środa, 27 stycznia 2021

Magnolia stellata - Magnolia gwiaździsta - Stermagnolia

                            Magnolia gwiaździsta, na rodzimych ziemiach, (to jest w Japomi), rośnie jako okazały krzew, albo nie wielkie drzewko. Natomiast, na naszej szerokości geograficznej, od ponad trzystu lat, jest prowadzona wyłącznie jako ozdobny krzew, (z wyborem różnorodności pod względem 'gabarytów',  koloru gwieździstych kwiatów, oraz tego, ile w pojedynczym jest płatków).

                                                                                Star magnolia.eng

Magnolia stellata - Magnolia gwiaździsta - Stermagnolia

Może tej właśnie wiosny, będzie najlepszy czas, aby zaopatrzyć się w sadzonkę tego gatunku magnolii?  Przez rok, roślina 'się uziemi', dostosuje do panujących warunków i być może kolejnej wiosny będzie czarowała naszą ogrodową przestrzeń dziesiątkami kwietnych gwiazd. Być może, ponieważ w niektórych przypadkach, egzemplarze mogą zakwitnąć

dopiero w drugim, bądź w trzecim roku uprawy. Kwietne pąki 'pękają' w szczytowych częściach bezlistnych pędów. W zależności od odmiany, początek tego zdobniczego procesu może zacząć przebiegać od połowy marca, albo dopiero pod koniec kwietnia. Kolor kwiatów u gatunku biały, u odmian mogą być również białe pełne, różowe, bądź amarantowe; wszystkie te gwiaździste ozdoby, po słonecznym dniu wydzielają delikatną przyjemną woń. Pod koniec kwitnienia zaczynają rozwijać się liście. Są średniej wielkości, skórzaste, odwrotnie jajowate, wydłużone. Krzew  magnolii gwiaździstej, charakteryzuje się powolnym wzrostem' tworzy zwarty pokrój, więc wiosną wygląda jak śnieżynka, zaś przez lato i jesień, wyższe egzemplarze to wspaniała 'kryjówka' dla wielu, nie tylko skrzydlatych zwierzątek. W zależności od odmiany, dorosły krzew to wysokość od 2 do 4 metrów, przy szerokości od 2 do nawet 5 metrów, (więcej informacji przy opisie poszczególnych odmian). 

Przykłady atrakcyjnych odmian gatunku:

* Magnolia gwiaździsta 'Dr Massey'. zwarty pokrój, okrągława korona, gdzie wysokość docelowa 2 do 3 metrów (szer./wys.). Obfite kwitnienie rozpoczyna się w połowie kwietnia, pączki różowe, kwiaty bladoróżowe.

Magnolia stellata - Magnolia gwiaździsta - Stermagnolia

* Magnolia gwiaździsta 'Royal star', zwarty 'okrągławy' pokrój; dorosły egzemplarz to 2.5 metra wysokości na 3.5 metra szerokości. Kwitnienie rozpoczyna się pod koniec kwietnia, kwiaty gwiaździste, pełne, kolor płatków biały. Listki okwiaty nieco większe i szersze niż u innych odmian.

* Magnolia gwiaździsta 'Susan', krzew o zwartym pokroju, początkowo stożkowaty, ale z inklinacją do zaokrąglonej korony. Dość szeroki do 4 metrów, przy 2.5 wysokości. Kwitnienie od kwietnia do połowy maja; kwiaty koloru amarantowego u podstawy ciemniejsze niż na końcach płatków.

* Magnolia gwiaździsta 'Rosea', mniejszy kwiat od poprzedniego, docelowa wysokość 2, a szerokość 3 metry. W czesne kwitnienie, przełom marca i kwietnia. Pąki różowe, zaś gwiaździste kwiaty od zewnątrz różowe z czasem wybarwiają się do bieli.

                             Magnolia gwiaździsta, przyozdobi nie tylko ten w stylu japońskim, ale każdy przydomowy ogród; co wiosnę będzie zachwycała bogatym kwitnieniem. Jednak, aby tak się działo, od samego początku uprawy zadbajmy, aby krzew witalnie wzrastał w odpowiednich uwarunkowaniach. Zimą powinien być osłonięty od mroźnego wiatru i mieć nieograniczony dostęp do dziennego światła, zaś latem, gdy największe operacje słoneczne, nie wystawiony na ich wyniszczające działanie. To roślina, która docelowo będzie miała dość pokaźne rozmiary, przesadzanie nie jest mile widziane,

Magnolia stellata - Magnolia gwiaździsta - Stermagnolia

także od razu zaplanujmy miejscówkę do nasadzenia tam, gdzie będzie miała odpowiednią przestrzeń do życia. Gleby zasobne, próchniczne, przepuszczalne o lekko zakwaszonym odczynie, może być neutralny. Gleby średnio żyzne i słabsze wymagają większych nakładów pracy pod kątem wzbogacania w substancje odżywcze, (kompost, nawozy wieloskładnikowe). W marcu możemy obkopać kilkunastoma dołkami okrąg wokół najdalej wysuniętych pędów i wypełnić je mieszanką kompostu i świeżej niewyjałowionej ziemi. Wiosenna dostawa nawozów przeznaczonych dla krzewów kwitnących, oraz jesienna, ale tym razem w składzie nie powinno być azotu; w obu przypadkach, dozowanie według informacji na etykiecie. Latem, nie zaszkodzi, jak przy okazji podlewania innych roślin i ten krzew dostanie co nieco z rozcieńczonych z wodą gnojówek (żywokost, pokrzywy, czosnek). Wiosną zgarniamy starą ściółkę i zastępujemy ją nową. Ściółkowanie ma kilka plusów. Zmniejsza się wyparowywanie wody, odpada odchwaszczanie, a zimą jest dodatkowa kołderka chroniąca roślinę przed trudnymi pogodowymi warunkami. O ile magnolia jest rośliną dość odporną, to jednak taka ochrona może przełożyć się na bardziej obfite kwitnienie - a przecież o to chodzi, aby roślina rozwijała się zdrowo i pięknie zdobiła.
W czasie bezśnieżnych zim i przy upalnym lecie, nie obędzie się bez dodatkowych dostaw wody. Ta zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin. Zimą, w bezmroźny dzień w godzinach południowych; latem rano, albo pod wieczór, wtedy słońce nie popali, nie zniszczy części liści.

                             Gleby zalewowe, czy w opozycji skalniak - to nie są dobre miejscówki do nasadzeń magnolii. Stały średni stopień wilgotności podłoża, czyli słowo klucz: DRENAŻ! Odpowiednia przepuszczalność podłoża, czyli będą miały ujście nadwyżki deszczu, a bryła korzeniowa nie ulegnie przemarznięciom. Przed posadzeniem warto wykopać jeszcze głębszy dołek, 1/3 wypełnić kamykami (żwirkiem, styropianowymi kulkami), położyć na nich włókninę, drobno oczkowaną siatkę i zasypać mieszanką ziemi i kompostu. Dopiero na taką 'podstawę' sadzić młodzika, (wierzchnia warstwa ziemi z donicy ma się znaleźć na równi z zwierzchnia  podłoża w ogrodzie).

Magnolia stellata - Magnolia gwiaździsta - Stermagnolia
Magnolia stellata - Magnolia gwiaździsta - Stermagnolia
Magnolia stellata - Magnolia gwiaździsta - Stermagnolia
Magnolia stellata - Magnolia gwiaździsta - Stermagnolia
(IX)
Magnolia stellata - Magnolia gwiaździsta - Stermagnolia
(IX)
Magnolia stellata - Magnolia gwiaździsta - Stermagnolia
(IX)


 

Magnolia stellata - Magnolia gwiaździsta - Stermagnolia
(II)

 

Magnolia stellata - Magnolia gwiaździsta - Stermagnolia
(IV


Magnolia (gatunki) - Beverboom (soorten) ( foto )

 

Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Magnolia_stellata
https://pl.wikipedia.org/wiki/Magnolia_gwia%C5%BAdzista
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz