkowaną wilgotność podłoża. Abyśmy nie wpadli w pułapkę przelania i doprowadzenia do zgnilizny bryły korzeniowej (pierwszy symptom, to brązowiejące końcówki liści, drugi grzybki na powierzchni), dodatkowo w donicy potrzebny jest drożny odpływ, następnie pierwsza warstwa drenażu (keramzyt, żwirek). Warstwa ta częściowo wchłonie nadwyżki wody, pozostałej
nie pozostawiamy na podstawku/w osłonce.
                                    Dostarczamy wodę, gdy jest widocznie przeschnięta wierzchnia warstwa podłoża. Metoda 'na palca' doskonale się w tym przypadku sprawdza. Lepiej podlewać częściej, niż rzadziej i za dużo. Woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny.  Latem i zimą (gdy pracują kaloryfery), dobrze jest w pobliżu zawiesić, postawić, zwilżacze. Jeśli zraszamy, to rozpylaczem o bardzo drobnych oczkach, tak ,aby powstawała mgiełka, a nie wielkie krople, które zasychając pozostawią na pierzastych listkach nieestetyczne plamy. Mój egzemplarz latem jest 'wyprowadzany' na kąpiel. Osłoniona folią donica, a na związane w luźny 'snopek' liście lekki natrysk z węża ogrodowego. Po opłukaniu liści z kurzu, areka jest odstawiona do cienia, gdzie pozostaje do wyschnięcia zielonych pióropuszów. Dopiero po tym wraca na jasną ekspozycję.
                                   Dypsis, to roślina ciepłolubna. Żadnych minusowych temperatur. Latem optymalnie pomiędzy 18, a 24
℃, gdy wyższa donica musi zostać odstawiona bardziej w głąb pomieszczenia z dala od dziennego światła. Natomiast zimą, najniższa, jaka  nie przełoży się negatywnie na stan kondycji rośliny, to 15℃.  Decydując się przenieść w chłodniejsze pomieszczenie, poniżej 20℃, pamiętajmy o zmniejszeniu dostaw wody,; nie zmieniamy częstotliwości, a o 1/3 ilość życiodajnego płynu. Ważne, aby zimą pomieszczenie było dobrze dooświetlone. Wiosną, wracamy do bardziej obfitego dostarczania wody. Przesadzamy. Zaczynamy nawożenie. I nie narażamy naszej zielonej ozdoby na poparzenia (żółknące liście, to nie to co byśmy chcieli).
                                   Bez sentymentu rozstajemy się 'ostrym cięciem' z przesuszonymi, chorymi częściami rośliny. Do wykonania tego sanitarnego zabiegu,  każda pora roku jest tą właściwą.
                                 Jeśli będziemy odpowiednio dbali o zapewnienie potrzeb palmie, odwdzięczy się ona rosnąc zdrowo i bogatym pokrojem liści. W sprzedaży można nabyć egzemplarze, które docelowo osiągną pomiędzy 1.8, a 2.3 metra.


Dypsis lutescens - Dypsis - Areca palm, GoudpalmDypsis lutescens - Dypsis - Areca palm, Goudpalm 
Dypsis lutescens - Dypsis - Areca palm, Goudpalm
 
 
 
 
 
Dypsis lutescens - Dypsis - Areca palm, Goudpalm
Całość lekko związana. Liście nie przewieszają się w czasie letniej 'kąpieli', łatwiej jest także przenosić egzemplarz.

 
 

 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Dypsis_lutescens
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dypsis_lutescens
https://www.vip-colors.com/2016/12/codiaeum-trojskrzyn-kroton-wonderstruik.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz