piątek, 19 maja 2017

Cedrus deodara - Cedr himalajski - Himalayacede, Deodarceder

                                                           Cedr himalajski, kojarzy nam się z potężnym iglastym drzewem. Dość rzadko spotykanym w Polsce, więc tym bardziej zapamiętywanym, jeśli udaje się go zobaczyć. Sadzony w parkach, miejskich laskach, pośród innych drzew iglastych i liściastych.
                                                          Współcześnie, są możliwości zakupu kultywarów ten rośliny. Wysokość, pokrój, kolor - spore pole do wyboru. Nie musimy posiadać ogromnego ogrodu, aby zaprosić to drzewo do naszej przestrzeni.


                                                                      Himalayan cedar.eng
Cedrus deodara - Cedr himalajski - Himalayacede
'Feelin' Blue'

                                     W swoim naturalnym środowisku, ten gatunek cedru, rośnie w bliskości najwyższych gór na świecie, Himalajów. Dorasta tam do wysokości około 50 metrów, rzadko, ale zdarzają się także okazy osiągające ponad 60. Na kontynencie europejskim,
nie osiąga więcej niż połowę tych możliwości, to jest dorosły egzemplarz ma pomiędzy 20, a 25 metrami.
                                  Roślina ta ma średnie wymagania glebowe, podobnie sytuacja ma się co do wilgotności. Gleba o odczynie neutralnym lub lekko kwaśnym. Przepuszczalna, odchwaszczona. Niestety, poszczególne odmiany, dostępne na rynku, nie charakteryzują się wysoką mrozoodpornością ( 7b (-14,9 do -12,3 °C)). Dlatego tak ważne, abyśmy karłowe kultywary tego gatunku sadzili w miejscu osłoniętym, słonecznym lub lekko zacienionym, ważne, aby nie bezpośrednio wystawionym na słońce, w szczytowych godzinach jego działania.


Cedrus deodara - Cedr himalajski - Himalayacede
'Feelin. Blue'

                                       W zależności od tego, jakie mamy oczekiwania, możemy wybrać drzewko o pokroju zwieszającym, lekko płożącym lub takie, które dąży do stożkowej formy. Wysokość od 0.5 do 2 metrów u odmian karłowych. Takie predyspozycje sprzyjają nasadzaniu w pojemnikach, wielkich drewnianych donicach - które z powodzeniem można na czas zimy przenieść do chłodnego, oświetlanego dziennym światłem pomieszczenia  (wówczas nie możemy zapomnieć o polewaniu, niezbyt dużo, ale wystarczająco, aby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej).
Główna ozdobą, igły, w zależności od odmiany, mogą być długości od 2 do 5 centymetrów. Nie są zbyt sztywne, mogą mieć kolor zielony, zielono-niebieski, szary, siwo-niebieski, złoto-zielone. Wyrastają z gałązek skrętolegle, 'zespołowo', od 20 do 30 w pęczku. Na roślinie znajdują się oba rodzaje kwiatów, męskie są delikatnie pachnące.


Cedrus deodara - Cedr himalajski - Himalayacede 'Feelin. Blue'
                            
                                               Kilka przykładów interesujących odmian cedru himalajskiego:
* Cedr himalajski 'Aurea', stożkowaty pokrój, starsze zielone igły z czasem przybierają lekko złoty kolor, dorasta od 2 do 4 metrów.
* Cedr himalajski 'Golden Horizon' , rozłożysty lekko płożący pokrój,po kilku latach 'lekko się unosi(dążąc do naturalnej jego gatunkowi stożkowatej formy),  wybarwienia igieł na kolor słonecznego złota. 50-60 centymetrów. Po dodatkowej zimowej ochronie, po 4, 5 sezonach aklimatyzuje się sam.
* Cedr himalajski 'Feelin.Blue, prezentowany na zdjęciach. Początkowo płożący pokrój, więc doskonale nadaje się na skalniak, aby kontrastować swymi niedługimi niebiesko-zielonymi niedługimi igiełkami z jasnymi kamieniami. Potem, naturalną koleją rzeczy, przypisaną temu gatunkowi dąży do bardziej stożkowatej formy. Rośnie powoli.
* Cedr himalajski 'Karl Fuchs', średnio 25 centymetrów rocznego przyrostu. Pokrój zbliżony do roślin z podnóży Himalajów. Gałęzie lekko wzniesione, przyozdobione cienkimi srebrno-zielono-niebieskimi igłami. Pierwsze lata dodatkowej ochrony w zimowe miesiące, zaprocentują solidnym dostosowaniem się w następnych latach do wyższych niskich temperatur. Opisywana odmiana korzystnie będzie wyglądała w większych ogrodach i na działkach. Po około 12 - 14 latach, ma około 5 metrów wysokości.



Cedrus deodara - Cedr himalajski - Himalayacede


                                                Zdecydowanie, te cały czas skrzące się kolorami drzewa, to bardzo dekoracyjna ozdoba każdej zielonej przestrzeni. Poza pierwszymi latami, gdy musimy zwrócić baczniejszą uwagę, na chronienie ich przed wysokimi mroźnymi temperaturami, nie są to rośliny wymagające wiele pielęgnacji. Nadal dość rzadko spotykane w naszych ogrodach, więc poza swoją dekoracyjnością, będą interesującą odmianą od tego, co znane i popularne.
                                               
Cedrus deodara - Cedr himalajski - Deodarceder


 
 
 
 


Cedrus deodara - Cedr himalajski - Deodarceder





Cedrus deodora - Cedr himalajski - Himalayacede 
'Fellin' ,  na niwaki







Cedrus deodara - Cedr himalajski - Himalayacede

 
 
 
 

Cedrus deodara - Cedr himalajski - Himalayacede

 
 
 

Cedrus deodara - Cedr himalajski - Himalayacede

 
 
 
 

Cedrus deodara - Cedr himalajski - Himalayacede

 
 
 
 

Cedrus deodara - Cedr himalajski - Himalayacede

 
 
 
 

Cedrus deodara - Cedr himalajski - Himalayacede

 
 
 
 
 
Cedrus deodara - Cedr himalajski - Himalayacede
'Pendula'
 
 
 
 

Cedrus deodara - Cedr himalajski - Himalayacede
'Pendula'

 
 
 
 
 
 Przypisy:
https://nl.wikipedia.org/wiki/Deodarceder
https://en.wikipedia.org/wiki/Cedrus_deodara
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cedr_himalajski
Cor Verboom. Tirion. Coniferen.
 Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz