środa, 29 sierpnia 2018

Ensete ventricosum - (Bananowiec abisyński) - (Sierbanaan)

                                Ensete ventricosum, tropikalna żywa ozdoba tarasu, w niewielkiej szklarni, w mieszkalnym, bądź w biurowym entre, w osłoniętym od wiatru ogrodowym zakątku. Wszędzie tam, będzie widoczna i wyróżniająca się pośród innych roślin. Czy to jako gatunek, z zielonymi liśćmi, czy w kolorowej odsłonie odmiany 'Maurelii'.

                                                    Ethiopian banana.eng
Ensete ventricosum - (Bananowiec abisyński) - (Sierbanaan)
 'Maurelii'

Roślina ta, bardzo blisko spokrewniona z bananem zwyczajnym, naturalnie porasta kontynent afrykański. Jest dość popularnie spotykana na dzikich odstępach, jak i prowadzona w niewielkich uprawach. Tamtejsi mieszkańcy, korzystają z dóbr plantu - stanowi dla nich wyżywienie, dostarcza substancji antyseptycznych (część podziemna), a trwałe dużych rozmiarów liście, nadają się do
przechowywania żywności, czy mogą stanowić materiał budulcowy (na dachy, na naczynia gospodarcze).
                     W Europie, ta tropikalna piękność jest sadzona dla swoich dekoracyjnych walorów. Na macierzystych terenach osiąga do 6 metrów wysokości, a kłodzina może mieć dwa metry szerokości. U nas, choć plant ma dość spore roczne przyrosty, dorosły egzemplarz może osiągnąć pomiędzy 2, a 3 metrami wysokości (po ośmiu, dziesięciu latach). Wtedy też jedyny raz obdarowuje nas kwitnieniem i po przekwitnięciu zaczyna obumierać. Wówczas, używając ostrego noża, obcinamy bardzo nisko przy ziemi liście, oczyszczamy bryłę korzeniową, dzielimy ją na cztery części i tą drogą pozyskujemy cztery nowe rośliny. Ukorzeniamy, układamy  ćwiartki w niewiele większych od nich samych pojemnikach z odpływem. W drugiej połowie wiosny, przesadzamy do nieco większej donicy i po  około tygodniu wynosimy na zewnątrz (gdy nie będzie zagrożenia powroty przymrozków). Wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych (przesadzanie, przenoszenie na zewnątrz), nie wykonujemy jednocześnie - zamiast zdrowo rozwijającą się rośliną, możemy obserwować chory egzemplarz, który zamiast zdobić, będzie 'dochodził do siebie'.

Ensete ventricosum - (Bananowiec abisyński ) - (Sierbanaan)
 'Maurelii'

                                        U tego (bananowca) główną całoroczną ozdobą są wydłużone, układające się cylindrycznie liście. U gatunku, każdy liść jest zielony i posiada wyraźny nerw główny. U odmiany 'Maurelii', obrzeże bordowe, młode blaszki pełne bordo czerwonej barwy, dojrzewając wybarwiają się w słonecznych odcieniach na zieleń. Ogonki liści, ciemnoczerwone, bądź jasnoczerwone. Kwiatostan wiechowaty, szczytowy, łuskowato ułożone listki w kolorze wyrazistego różu. Na miejscu tej ozdoby, zawiązują się owoce - mniejsze, ale podobne kształtem do banana. W środku znajdują się twarde, zielone, niejadalne nasiona.
                                     Jeśli chcemy mieć pewność, że w naszym otoczeniu będzie zdrowo rosnąca roślina, najbezpieczniej jest dokonać zakupu sadzonki w szkółce ogrodniczej; takiej, która posiada  dobrą renomę. Wyprowadzenie rośliny z nasion, to długotrwała, wymagająca i niepewna droga do sukcesu (zapewnienie wysokiej temperatury wschodów, wysokie nawilżenie, ochrona przed niespodziewanie atakującą bakterią, prowadzącą do więdnięcia liści).
                                    Nabywamy bylinę, gdy mamy pewność, że będziemy mieli ją gdzie przezimować. Według mnie, taki roślinny rarytas, nie zasługuje, aby potraktować go jako jednoroczny. Prawdą jest, że sadzony bezpośrednio w gruncie, w jednym sezonie zaskoczy dużym przyrostem masy, ale późną jesienią i przez zimę, zgnije, przemarznie i nie ma mowy o następnym sezonie wegetacyjnym.
                              Korzystajmy więc z możliwości uprawy pojemnikowej. Mieszanka do roślin egzotycznych; czyli spora przepuszczalność, średnia zasobność w substancje odżywcze. Pierwszą warstwę powinien stanowić kilkucentymetrowy drenaż (kamyki, żwirek, keramzyt).


Ensete ventricosum - (Bananowiec abisyński ) - (Sierbanaan)
 'Maurelii'

Następnie ziemia, przemieszana z dwiema, trzema garściami kamyczków; możemy także do jej mieszanki dodać trochę humusu, albo suchego kompostu. W sezonie, utrzymujemy stałą umiarkowaną wilgotność podłoża. Przesuszona wierzchnia warstwa, to informacja, że należy dostarczyć wodę, która powinna posiadać przybliżona temperaturę do tej, jaka panuje w otoczeniu (bananowca); nie lejemy po nadziemnych częściach. W upalne lato, posiłkujmy się także nawilżaczami - ich praca będzie sprzyjała nie tylko roślinie, ale i naszemu lepszemu samopoczuciu.
                           Plant, przenosimy pod zadaszenie, gdy temperatura spadnie poniżej 15°C. Podlewanie nie będzie już tak obfite; zmniejszamy je mniej więcej o 1/3. Naturalnym procesem jest starzenie, więc przez zimę nasza tropikalna piękność może zgubić kilka liści, ale przy odpowiedniej pielęgnacji w następnym sezonie bardzo szybko nadrobi młodymi, pełnymi soczystego kolorytu. 
                          Nawozimy od połowy kwietnia do połowy lipca, nawozem przeznaczonym do uprawy roślin egzotycznych (ostatecznie dla roślin ogrodowych), według wskazówek na etykiecie. Dłuższe zasilanie, niż do połowy lipca, może skutkować tym, że roślina 'zgubi' swój rytm (zbyt późno wejdzie w stan spoczynku, słabiej będzie się rozwijała w kolejnym sezonie wegetacyjnym). 
                       Po zakończeniu, jedynego kwitnienia, nie musimy się rozstawać na zawsze z tą tropikalną ozdobą. Oczywiście, oddzielenie górnych części od bryły korzeniowej i następnie, podzielenie jej, będzie wymagało od nas czasu, fizycznego wysiłku i cierpliwości, ale warto to zrobić. Kolejne pokolenie ensete ventricosum, będzie równie pięknie wzrastało i stanowiło rzadko spotykaną, egzotyczną żywą ozdobę naszej przestrzeni.


Ensete ventricosum - (Bananowiec abisyński ) - (Sierbanaan)
 'Maurelii'Ensete ventricosum - (Bananowiec abisyński ) - (Sierbanaan)
 'Maurelii'Ensete ventricosum - (Bananowiec abisyński ) - (Sierbanaan)
 'Maurelii'


Ensete ventricosum - (Bananowiec abisyński ) - (Sierbanaan)
 'Maurelii'Ensete ventricosum - (Bananowiec abisyński ) - (Sierbanaan)
 'Maurelii'
 
 
Ensete ventricosum - (Bananowiec abisyński ) - (Sierbanaan)

 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Ensete_ventricosum
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ensete_ventricosum

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz