sobota, 26 listopada 2016

Asplenium nidus - Zanokcica gniazdowa – Nestvaren


                                       Zanokcica gniazdowa, często potocznie nazywana także 'ptasim gniazdem',  to jeden z odmian paproci, które zadomowią się u nas na dobre, jeśli tylko okażemy im odrobinę zainteresowania i opieki.


                                                              Bird's-nest fern.eng
Asplenium nidus - Zanokcica gniazdowa – Nestvaren

                          
                                   
                                    W swoim naturalnym środowisku rośnie jako epifit ( roślina, która rośnie na drzewie). Pochodzi z ciepłych, pełnych wilgoci lasów tropikalnych. Przyjemnie zaskakuje fakt, że z łatwością ta roślina dostosowała się do uprawy w warunkach domowych.
                                    Wskazania do uprawy, to przede wszystkim
ustawienie rośliny z dala od bezpośrednich promieni słonecznych. Wskazane rozproszone światło dzienne, gdzie nie ma przeciągów.                                                     
Asplenium nidus - Zanokcica gniazdowa – Nestvaren                         Zanokcica gniazdowa tworzy rozetę dużych, podłużnych, błyszczących liści. Młode wyrastają od środka rośliny. Z czasem jej starsze liście mogą zacząć brązowieć, co nie jest oznaką żadnej choroby, a po prostu starzenia się rośliny. Należy je wyciąć.
Żółciejące liście ( jak przedstawiono na ostatnim zdjęciu), informują, że ta odmiana asplenium ma zbyt mały dostęp do światła dziennego. Również należy usunąć liście, które zmieniły ubarwienie i naturalnie przestawić roślinę w korzystne dla niej miejsce.Asplenium nidus - Zanokcica gniazdowa – Nestvaren

                      
                                  
                                    Aby uniknąć przelania, wskazane jest stosowanie donic z otworami lub zapewnienie drenażu ( 5 centymetrów keramzytu), gdy donica bez dziur. Latem podlewamy dwa razy w tygodniu miękką wodą, zimą oszczędniej. Podlewamy, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest sucha. Gdy mamy upalne dni, lub zimą suche powietrze w pomieszczeniu, dodatkowo, w miarę potrzeb zraszamy roślinę przy użyciu rozpylacza z drobnymi dziurkami ( mgiełka, nie krople wody ). Nawozimy ogólnie dostępną odżywką dla roślin pokojowych.
Asplenium nidus - Zanokcica gniazdowa – Nestvaren
                                  
                                     Nowe liście pojawiają się najczęściej na wiosnę. Wtedy też rozpoczynamy nawożenie i tak aż do końca września, co dwa, trzy tygodnie.
                                    Gdy zauważymy, że na liściach rozgościły się wrogie szkodniki, przemyjmy wodą z mydłem, a potem ponownie czystą wodą. Pielęgnując regularnie rośliny, mamy szansę dostrzec zagrożenie wcześnie, gdy zaniedbujemy, szkodniki mogą uszkodzić na tyle zanokcicę, że ją stracimy.
Nie należy także stosować środków owadobójczych, ten gatunek paproci jest zbyt delikatny.Asplenium nidus - Zanokcica gniazdowa – Nestvaren
                                             Asplenium nidus powinno być sadzone w przepuszczalnej ziemi. Przesadzanie, zgodnie z wymaganiami rosnącej rośliny do większych donic, rozrośnięty egzemplarz wystarczy przesadzać co dwa, trzy lata.
Asplenium nidus - Zanokcica gniazdowa – Nestvaren
( chory liść, niewystarczająca ilość dziennego światła  )


Asplenium hybrids - Zanokcica mieszańcowa, Z.hybrydowa (foto)

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zanokcica_gniazdowa
https://nl.wikipedia.org/wiki/Nestvaren
https://en.wikipedia.org/wiki/Asplenium_nidus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz