piątek, 9 czerwca 2017

Ageratum houstonianum - Żeniszek meksykański - Mexicaantje


Ageratum houstonianum - Żeniszek meksykański -  Mexicaantje

                                   Żeniszek meksykański, patrząc na niego przez kilka minut dziennie, fundujemy sobie terapię wyciszającą, a jednocześnie ładującą optymistycznie nasze akumulatory. Kwiaty bez
wielkich aspiracji przytłaczania sobą  przestrzeni, a jednak wyróżniające się pośród innych i na pewno, przy każdym spacerze, zalotnie się do nas wdzięczące swoją nietuzinkowa urodą i wyrazistym, choć stonowanym kolorem.                                                    Mexican paintbrush.eng
Ageratum houstonianum - Żeniszek meksykański - Ageratum , Mexicaantje

                                 W naszym klimacie, roślina ta jest uprawiana jako jednoroczna. Istnieje wiele odmian, różniących się wysokością ( 20 - 60 centymetrów), czy wielkością pojedynczych koszyczków. W swoim naturalnym środowisku, to jest na terenach Ameryki Środkowej, rosną w niższych partiach roślinnych, w delikatnej otulinie. W naszym klimacie, miejsce ich nasadzeń powinno być słoneczne. Tarasy, balkony, małe ogródki , ogrody
 - wszędzie można znaleźć
odrobinę powierzchni dla tych niebiesko skrzących się kwietnych koszyczków.
                              Wiosenny wysiew,  zakup sadzonek w centrum ogrodniczym, albo pobranie sadzonek zielnych ( także wiosną i to metoda dla cierpliwych) - to sposoby pozyskania żeniszka meksykańskiego.
Od samego początku zadbajmy, aby ziemia była przepuszczalna, średnio żyzna i średnio wilgotna. Będziemy oczarowani ilością kwiatów i długością ich utrzymywania, właśnie, gdy zadbamy o te podstawowe sprawy. W czasie suszy, nie zapominajmy o podlewaniu, gdy sadziliśmy roślinę w niewyjałowionej ziemi, nie musimy nawozić, a jeśli się zdecydujemy dodatkowo wspomóc żeniszka, to użyjmy raz, dwukrotnie granulatu, a nie nawozu w płynie ( wolniej, regularnie dostarcza wartości roślinie ).


Ageratum houstonianum - Żeniszek meksykański -  Mexicaantje


                                   Przy bogatym, zdrowym kwitnieniu, miejsce zielonych, jajowatych, ząbkowanych, delikatnie sercowatych liści, zajmują koszyczki kwiatowe. Popularny kolor, to niebieski, ale możemy także zakupić w bieli, w różu, czy najnowsze kultywary , jako połączenie bieli z różem, czy bieli z niebieskim.
Ze względu na swoją sympatię do słońca i długi  okres kwitnienia ( od końca maja, nawet do końca września), żeniszek meksykański jak najbardziej nadaje się do nasadzeń na skalniakach, w ogrodach alpejskich. Na pewno również będzie niekwestionowaną ozdobą, ładnie wyeksponowanych na tarasowym stole, czy ustawiony na  balkonowej półce.
Przekwitnięte, wypłowiałe  koszyczki nie wyglądają zbyt estetycznie, obrywajmy je. Tym samym, zamiast w nie, roślina będzie inwestowała swoją energię w młodsze, rozwijające się części.


Ageratum houstonianum - Żeniszek meksykański -  Mexicaantje


                              Pokrój i długość kwitnienia u konkretnych odmian, mogą się od siebie nieznacznie różnić. Niższe będą  wydawały się  pełniejsze, o bardziej zwartym pokroju,  zaś te wyższe smuklejsze i bardziej kojarzące się z wazonową wystawą. Zwracajmy więc uwagę na etykiety, gdzie są informacje, na jaką wysokość rośnie roślina - dopasujemy do skalniaka, albo do eleganckiej donicy; według potrzeby.
Uznaje się, że żeniszek meksykański, jest rośliną bezproblemową, nie polewajmy bezpośrednio po liściach i kwiatach, nie podlewajmy po zmroku - a wtedy nie przyczynimy się do pojawienia przędziorka  i roślina będzie rozwijała się zdrowo.


Ageratum houstonianum - Żeniszek meksykański -  Mexicaantje


Ageratum houstonianum - Żeniszek meksykański -  Mexicaantje


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBeniszek_meksyka%C5%84ski
https://nl.wikipedia.org/wiki/Ageratum
https://en.wikipedia.org/wiki/Ageratum_houstonianum

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz