czwartek, 3 grudnia 2020

Cupressus × leylandii - Cyprysowiec Leylanda - Leylandcipres

                                       Cyprysowiec Leylanda, zimozielonym mieszaniec międzygatunkowy, który można w ogrodowej przestrzeni wyeksponować jako soliter, bądź stworzyć z kilku/kilkunastu żywopłot. To nasadzenie grupowe, to z roku na rok nawet do 0.8 metra przyrostów, więc przy optymalnych warunkach uprawy, dość szybko osiąga satysfakcjonującą nas wysokość.

                                                                                   Leylandii.eng

Cupressus × leylandii - Cyprysowiec Leylanda - Leylandcipres 

Jego wartością dodaną, bez wątpienia jest to, że to całoroczna żywa ozdoba, (liście łuskowate, 'płaskie', 'ostro' zakończone). Zieleń bez względu na to jaka jest pora roku. I będąc dokładnym, niekoniecznie zieleń - poza gatunkiem, na rynek ogrodniczy trafiło wiele odmian, a te charakteryzują się  wachlarzem odcieni koloru żółtego, złotego oraz seledynowego. Przykłady:

* Cyprysowiec Leylanda 'Robinson's Gold', ulistnienie wiosną brązowożółte, następnie zmieniające się na cytrynowo

zielone, aż do złocistożółtego. Szybki wzrost, pokrój stożkowaty. Docelowa wysokość 6 do 10 metrów. Odmiana wrażliwa na przemarznięcia.

* Cyprysowiec Leylanda 'Gold Rider', pokrój wąsko kolumnowy. Ulistnienie typu przejściowego, z przewagą igieł o intensywnym złotym zabarwieniu. Duże roczne przyrosty. Docelowa wysokość pomiędzy 10,a  15 metrów. Odmiana często wykorzystywana na żywopłot, wtedy przy przycinaniu wskazana wysokość od 1.5 do 3 metrów. 

* Cyprysowiec Leylanda 'Leighton Green', pokrój kolumnowy, silnie zagęszczony. Duże roczne przyrosty, docelowa wysokość 15 do 20 metrów, czyli potężne zimozielone drzewo. Igiełkowe ulistnienie zielone z lekką żółtą poświatą.                                                             

Cupressus × leylandii - Cyprysowiec Leylanda - Leylandcipres

                              Kwiaty małe i drobne, kwitną w drugiej połowie wiosny. Szyszki małe, kuliste. Cyprysowiec Leylanda, uprawa. Tutaj od razu należy zaznaczyć, że mamy do czynienia z rośliną o niezbyt wysokiej odporności na wysokie temperatury na minusie. -18 do -20°C, przy takich spadkach,  drzewko/drzewo przy naszej pomocy poradzi sobie, (obsypywanie w listopadzie dodatkową warstwą ziemi, opatulanie młodzików drobno oczkowaną siatką). Jednak gdy mieszkamy na terenach, gdzie zimą  'zdarzają się'  dość często spadki poniżej -20°C, po prostu zrezygnujmy z zakupu. Mieszaniec ten ma dość pokaźne rozmiary, więc nawet jeśli po jednym, czy po dwóch sezonach na zimę drzewko w donicy 'wyląduje' w jasnym chłodnym pomieszczeniu, to co potem? 

                           Aby ułatwić roślinom przetrwanie trudnych zimowych warunków, a również, a może przede wszystkim wesprzeć je w witalnym rozwoju, wybierzmy taką miejscówkę, gdzie podłoże przepuszczalne, średnio żyzne o pH w kierunku zakwaszonego o stałym umiarkowanym stopniu wilgotności. DRENAŻ! To dzięki niemu w korzeniach nie będzie zastawała, ani zamarzała woda. Tereny o glebach zbitych, o zbyt wysokim stopniu wilgotności, czy te, gdzie choćby czasowo zastaje woda, odpadają. Roślina bardziej zniesie czasowe przesuszenia, niż nadwyżki wody. Cyprysowiec Leylanda, w formie solitera, czy żywopłotu - to jednak konkretne 'gabaryty', dlatego sadząc maluchy miejmy na uwadze to, żeby za kilka lat nadal miały odpowiednią przestrzeń do życia. 

                        Jak wiadomo, ma miejsce brak równowagi hydrologicznej, dlatego o tego 'pięknotka' należy zadbać i wędrować w jego stronę z konewką. Dodatkowe dostawy wody, szczególnie ważne, przez pierwsze dwa upalne lata i przy bezśnieżnych zimach - starsze rośliny z 'ugruntowaną pozycją' są bardziej wytrzymałe. Latem podlewamy, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest dobrze przesuszona, rano, albo pod wieczór, (wówczas nie narazimy liści na poparzenia słoneczne). Zimą, dostawa wody 

Cupressus × leylandii - Cyprysowiec Leylanda - Leylandcipres

w bezmroźny dzień, w godzinach południowych. Woda zawsze powinna posiadać temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu drzew. Ekspozycja słoneczna, albo tam, gdzie przefiltrowane światło dzienne. Przed zimą, szczególnie młode sadzonki, należy podsypać dodatkowym kopczykiem ziemi.  Bedzie to ochronna kołderką, a wiosną rozsunięta dodatkowym zastrzykiem niewyjałowionego podłoża. Zalecane przez sezon i dla starszych egzemplarzy przez cały rok - ściółkowanie. Zabezpieczenie przed przemarzaniem, a latem dzięki temu mniejsze wyparowywanie wody, (odpada również odchwaszczanie). Przy egzemplarzach nieformowanych, cięcie sanitarne przeprowadzamy pod koniec kwietnia, (usuwamy pędy połamane, przemarznięte, przesuszone, ocierające się od siebie wzajemnie). Przy formowanych żywopłotach,  należy przyłożyć się do sprawy. Zaczynamy przycinać 'fryzurkę' dopiero wtedy, gdy drzewka osiągną więcej niż 1.5 wysokości (!) Zbyt wczesne, czy niewłaściwe/zbyt duże wycinanie, aż do brązowych/czerwonawych pędów - nic nie odrośnie i zostaną puste miejsca/patyki, przez co trudno będzie sprawić, aby całość była harmonijna. Aby żywopłot  z tego mieszańca utrzymał formę, należy go przycinać minimum trzy razy w ciągu roku, (maj do końca września).

                     Jeśli chodzi o nawożenie, nawóz wieloskładnikowy dla drzew iglastych, (dawki i terminy według informacji na etykiecie). 'Dokarmiacze' od kwietnia do końca września. Z tym, że jesienny rzut, to mieszanka bez azotu - w tym czasie drzewo powinno 'skupić się' na przygotowaniach do trudniejszych zimowych warunków, a nie dostawaniu dodatkowych 'zastrzyków' do rozwoju młodych części. W sezonie można posiłkować się rozcieńczonymi gnojówkami z wodą, (żywokost, pokrzywy, czosnek).

Cupressus × leylandii - Cyprysowiec Leylanda - Leylandcipres
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cyprysowiec_Leylanda

https://nl.wikipedia.org/wiki/Leylandcipres

https://en.wikipedia.org/wiki/Leyland_cypress

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz