środa, 15 marca 2017

Vinca minor - Barwinek pospolity - Kleine maagdenpalm

               Barwinek pospolity, nie tak znów często występuje w stanie dzikim. Ze względu na to, że jest uroczo okwiecony, delikatnymi pięciokrotnymi fioletowo-niebieskimi kwiatami nie dziw, że  gatunek ten wprowadzono do ogrodów kwiatowych.
 
                                                     Lesser periwinkle.eng
Vinca minor - Barwinek pospolity - Kleine maagdenpalm
'Trio'
                                       Z rośliną tą, wiąże się pewien zwyczaj, który był praktykowany w starożytnych czasach. Otóż, właśnie wówczas, podobno, używano barwinków go zawijania zmarłych niezamężnych dziewcząt. Girlandy z tych kwiatów, towarzyszyły panienkom w podróży do świata Hadesu
                                 Vinca minur, znaczy 'związany' , 'pokonujący', drugi człon ' mały'. Więc albo spojrzymy na to tłumaczenie, w ten sposób, że to niska krzewinka, która rośnie po spół z innymi, lekko je związując ze sobą płożącymi pędami, albo pomyślimy o młodych dziewczynach, których rodziny kultywowały starą tradycję plecenia barwinkowych wstęg.                         
                                      Jest też bardziej optymistyczne nawiązanie do czasów starożytnych, jeśli chodzi o tę roślinę. Gdy narzeczony przynosił dziewczynie wianuszek upleciony z barwinka, to był symbol, że chce spędzić z nią resztę życia. Jak widać, ten kwiat mocno wpisał się i w życie i w śmierć. Niewiele wiadomo, czy starożytni używali barwinka do celów leczniczych. Bliżej czasów chrystusowych, zaczęto go używać do hamowania krwawienia z nosa i do przyspieszania gojenia ran.
                                    Czasy średniowiecza to, złoty okres dla tej rośliny. Stała się ona symbolem najlepszej ochrony przed magią i czarownicami. Tak właśnie. W tym odniesieniu, już bardziej zrozumiali wydają się ci poeci, którzy głosili, że barwinek daje im natchnienie.


Vinca minor - Barwinek pospolity - Kleine maagdenpalm

                                   Współcześnie, w ziołolecznictwie, jest stosowana do użytku nadziemna część rośliny. Jest zbierana w czasie kwitnienia. Teraz, przede wszystkim docenia się jej wpływ na rozszerzanie naczyń krwionośnych mózgu, dotlenienie, pobudzenie apetytu, regulację cyklów menstruacyjnych, Jednym słowem, ziołowy zastrzyk energii.  Jednak, aby zacząć stosować napary, herbatki, czy suplementy, w których składzie jest barwinek, należy skonsultować się z lekarzem. To, co pomaga jednej osobie, może zaszkodzić trzem innym.

Vinca minor - Barwinek pospolity - Kleine maagdenpalm

                           
                                           Dzięki swojej płożącej naturze, barwinek pospolity, nadaje się na roślinę okrywową. Jest bardzo wytrzymały. Jest na pełnych obrotach, gdy posadzony w miejscu częściowo zacienionym. W cieniu też będziemy mieli sporo epileptycznych, 'skórzanych', zielonych liści, ale za to słabe kwitnienie. Przy korzystnych warunkach, roślina może kwitnąć od marca, aż do czerwca. A nawet jesienią powtórzyć kwitnienie. Naturalnie kwiaty mają kolor fioletowo-niebieski, w sklepach ogrodniczych możemy zakupić odmiany o kolorach: niebieskim, białym, czerwonym, purpurowym, mocno fioletowym. Sa także odmiany o dodatkowo ozdobnych liściach (np.,  zielony liść z kremowobiałą krawędzią, odmiana 'Elegantissima').
                     Roślina wieloletnia  o niepozornym wzroście, pomiędzy 10, a 20 centymetrów wysokości.  Można ją rozmnażać poprzez podział bryły korzeniowej lub zastosować okłady.


Vinca minor - Barwinek pospolity - Kleine maagdenpalm

                                        Przycinanie rośliny również nie przysparza wiele kłopotu. Rzadko kiedy to robimy, ponieważ w naturalny sposób komponuje się ona z otoczeniem. Jeśli się zdecydujemy na delikatne przycinanie, to po przekwitnięciu kwiatów.
                                         Ziemia ze wskazaniem na odczyn lekko kwaśny, o odpowiedniej wilgotności, ale nie teraz zbyt nasadzony wodą. To dość szybko doprowadzić mogłoby  do plamistości liści, które w krótkim czasie zaczęłyby obumierać. Złym sygnałem są brązowe plamy, niedobre także żółtawe i czerwone, to znaczy, że jest zbyt suche podłoże.


Vinca minor - Barwinek pospolity - Kleine maagdenpalm

                                               Ze względu na swój pokrój i girlandach liści o głębokim butelkowym kolorze zieleni, barwinek pospolity dekoracyjnie komponuje się z innymi ogrodowymi roślinami. Hostą, żonkilami, kolorowymi krokusami. Delikatność tej skromnej, drobnej rośliny, możemy także podkreślić bylinami, które kwitną latem  lub jesienią, istotne, aby miał wyraziste kolory, które korzystnie będą kontrastowały z liśćmi barwinka.


Vinca minor - Barwinek pospolity - Kleine maagdenpalm

      oraz    Pachysandra terminalis - Runianka japońska - Dikkemanskruid  ( foto )
Vinca minor - Barwinek pospolity - Kleine maagdenpalm


Vinca minor - Barwinek pospolity - Kleine maagdenpalm
'Trio' 
Vinca minor - Barwinek pospolity - Kleine maagdenpalmVinca minor - Barwinek pospolity - Kleine maagdenpalm
'Trio'
     (IV)
Vinca minor - Barwinek pospolity - Kleine maagdenpalm
'Illumination'


Vinca minor - Barwinek pospolity - Kleine maagdenpalm
'Illumination'Vinca minor - Barwinek pospolity - Kleine maagdenpalm
Vinca major - Barwinek większy - Grote maagdenpalm ( foto )

 
 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Vinca_minor
https://pl.wikipedia.org/wiki/Barwinek_pospolity
https://nl.wikipedia.org/wiki/Kleine_maagdenpalm
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz