czwartek, 3 listopada 2016

Aubrieta ×cultorum - Żagwin ogrodowy - Grootbloemige aubrieta

                                        Żagwin ogrodowy, wiosenny, pełen koloru dywanik. Po majowym wysianiu nasion (musi zajść proces stratyfikacji), bądź jesiennych nasadzeniach - już w kolejnym roku, od połowy kwietnia, nawet do początku lipca, możemy cieszyć oczy, w zależności od odmiany, bielą, różem, czerwienią, niebieskim, fioletem.
                                               Aubrieta.eng
   Aubrieta - Żagwin,  obrecja - Aubrieta.nl             
Aubrieta ×cultorum - Aubrieta x cultorum - Żagwin ogrodowy - Grootbloemige aubrieta

                                 Pośród niewysokiej (od 8 do 12 centymetrów) matowozielonej kępy listków, właśnie w ten czas, gdy jeszcze niewiele kwiatów w ogrodzie, kolorowe ozdoby  żagwinu, wyraziście zaczynają zdobić naszą przestrzeń. Mamy do wyboru wiele odmian. 'Żagwinowy' kocyk może być więc jednokolorowy, albo z kilku odmian stwórzmy barwny patchwork.
                                Ogród skalny, na obwódki, granica ogrodzenia, większe 'plamy' w centrum ogrodu, do pojemników. Wystarczy mieć pomysł gdzie, a żagwin 'postara się' stanąć na wysokości zadania. Na metr kwadratowy sadzimy od 7 do 9 sztuk. Ładny efekt osiągniemy przy nasadzeniach ogrodowych, gdzie zaczynamy już od 4 sztuk.
                              Aby cieszyć się pięknie zdobiącym żagwinem ogrodowym, wystarczy zastosować się, przy jego uprawie, do kilku podstawowych zasad.
Zapewnijmy roślinie przepuszczalne, średnio żyzne podłoże. Ziemia ogrodowa, przemieszana z
kilkoma garściami kompostu, to dobry start. Gleba nie może być zakwaszona, przygotowując ziemię do sadzenia, przemieszajmy ją z wapnem (2 łyżeczki na metr2), albo ze startą kredą.
                         Przy wyborze miejsca, kierujmy się zasadą, że zbyt silnie oddziałujące słońce, nie przysłuży się zdrowemu pokrojowi tej poduszkowej byliny. Najkorzystniejsze światło dzienne rozproszone. W większym cieniu, byłoby zbyt mało kwiatów.
                        Stała, umiarkowana wilgotność podłoża. Nie może to być teren zalewowy. W czasie suszy, nie zapominamy o podlewaniu. Robimy to wcześnie rano, albo pod wieczór, gdy jest jasno; przecież nie chodzi nam o to, aby przez zaniedbanie, jakim jest późno wieczorne,albo w środku upalnego dnia podlewanie; doprowadzić do powstania chorób grzybicznych, czy poparzyć roślinę.
                   Nawozimy od kwietnia do końca czerwca nawozem do bylin ogrodowych, według wskazówek na etykiecie. Wskazane jest przez cały rok ściółkowanie, które latem 'spowalnia' proces wyparowywania wody, a zimą stanowi ochronną kołderkę przed mrozami. Przy tym to bardzo praktyczne rozwiązanie, jeśli chodzi o mniejsza ilość plewienia.

Aubrieta x cultorum - Żagwin ogrodowy - Grootbloemige aubrieta  `Hamburger Stadtpark` Jeśli nie ściółkujemy, warto późną jesienią zgarnąć niewielką ilość wierzchniej warstwy i zastąpić ją nieco większą, nowej niewyjałowionej. Wiosną, delikatnie rozsuniemy ziemię i tym sposobem, w chłody była ochrona, a teraz jest extra warstwa zasobnego podłoża.
Żagwin ogrodowy jest rośliną mrozoodporną, jednak jak wiadomo, odrobina zachodu w jego pielęgnacji, dotycząca zabezpieczeniem przed minusowymi temperaturami, szczególnie w bezśnieżne zimy.  Spotkamy się z wdzięcznością rośliny, która wiosną będzie miała bogaty pokrój i dużą ilość kwiatów.  Odmiany pielęgnowane w donicach, dostosowanych do warunków zimowych, możemy osłonić gałązkami świerkowymi; mniejsze, niedostosowane pojemniki wkopać w grunt; a większe, które także nie podołałyby zimowym wyzwaniom przenosimy do jasnego pomieszczenia i nie zapominamy o podlewaniu - nie możemy dopuścić do zaschnięcia bryły korzeniowej.

                                      Jeszcze dwa zabiegi, które łączą się z uprawą żagwinu ogrodowego, to raz po przekwitnięciu kwiatów, przeprowadzamy cięcie. Usuwamy zbędne elementy, pozostanie zdobiący zielony dywanik z liści. Dwa, dzielenie kęp (przeprowadza się je także po zakończeniu kwitnienia, średnio co trzy sezony, oczywiście chodzi o utrzymanie wysokiego standardu ilości i trwałości
kwietnych ozdób).
Aubrieta ×cultorum - Żagwin ogrodowy - Grootbloemige aubrieta Aubrieta x cultorum - Żagwin ogrodowy - Grootbloemige aubrieta
Aubrieta x cultorum - Żagwin ogrodowy - Grootbloemige aubrieta

 
 
 

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBagwin_ogrodowy
https://nl.wikipedia.org/wiki/Aubrieta
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBagwin
https://en.wikipedia.org/wiki/Aubrieta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz