wtorek, 13 maja 2025

Myriophyllum aquaticum - Wywłócznik brazylijski - Parelvederkruid

                           Wywłócznik brazylijski, '(...) wykorzystywany jest w akwarystyce jako roślina ozdobna; powszechnie dostępny w handlu. Wywłócznik brazylijski w warunkach klimatycznych Polski nie przetrzymuje okresu zimowego. Gdyby przełamał tą barierę, jego występowanie może stanowić zagrożenie dla różnorodności biologicznej i funkcjonowania ekosystemów, (zaburzenia ich produktywności, zmiany właściwości siedliska) (...)'1. W związku z tym, że w zachodniej Europie ma dogodniejsze warunki do przezimowania, jest kupowany jako roślina ozdobna do wodnych ogrodów. Jednak na tyle inwazyjnie

                                                                                Parrot's-feathe.eng

Myriophyllum aquaticum - Wywłócznik brazylijski - Parelvederkruid

się tam rozgościł, że '(...) w Wielkiej Brytanii stał się jedną z inwazyjnych roślin wodnych. Jego sprzedaż została zakazana od kwietnia 2014 roku, (to pierwszy tego rodzaju zakaz w kraju) (...)'2. Także, ze wskazaniem do wyłącznego użytku w akwarium lub w terrarium, gdzie jako podłoże mieszanka substratu i żwiru kwarcowego. Przy odpowiednim oświetleniu, filtracji oraz nawożeniu ( ), roślina ta będzie skrzyła się witalnym kolorem i 'trzymała' pożądany pokrój. A przy tym z tygodnia na tydzień rozrastając w kolejne

pędy - zwiększała swoje 'gabaryty'. Roślina ta dość dobrze znosi przycinanie. Szczytowe części, mogą posłużyć jako materiał do rozmnażania. Szybko się ukorzeniają wytwarzając pełno drobnych korzonków . Przy posadzeniu na głębokości 0.4 do 0.5 metra, tam gdzie jasna ekspozycja, wywłócznik brazylijski będzie wyrastał poza lustro wody na około dziesięć centymetrów, dlatego dedykowany do uprawy w akwariach odkrytych i w wysokim terrarium. 

Pędy miękkie, wiotkie rozgałęziające się. '(...) Kwiaty drobne, zebrane po 4 w okółkach w nadwodnych, szczytowych kłosach lub w kątach najwyższych liści. W kwiatostanie dolne kwiaty są żeńskie, górne męskie, czasem w środkowej części obecne są kwiaty obupłciowe (...)'3.

Myriophyllum aquaticum - Wywłócznik brazylijski - Parelvederkruid

                              Decydując się na zagospodarowanie nim płytszych części oczka wodnego, pamiętajmy, że szybko rozrasta się i bez nadzoru zawładnie większością tego wodnego królestwa.  Zadbajmy, aby zawsze 1/3 powierzchni oczka, to było czyste lustro wody. Trujące gazy, muszą mieć ujście, poza tym, przy zdrowym rozwoju roślin, bardzo ważny jest proces dostępu dziennego światła. Jeśli  zajmą one cała powierzchnię, w pierwszych dniach, może i będzie to wyglądało widowiskowo, jednak w kolejnych, cześć z nich zacznie opadać na dno i rozpoczną się procesy gnilne. A co za tym idzie, pomimo naszych zabiegów oczyszczania, woda pozostanie mętna i zaczną na potęgę wytwarzać się brzydko pachnące glony; od tego pozostałe planty, mogą zacząć chorować. Choć ten gatunek wywłócznika na naszej szerokości geograficznej - w teorii - nie ma szans na przezimowanie w wodzie na zewnątrz, to w praktyce bardzo często zdarza się inaczej. Przez sezon część pędów 'powędruje/powłóczy się' głębiej na 0.8 do metra, a tam mróz nie dotrze. Dlatego dobrze należy przemyśleć temat, czy zaprosić tę roślinę do ogrodów wodnych przy ryzyku, że zagłuszy większość innych gatunków. Na pewno o wiele łatwiej jest 'trzymać nad nią kontrolę' tam, gdzie niewielki zbiornik wodny. W sezonie wywłócznik przycinany, a także gdy potrzeba częściowo wyrywany z korzeniami. Jeśli będzie miał zbyt mało dziennego światła, pędy i liście zbrązowieją, a pokrój karłowy. Późną jesienią należy oczko całkowicie z niego oczyścić.

Myriophyllum aquaticum - Wywłócznik brazylijski - Parelvederkruid
 

 

 


Myriophyllum aquaticum - Wywłócznik brazylijski - Parelvederkruid


 


Przypisy:
1. https://www.gov.pl/web/gdos/myriophyllum-aquaticum---wywlocznik-brazylijski
2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyw%C5%82%C3%B3cznik_brazylijski
https://en.wikipedia.org/wiki/Myriophyllum_aquaticum
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyw%C5%82%C3%B3cznik_brazylijski
https://nl.wikipedia.org/wiki/Parelvederkruid 
3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyw%C5%82%C3%B3cznik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz