piątek, 12 maja 2017

Zamioculcas - Zamiokulkas zamiolistny


Zamioculcas - Zamiokulkas zamiolistny
                

                 Zamioculcas, na naszej szerokości geograficznej, to roślina doniczkowa, która ponownie, przebojem weszła na rynek ogrodniczy. Jest 'modna'. A tak naprawdę sami musimy zdecydować, czy
się nam podoba, aby ją zaprosić do swego domowego zacisza.
 
Zamioculcas - Zamiokulkas zamiolistny- Zanzibar Gem.eng
 
                                Główną ozdobą tej wieloletniej rośliny są jej liście. Pierzasta blaszka, podłużny kształt, 'skórzane'. Poza dekoracyjną funkcją, to magazyny substancji odżywczych i wody.
W naturalnym środowisku, to jest na terenach Afryki Wschodniej, 'listne magazyny', decydują o tym 'być, albo nie być'. Zabierając się więc za pielęgnację zamiokulkasa, powinniśmy mieć na uwadze,
skąd pochodzą rośliny macierzyste. Młode , rozwijające się listki, mają kolor jasnej zieleni, co dodaje wiele urody całej roślinie.

                               Przy zakupie, zwróćmy uwagę, czy kwiaty stoją w odpowiednio ogrzewanym miejscu. Jeśli trafimy na 'okazjonalne' wyprzedaże, gdzie na dworze temperatura poniżej 8 °C, nie łudźmy się, że nasz zakup będzie należał do udanych. Ten doniczkowiec lubi ciepło, optymalna temperatura to 18-20°. Zimą może być chłodniej,różnica 3 lub 4 stopni. 
Podłoże powinno być przepuszczalne, średnio żyzne, drenażowa, o odczynie lekko kwaśnym.
Najbardziej wskazana donica z odpływem oraz warstwa 5 centymetrowa keramzytu lub żwirku.Zamioculcas - Zamiokulkas zamiolistny


                               W ciepłe miesiące podlewamy częściej, niż raz a za dużo. Zimną, ograniczamy podlewanie do jednego na dwa tygodnie ( wyraźnie przesuszona wierzchnia warstwa gleby). Używamy wody miękkiej - przegotowanej lub deszczówki, zawsze o temperaturze pokojowej.
Gdy przesadzimy z podlewaniem, szybko to pokaże się po wyglądzie liście  - będą żółknąć. A jak zupełnie 'zawalimy' sprawę, doprowadzimy do gnicia bulw korzeniowych, brzydki zapach będzie mówił sam  za siebie. Rzadko po takich doświadczeniach udaje się uratować egzemplarz.
                             Wiosną, co dwa, trzy sezony, gdy zdecydujemy, że chcemy przesadzić roślinę do większego pojemnika, skorzystajmy z ziemi do kaktusów. To optymalna mieszanka dla zamiokulkasa.
Wtedy jest także doskonała okazja do pozyskania nowych egzemplarzy. Pozyskujemy je poprzez podział bryły korzeniowej. Innym sposobem, jest pobranie ze środkowej części rośliny liści. Czas oczekiwania na pełen rozwój egzemplarza jest dłuższy, więc wymaga od nas większej cierpliwości.Zamioculcas - Zamiokulkas zamiolistny  


                      Zamiokulkas zamiolistny lubi kąpiele słoneczne. Jednak nie w bezpośrednich promieniach słonecznych. Światło dzienne powinno być rozproszone. W gorące miesiące możemy wystawić donicę na letnisko, musimy jednak spełnić kilka warunków - chronić przed deszczami, ustawić w miejscu osłoniętym od wiatru, nie na bezpośrednim słońcu.
                     Zdrowo pielęgnowane okazy mogą dorastać nawet do 1 metra wzwyż i osiągać podobną szerokość. Nie dzieje się to z tygodnia na tydzień, więc mamy czas na rozsądne zaplanowanie, gdzie ustawimy donicę, aby zapewnić roślinie przestrzeń do życia, a co za tym idzie do jej dekoracyjnego wyglądu.
                     Rzadko się zdarza, ale zdarza - zamioculcas kwitnie w domu, w biurze. Kwiaty są, jak to w rodzinie obrazkowatych, 'kolba otoczona żagielkiem' . Pędy kwiatostanów nigdy nie są wysokie (góra 20 centymetrów), zaś okalająca kolbę pochwa z zewnątrz koloru zielonego, a w środku ekru (brudna biel).
                             Zamiokulkas, nie należy do wymagających roślin pokojowych, biurowych. Jeśli więc, chcemy wzbogacić wnętrze pomieszczeń wyraźnym zielonym akcentem, zaprośmy tę roślinę.
                      

Zamioculcas - Zamiokulkas zamiolistnyZamioculcas - Zamiokulkas zamiolistny

Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamiokulkas_zamiolistny
https://en.wikipedia.org/wiki/Zamioculcas
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz