poniedziałek, 2 kwietnia 2018

Anemone blanda - Zawilec wdzięczny, (z.grecki, z.powabny) - Oosterse anemoon

                                                    Zawilec wdzięczny. Rozpoczyna się wiosna, soczysta zieleń i feta kolorów dopiero przygotowuje się do oczarowania nas swoim pięknem. Jako jedno z pierwszych, pojawia się to morze błękitu - zawilca wdzięcznego. Kwiaty w wielu kolorach, wielopłatkowe z słoneczno-złotym środkiem (płatki korony u gatunku niebieskie, u odmian: białe, lila, różowe ).
                                                            Ta bylina bulwiasta, pochodzi z Europy Południowej ( północna część Włoch, Grecja) oraz z części Azji Mniejszej. Tam, w lasach liściastych porasta ich brzegi, zadamawia się niedaleko dolin rzecznych , a nawet wydm nadmorskich.

                                        Balkan anemone.eng
Anemone blanda - Zawilec wdzięczny, (z.grecki, z.powabny) - Oosterse anemoon

 
Anemone blanda - Zawilec wdzięczny, (z.grecki, z.powabny) - Oosterse anemoon


Posiadacze zawilca powabnego, na pewno są zadowoleni, ponieważ, gdy zaczyna kwitnąć (czasami już w połowie marca), wówczas zdobi nawet do półtora miesiąca. Pośród zielonych liści
wznoszą się łodygi, na wysokość od 15 do 20 centymetrów. A na ich szczytach dekoracyjne wielopłatkowe, kolorowe ozdoby.
Nowe egzemplarze nabywamy poprzez wysiew nasion, albo podział bulw (po przekwitnięciu).

                                   Miejsce ekspozycji, takie samo jak jest to w przypadku wielu pozostałych wiosennych kwietnych pięknotek. To znaczy, latem w upały, niech mają przyjazny, jasny cień, a późną jesienią i przez zimę, niech czerpią z dobroci promieni słonecznych ile się da.
                                  Podłoże przepuszczalne, średnio żyzne, w żadnym wypadku takie, gdzie zimą podmokły teren naciąga zimnem i zbija się w jedną bryłę. Umiarkowana wilgotność podłoża. Latem, w czasie suszy, zadbajmy o dostarczenie życiodajnego płynu (w te dni podlewamy rano, albo pod wieczór). Gdy sadziliśmy w przekompostowane podłoże, nie musimy nawozić. Można także podsypać w marcu i w kwietniu, wieloskładnikowym nawozem w granulacie.
                                   Po dwóch, trzech sezonach, po zakończeniu kwitnienia, dobrze jest wykopać bylinę i dokonać jej podziału. Jeśli tego nie zrobimy, choć kępy będą bogaty w liście, kwitnienie z roku na rok słabsze. Możemy na powrót posadzić roślinę w tym samym miejscu, z tym, że przekopujemy podłoże z kilkoma szpadlami kompostu (z odpadków liści i z odpadków organicznych) i nieco wsypujemy do do dołka. Jeśli zastosujemy zasilanie obornikiem, musi minąć kilka tygodni, zanim zasadzimy, czy wysiejemy rośliny.
                                        Zawile grecki charakteryzuje się stosunkowo wysoką mrozoodpornością. Jeśli nie zafundujemy mu miejscówki w zbyt nasłonecznionym miejscu, czy tam, gdzie w chłodne miesiące zmarzlina, to już w marcu, otoczenie rozweseli kolorem.


Anemone blanda - Zawilec wdzięczny, (z.grecki, z.powabny) - Oosterse anemoon


Anemone blanda - Zawilec wdzięczny, (z.grecki, z.powabny) - Oosterse anemoonAnemone blanda - Zawilec wdzięczny, (z.grecki, z.powabny) - Oosterse anemoonAnemone blanda - Zawilec wdzięczny, (z.grecki, z.powabny) - Oosterse anemoon

 
Anemone blanda - Zawilec wdzięczny, (z.grecki, z.powabny) - Oosterse anemoon

 


Anemone  - Zawilec (gatunki) - Anemoon (soorten)  ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Anemone_blanda
https://nl.wikipedia.org/wiki/Oosterse_anemoon

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz