czwartek, 28 grudnia 2017

Salvia argentea - Szałwia srebrzysta - Zilversalie

                                              Szałwia srebrzysta, krótkowieczna bylina; która dzięki, niezwykłemu jak na roślinny świat, srebrnemu kolorowi i 'futerkowym liściom', jest postrzegana jako bardzo dekoracyjna. I teraz już nie tylko do bezpośrednich nasadzeń w ogrodzie, ale także do tego, aby zdobić w pojemnikach.
                                             Silver sage.eng
Salvia - Szałwia - Salie 
Salvia argentea - Szałwia srebrzysta - Zilversalie
oraz Leucophyta brownii  (Calocephalus brownii ) - Kalocefalus Browna - Zilverstruikje ( foto )


                                      Tylko od naszej kreatywności zależy, że potraktujemy ją jako roślinę tradycyjnie zdobiącą ogrodową przestrzeń w wyższych piętrach, czy też poprowadzimy ją wyłącznie dla nietuzinkowych, eleganckich liści.
                                         W pierwszym roku, po wiosennym wysiewie, wyrośnie jedynie kępa liści. Wysiewać możemy też do donicy, która w czasie Świąt Bożego Narodzenia, ustawiona w chłodnym pomieszczeniu z dostępem do światła dziennego, będzie bardzo oryginalną żywą ozdobą, która doskonale swoim kolorem wpisze się w ten czas.
                                         W ogrodzie na zimę większa część liści zamiera, na wiosnę odbijają młode,
ale już nie ma tak spektakularnego efektu, ponieważ teraz roślina część substancji odżywczych będzie inwestowała w rozwijające się pędy kwiatowe. Warto więc, gdy zaczynamy zabezpieczać rośliny przed zimą i na tę srebrzystą kępkę liści narzucić siatkę oczkowaną (o bardzo drobnych dziurkach). Będzie wentylacja, a jednocześnie ochrona przed mrozem i ciężkim mokrym  śniegiem. Ważne, że ta siatka, poniekąd, będzie i swoistym parasolem przed jesiennymi deszczami. Temu gatunkowi szałwii, nie służy duża ilość wody. Wiosną, będziemy mieli o wiele mniej do uprzątnięcia niezdatnych liści.


Salvia argentea - Szałwia srebrzysta - Zilversalie

                                     Skoro nie może być zbyt dużo wody, wiadomo, do nasadzeń, do wysiewu, wybieramy takie miejsce, w którym został przeprowadzony drenaż i nie ma opcji, że po deszczu będzie zbierała się w jego okolicy woda.
                                     Ekspozycja słoneczna, szałwia srebrzysta ładnie wygląda, gdy jest posadzona po kilka sztuk w jednym miejscu (3 na metr 2). Rozrastające się srebrne rozety, stosunkowo szybko zakryją wolną przestrzeń pomiędzy egzemplarzami. Używamy ziemi do roślin ogrodowych, przemieszanej z kilkoma garściami piasku i kilkoma garściami torfu. Zabezpieczenie przed zalaniem i dodatkowe substancje odżywcze.
                                W drugim roku wyrastają pędy kwietne. Rozgałęziają się, przy optymalnych warunkach uprawy, zaczynają kwitnąć już na początku lata. Możemy regularnie usuwać przekwitnięte kwiatostany, albo zrobić cięcie na wysokości 1/3 pędów i doczekać drugiego słabszego kwitnienia, ale będzie ono cieszyło nasze oczy i we wrześniu. Kwiaty dwuwargowe, w okółkach, najczęściej białe. Ale można też spotkać w delikatnym kolorze lila, albo jasnej cytryny.
                               Podlewamy w czasie suszy, wilgotność podłoża powinna być stała, umiarkowana. Do zasilania używamy nawozu w granulacie do kwitnących roślin ogrodowych, według wskazówek na etykiecie (końca maja do końca lipca, działa wolniej i równomierniej).

Salvia argentea - Szałwia srebrzysta - Zilversalie

Salvia - Szałwia ( gatunki ) - Salie ( soorten )   ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sza%C5%82wia
https://nl.wikipedia.org/wiki/Salie_(geslacht)
https://en.wikipedia.org/wiki/Salvia_argentea

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz