Winorośl letnia, jako dzikus na kontynencie Ameryki Północnej wykorzystywana w celach leczniczych i rytualnych już przez rdzennych mieszkańców Indian. W czasach obecnych wytwarzane z jej owoców wino, to prężna gałąź przemysłu winiarskiego w Stanach. 10 do 35°C, to temperatury dzięki którym ta wieloletnia roślina witalnie się rozwija. Dlatego też, jeśli w Europie, to uprawiana w jej zachodnich i południowych częściach. Tam równie często spotykana w przydomowych ogrodach jako roślina ozdobna. Prowadzona po elewacji, altanach, wysokich murach, starodrzewiu.
Vitis aestivalis - Winorośl letnia |
Gdy odpowiednie warunki (glebowe, wodne, świetlne, temperatura), roślina ta może osiągnąć pomiędzy 7.5, a 9 metrów wysokości, przy czym dolne jej pędy częściowo drewnieją. Na zakończeniach osi pędu powstają pędowe wąsy czepne, po czym spychane są na bok przez kontynuujące wzrost odgałęzienie boczne. Liście zwykle nieco szersze niż dłuższe; mają zmienny kształt, od nieklapowanych do tych,
które mają trzy do pięciu głębokich wycięć. U gatunku blaszki są ciemnozielone, u odmian również jasnozielone. Kwitnienie na przełomie kwietnia i maja, kwiecie drobne jasnożółte. Na miejsce przekwitających ozdób zawiązują się niewielkie owoce. Dojrzałe winogrona są ciemno bordowe, bądź niemal czarne. Bardzo niesmaczne, gdy jedzone na surowo. Opinie na temat wina amerykańskiego/wina nowojorskiego, w zależności który sommelier go kosztuje. W naszej strefie klimatycznej, jako roślina ozdobna do uprawy w szklarniach/innych miejscach, w których zimą jest dostęp do dziennego światła i temperatura 'nie spada' poniżej 6°C. Roślina wieloletnia, niezimująca na zewnątrz. Miejscówka, gdzie przynajmniej średnio zasobne podłoże z jego umiarkowanym stałym stopniem wilgotności. Pnącze prędzej poradzi sobie z czasową suszą, niż z glebą zbyt mokrą. Warto jednak latem przespacerować się do niego z konewką. Nie pożytkujemy owocków, więc używamy nawozu dedykowanego uprawie pnącz ozdobnych, albo posiłkujemy się którąś z ekologicznych metod nawożenia. Cięcie sanitarne/formujące przeprowadzamy w innych terminach, niż winorośle uprawne. Tutaj może pozwolić sobie na 'ciachnięcie' zbyt wystających/zbyt wyrośniętych pędów od maja do końca października. To roślina dekoracyjna z listnej szaty, a nie 'trzymana' na winogrona. Gdy jakieś owocki się zawiążą, warto je usunąć wcześniej niż zaczną zasychać na pnączu. Po pierwsze, to nie jest to wizualnie atrakcyjne, a po drugie, zaoszczędzone substancje odżywcze i energię, roślina może przeznaczyć na wytwarzanie kolejnych młodych części.
Vitis aestivalis - Winorośl letnia |
Vitis aestivalis - Winorośl letnia |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz