wtorek, 12 lipca 2016

Araucaria araucana - Araukaria chilijska, igława chilijska - Apenboom

                                Araukaria chilijska, pochodzi z zachodniego pasma wybrzeża kontynentu Ameryki Południowej. Wyjątkowa, zjawiskowa, pożądana. Swoją przygodę rozpoczynamy z oryginalną rośliną,

                                                         Monkey puzzle tree.eng
Araucaria araucana - Araukaria chilijska, igława chilijska - Apenboom

której początkowy wzrost jest stosunkowo powolny, ale za to w starszym wieku mamy do czynienia z dużymi, bardzo dostojnie prezentującym się drzewem.                                      Mając na uwadze klimat umiarkowany (na naszej szerokości geograficznej), gdzie czasami bywają naprawdę mroźne zimy, pamiętajmy, to drzewko da się utrzymać, jednak pierwsze lata sadzonka przed nadejściem zimy musi trafić do jasnego nieogrzewanego pomieszczenia. aby wcześniej szczególniej zadbać o sadzonkę. Czyli przez ten czas prowadzimy ją w uprawie pojemnikowej. Na letnisku roślina może być w donicy z drożnym odpływem, albo bez w pojemniku bez dna wkopana w ogrodzie do gruntu, (a potem włożona w osłonkę i przeniesiona w bezpieczne miejsce -  do budynków gospodarczych, garażu, na poddasze). Rozmiary nie są ogromne, więc bez problemu można znaleźć odpowiednią strefę. Pod dachem i na letnisku w czasie długotrwałej suszy,, regularne mało obfite dostawy wody. Przesuszona wierzchnia podłoża, kolejna dostawa wody, (zawsze w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu roślin). Przesadzanie do większego pojemnika co dwa lata, (mieszanka ziemi, kompostu i 'rozluźniacza' - kamyki, kulki styropianowe). Jeśli po jednym sezonie nie ma przesadzania, wybierzmy wierzchnią warstwę mieszanki i wymieńmy ją na świeżą, niewyjałowioną. Na zewnątrz egzemplarz trafia po Zimnych Ogrodnikach. 
                                    Po trzech, czterech latach, wybieramy wiosną dla tego gatunku araukarii stałą miejscówkę. Plac nie może być mały, liczmy się z tym, że dorosły egzemplarz pięknie prezentuje charakterystyczne gałęzie.  Dobrze, gdy teren jest osłonięty od porywistych wiatrów. Po kilku latach, jest czym cieszyć oczy. Sezon, bez wielkich nakładów pracy, (gdy przepuszczalne podłoże o stałym średnim stopniu wilgotności).  Przez pierwsze dwa lata, gdy drzewko już zimuje na zewnątrz, w połowie listopada okrywamy je drobno oczkowaną siatką - ta ochroni pędy przed przemarzaniem, a jednocześnie nie zahamuje swobodnego przepływu powietrza.

Araucaria araucana  - Araukaria chilijska, igława chilijska - Apenboom
    
Dzięki   temu, że jest przestrzeń pomiędzy poszczególnymi piętrami gałęzi, nie tylko na wietrze, a po prostu to drzewo jest niepowtarzalną ozdobą każdej ogrodowej przestrzeni. Wystawa słoneczna, wokół niższej wysokości piętra urozmaiconej roślinności.      
Po około dziesięciu latach, drzewo zaczynają przyozdabiać piękne szyszki. (Pojawiają się co cztery lata). Araukaria jest rośliną dwupienna, więc wygląd szyszek męskich od żeńskich różni się. Z doświadczenia wiem, że oczekiwanie na to przystrojenie 'bombeczkami", to prawdziwy sprawdzian cierpliwości ogrodnika. Po około półtora roku, gdy dojrzeją,   letnią porą  'pękają' i na ziemię spada deszcz nasion. Można nimi obdarować zaprzyjaźnionych miłośników oryginalnych roślin, albo powołać z nich młode pokolenie araukarii chilijskiej u siebie.  Doniczka z odpływem, przepuszczalne podłoże, podlewanie regularnie 'rozsądnie'. 'Przedostajemy się' przez grubą osłonkę, nacinając ją  nożykiem  przy jaśniejszym końcu (w dół do połowy wysokości). Następnie w woreczku papierowym wypełnionym garścią ziemi, wkładamy na dwa tygodnie do lodówki (na drzwi) - proces stratyfikacji. Po tym czasie odpowiednio wypełnioną doniczkę umieszczamy w ciepłym miejscu (słoneczny parapet w ogrzewanym pomieszczeniu).
Nasionko sadzimy szpiczastą częścią do dołu, robimy to na głębokość mniej więcej 4, do 5 centymetrów.  Jeśli chcemy pozyskać z nasion młode egzemplarze, powinniśmy wiedzieć, że pierwsze cztery, pięć tygodni, posadzone w niewielkiej doniczce nasionko i tylko raz delikatnie podlane.

Araucaria araucana  - Araukaria chilijska, igława chilijska - Apenboom

Do sadzenia wybieramy 'podtuczone' nasionko, większość wysypanych z góry jest przesuszona i dość 'szczupła', a to nie wróży zdrowego wzrostu. Pełniejsze nasiona, są bogatsze w substancje odżywcze.  
                          Następnie pielęgnujemy nasionko młodziaka  w domowym zaciszu do następnego lata. Ekspozycja słoneczna; zaczynamy od niewielkiego, aby przejść do 'normalnego' podlewania, gdy wyraźnie przesuszona wierzchnia warstwa podłoża, pojemnik z odpływem, woda nie pozostaje na podstawku. Temperatura pomiędzy 14, a 20
°C. Następnego lata, wynosimy araukarię na dwór. Jesienią, na powrót pod dach. Wiosną przesadzamy do większej doniczki, hartujemy, 'wyleguje się' w słonecznych kąpielach (doniczkę można wkopać w ziemię). I tak kolejne dwa sezony.
                                   U starszych okazów, zagęszczenie gałęzi jest bardziej skupione, większe. Jest tak, ponieważ z wiekiem pędy już nie są tak sprężyste i przegrywają co nieco walkę z grawitacją. Wygląd drzewa trochę się zmienia, ale na przestrzeni tych wszystkich lat, to płynna sprawa, tak jak wszystko dotyczące natury rzeczy.
                                    Jeśli się zastanawiacie, czy wzbogacić swój ogród kupując araukarię chilijską, zróbcie to. Uważam, że to bardzo dobry pomysł. I nie chodzi przede wszystkim o to, że nie jest pospolicie sadzona. Po prostu jest oryginalną rośliną. Jedyny minus , to taki, że gdy przychodzi czas prac ogrodowych, to najniższe gałęzie zawadiacko 'zaczepiają' po plecach swoimi twardymi, kłującymi igłami. Wtedy  nie trzeba stosować radykalnych rozwiązań ( obcięcie dolnych gałęzi, wyłysiały okaz), wystarczy dobrze zakryć plecy jakimś grubszym materiałem, pokombinować różne pozycje dalszego zasięgu  do chwastów i problem rozwiązany.. Rozwiązaniem może być ściółkowanie, albo obsadzenie 'przy' roślinami wieloletnimi, które nie zakorzeniają się głęboko. 
                                    Niektórym osobom przewieszające się zimozielone pędy, mogą skojarzyć się/kojarzą  z małpimi ogonami, także przestaje być tajemnicą dlaczego drzewo to potocznie nazywane jest małpim.

Araucaria araucana  - Araukaria chilijska, igława chilijska - Apenboom
 
 
 


Araucaria araucana  - Araukaria chilijska, igława chilijska - Apenboom
Araucaria araucana  - Araukaria chilijska, igława chilijska - Apenboom
Araucaria araucana  - Araukaria chilijska, igława chilijska - Apenboom
Araucaria araucana  - Araukaria chilijska, igława chilijska - Apenboom


Araucaria araucana  - Araukaria chilijska, igława chilijska - Apenboom

Araucaria araucana  - Araukaria chilijska, igława chilijska - ApenboomAraucaria araucana  - Araukaria chilijska, igława chilijska - Apenboom 
Araucaria araucana  - Araukaria chilijska, igława chilijska - Apenboom

Araucaria araucana  - Araukaria chilijska, igława chilijska - Apenboom Przypisy:
 https://pl.wikipedia.org/wiki/Araukaria_chilijska
 https://nl.wikipedia.org/wiki/Slangenden
 https://en.wikipedia.org/wiki/Araucaria_araucana
 Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz