poniedziałek, 8 maja 2017

Stellaria holostea - Gwiazdnica wielkokwiatowa - Grote muur

                                               Gwiazdnicę wielkokwiatową, spotkać możemy na terenie bez mała całej Europy ( poza basenem Morza Śródziemnego) w Azji Mniejszej, na północnej części Afryki i na Syberii.  To pokazuje, jak w różnorodnych strefach  klimatycznych ta bylina jest w stanie się zaaklimatyzować, przetrwać i zajmować co raz to nowsze obszary.
                                                 Addersmeat.eng
Stellaria holostea - Gwiazdnica wielkokwiatowa - Grote muur

                                            Główne i wtórne korzenie, stanowią stabilną podstawę do wyrastania wąskolancetowatych liści ( podobnych kolorem do trawy) i eleganckich, delikatnych pięciopłatkowych kwiatów, których barwę można porównać z
komunijnymi sukienkami. Kwiaty są regularnego kształtu, obojnackie i przy sprzyjających warunkach ( to jest, po ciepłej zimie) pojawiają się już  z końcem marca,  aby cieszyć swoim wysypem przez kolejne trzy miesiące. Charakterystyczne jest to, że płatki korony do połowy są rozcięte sercowato.
                                           Roślina, gdy wzrasta na żyznej, lekko gliniastej glebie, która jest o odczynie średnio kwaśnym, wtedy osiąga wysokość około 40 centymetrów. Przy ziemi ubogiej w składniki pokarmowe, dorasta do 10-15 centymetrów.

Stellaria holostea - Gwiazdnica wielkokwiatowa - Grote muur

                     Gwiazdnicę wielkokwiatową możemy spotkać w jaki i  na obrzeżach lasów liściastych, borów, gąszczów, na obrzeżach bagien, torfowisk. Z rzadka przy przydrożach, a jeśli już to przy takich, w bliskości których rosną drzewa. W krajach Europy zachodniej, sadzi się ją również w przydomowych ogrodach. Wybiera się dla niej osłonięte słoneczne lub pół cieniste miejsce, takie, że promienie słoneczne w szczytowych godzinach nasilenia nie mogą zaszkodzić jej wzrostowi.
                   Jest to bylina wytrzymała na zanieczyszczenia, mrozoodporna. Roślina zimuje pod ziemią. Zasychające liście tworzą ochronną  kołderkę dla bryły korzeniowej przez przemarznięciem. Jeśli zdecydujemy się ją zaprosić do swego ogrodu, nie zapominajmy o podlewaniu w czasie suszy.
 
Stellaria holostea - Gwiazdnica wielkokwiatowa - Grote muur

              Gwiazdnica wielkokwiatowa tworzy mniej skromniejszej dywany kwiatowy niż ta pospolita, ale też nie należy do leniwych. Wysiewając ją z nasion lub sadząc sadzonki ( pobrane poprzez podział bryły korzeniowej), dobrze przemyślny miejsce, mając na uwadze, że podbojów ta roślina dokonywać zechce.
              Poza widoczną, wiosenną dekoracyjnością, kwiatuszki cechuje delikatność i mądra zaradność, jak dbać o swoje piękno na czas dłuższy. W zimne noce i przed wiosennymi deszczami, kwiaty zamykają swoje urodziwe oblicze.
             Długi okres kwitnienia, na pewno umożliwi, każdej wiosny, częstsze spotykanie na swojej drodze tych bielutkich kwiatuszków. 

Stellaria holostea - Gwiazdnica wielkokwiatowa - Grote muur
Rysunek z książki Tadeusza Traczyka
'Rośliny lasu liściastego' Przypisy:
Tadeusz Traczyk, Rośliny lasu liściastego. Warszawa: Państwowe zakłady wydawnictw szkolnych, 1965. https://pl.wikipedia.org/wiki/Gwiazdnica_wielkokwiatowa
https://nl.wikipedia.org/wiki/Grote_muur_(plant)
https://en.wikipedia.org/wiki/Stellaria_holostea
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz