piątek, 8 marca 2019

Chionanthus retusus - Śniegowiec chiński - Chinese sneeuwvlokkenboom

                           Śniegowiec chiński i jego wiosenne kwitnienie, roślinną odpowiedzią na bezśnieżne zimy? Zresztą, podziwiając drzewko w tak pięknej odsłonie, skąpane w słonecznej kąpieli, łączy się w myślach wszystko co najlepsze z każdej pory roku. Cieszy to, więc nic dziwnego, że roślina ta, jest coraz popularniejsza w szkółkach i w centrach ogrodniczych. To nie tylko ozdoba dla parków i zielonych kompleksów przestrzeni publicznej, dysponując niewielkim ogrodem - także i my możemy ją zaprosić do siebie. Taki soliter, nasze zielone królestwo, będzie wzbogacał latami.


                                                    Chinese fringetree.eng
Chionanthus retusus - Śniegowiec chiński -  Chinese sneeuwvlokkenboom


 W środkowych Chinach (tereny macierzyste), w Japonii i na Tajwanie, gatunek dorasta do 20 metrów wysokości. Na naszej szerokości geograficznej, nie będzie tak spektakularnych wyników, ale u gatunku do 8 metrów, czy wybór spośród kilku odmian (4 do 8 metrów), to też sporo możliwości
wyboru. W sprzedaży, ten gatunek śniegowca, można zakupić w formie piennej, jeśli mamy roślinę macierzystą u siebie w ogrodzie, z sadzonek zielnych, możemy stworzyć młodsze pokolenie i prowadzić je także w pokroju krzewiastym.
                         Liście sezonowe, jajowate. Wiosną soczyście zielone, latem w głębszym odcieniu tego koloru, jesienią przed opadnięciem subtelnie przebarwiają się na słoneczne i pomarańczowe barwy. Najpiękniejszym momentem, jeśli chodzi o śniegowca chińskiego, jest druga połowa wiosny. Wówczas, rozpoczyna się kwitnienie. Nieduże kwiatostany (5 do 12 centymetrów długości), złożone są z setek niewielkich białych kwiatów, które swoim wyglądem przywołują na myśl płatki śniegu (stąd polska nazwa rośliny). Kulista korona bogato przybrana w jasne ozdoby, wygląda imponująco.
Przez lato dojrzewają granatowe owocki, smakołyki skrzydlatych ogrodowych przyjaciół.
                            Pień, jest dość krótki, w porównaniu z innymi liściastymi drzewami. Przy odpowiedniej aranżacji przestrzeni, w jego bliskości możemy wyeksponować dekoracyjne niższe kwitnące krzewy, albo niewielką bylinową rabatę (wskazówka dotyczy także formy krzewiastej śniegowca).


Chionanthus retusus - Śniegowiec chiński -  Chinese sneeuwvlokkenboom


                                Czy drzewko, czy krzew - roślina 'lubi sobie podjeść'. Także, nie sadźmy jej w pobliżu takich, które również rywalizowałyby z nią o substancje odżywcze (szczególnie pionierskie brzozy, osiki, topole). Optymalne warunki uprawy, to optymalnie zachwycające kwitnienie.
Od początku kwietnia, do początków kwitnienia dostarczamy nawóz wieloskładnikowy do drzew ozdobnych, według wskazówek na etykiecie, a drugi rzut zasilania - jesienią, wtedy skorzystajmy z dóbr nawozu, w mieszance którego nie ma azotu, albo wokół okręgu korony, wykopmy kilkanaście niezbyt głębokich dołków i wypełnijmy je kompostem (krowiakiem, humusem). Zróbmy to w czasie, od połowy sierpnia do połowy września).
                                  Warto dorosłe, a szczególnie młode drzewka, ściółkować. Zimowa kołderka, a latem brak odchwaszczania i zwiększona kontrola transpiracji wody.
                          Ekspozycja słoneczna, bądź tak zwany 'jasny cień'.  Stała umiarkowana wilgotność podłoża (!), przy glebach słabo zasobnych w wodę, roślina będzie 'się męczyła'. Dobrze, aby sadzonka trafiła w miejsce, w którym nie spotkają ją porywiste zimowe wiatry. Na zimę zabezpieczamy młodziaki, robimy to przynajmniej przez trzy, cztery sezony (do pnia, pni, dodatkowy kopczyk ziemi, siatka oczkowana ). Starsze, zahartowane egzemplarze, poradzą sobie z minusowymi temperaturami.
Liście opadają po pierwszych jesiennych przymrozkach. Zgrabmy je i uprzątnijmy, mączniak, czy inne choroby przecież ze starych gnijących starych części dla drzewka są niepożądane.
W pierwszej połowie wiosny, przeprowadźmy cięcie sanitarne. Usuńmy zniszczone, przemarznięte, połamane, wrastające do środka pędy. Robiąc tak kilka lat z rzędu, przy niewielkim drzewku, przyczynimy się do tego, że jako dorosłe, wysokie będzie silniejsze, bardziej doświetlone i bez zbędnego balastu.
W Chinach, młode listki wykorzystuje się do przygotowania orzeźwiającej, esencjonalnej herbaty. Przy stosowaniu odpowiedniej pielęgnacji, drzewko można sadzić w każdej części kraju.
                             

Chionanthus retusus - Śniegowiec chiński -  Chinese sneeuwvlokkenboom
Chionanthus retusus - Śniegowiec chiński -  Chinese sneeuwvlokkenboomChionanthus retusus - Śniegowiec chiński -  Chinese sneeuwvlokkenboomChionanthus retusus - Śniegowiec chiński -  Chinese sneeuwvlokkenboom
Chionanthus retusus - Śniegowiec chiński -  Chinese sneeuwvlokkenboom
Chionanthus retusus - Śniegowiec chiński -  Chinese sneeuwvlokkenboom


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Chionanthus_retusus
https://nl.wikipedia.org/wiki/Chionanthus
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Aniegowiec

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz