środa, 27 listopada 2019

Zephyranthes - Zefirant - Rain Lily

                                            Zefirant, w niezliczonych odsłonach gatunków, odmian, kultywarów. Sprawdza się w sezonowej uprawie ogrodowej i jako kwitnąca ozdoba w mieszkalnych przestrzeniach. I ja przystało na rośliny cebulowe, wymagający tylko niewiele więcej nakładów pracy, za które potrafi się odwdzięczyć pięknym, długim kwitnieniem subtelnych sześciokrotnych


                                                              Rainflower.eng
 Zephyranthes - Zefirant - Rain Lily
Zephyranthes versicolor

ozdób, które mogą być w kolorze bieli, żółtym, pomarańczowym, w różu, czerwieni (plus wachlarz odcieni tych kolorów podstawowych). Aktualnie, to już nie odmiany, u których kwietne pędy osiągają co najwyżej 20 centymetrów wysokości. Botanicy stworzyli mieszańce, hybrydy, gdzie wysokość to nawet 45 centymetrów. Można więc wybierać przebierać pośród nich, gdy tworzymy
'cebulową' rabatkę w ogrodzie i to nie tylko pod względem 'wysokości', ale również dotyczy to kompozycji kolorów, bądź nasadzeń jednobarwnych piętrowych.
                             Rodzaj, 'pochodzi' z terenów kontynentów Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej. Także część z gatunków jest bardziej ciepłolubna od innych. Te dostosowane do uprawy ogrodowej, charakteryzują się dość dobrą mrozoodpornością, jednak ... nie zawsze dodatkowa osłona, kołderką chroniąca przed zimowymi warunkami się sprawdza. Dlatego warto po zakończeniu kwitnienia, przed pierwszymi przymrozkami cebule wykopać (podobnie jak karpy dali) , osuszyć i przechowywać w trocinach,czy w piasku przez zimę w chłodnym, ciemnym pomieszczeniu (gdzie temperatura pomiędzy 6, a 13℃. Aby mieć wcześniejsze kwitnienie, cebule do donic mogą już być sadzone w lutym, a bezpośrednio do gruntu przesadzone po minięciu zagrożenia nadejścia wiosennych przymrozków.
W uprawie domowej, także po zakończeniu kwitnienia (dwa, trzy tygodnie po ), warto cebulom dać


Zephyranthes - Zefirant - Rain Lily
Zephyranthes versicolor


'chwilę oddechu'. Wytworzą cebulki przybyszowe, które w niedalekiej przyszłości wedrując na powrót do podłoża zwiększą ilość naszych kwitnących zefirantów. Cebule przechowujemy przez 6, do 8 tygodni w podobnych warunkach jak te prowadzone w uprawie ogrodowej. Wiadomo, może się to zdarzyć o cieplejszej porze roku, dlatego ważne, aby w komórce, w szafce w garażu, w składziku - wszędzie tam, było ciemne miejsce.
                            Zefiranty lubią ciepło, ale źle znoszą czas, gdy w upały słońce przez wiele godzin będzie je ogrzewało. Także, czy to w domu, czy w ogrodzie - miejscówka jasna, ale nieprzesadnie (wystawa południowa odpada). Rośliny lubią wysoką wilgotność powietrza, także posadzenie ich w przepuszczalnym, żyznym, o średnio stopniu wilgotności podłożu w pobliżu oczka wodnego, stawku, będzie optymalną lokalizacją. W czasie suszy, nie zapominamy o dodatkowych dostawach wody. W domu podlewamy również wodą miękką, odstałą, (deszczówką), gdy wierzchnia warstwa ziemi jest bardzo dobrze przesuszona. Nie lejemy nią po nadziemnych częściach rośliny, nie pozostawiamy w na podstawku, czy w osłonce.
Nawozimy od dwóch tygodni po posadzeniu do momentu rozkwitnięcia ostatnich kwiatostanów, nawozem przeznaczonym do roślin cebulowych kwitnących (w domu, do kwitnących 'doniczkowców'). Zasilanie stosujemy według wskazówek na etykiecie.
Regularne usuwanie przekwitniętych ozdób i zasychających liści, wydłuży proces kwitnienia. Na noc urocze kwiatuszki u niektórych odmian się zamykają.


Zephyranthes - Zefirant - Rain Lily
Zephyranthes versicolorZephyranthes - Zefirant - Rain Lily
Zephyranthes versicolor

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zefirant
https://en.wikipedia.org/wiki/Zephyranthes